Softvér a umelá inteligencia (AI) už formujú našu súčasnosť. Budú však mať zásadný význam aj pre budúcnosť. Spoločnosť Bosch rýchlo rozpoznala príležitosti, ktoré ponúka inteligentný softvér a služby, a zamerala sa na ne už v ranom štádiu: umelá inteligencia je teraz v každom z produktov tejto technologickej spoločnosti – alebo sa podieľala na ich výrobe.
A podnikanie v oblasti umelej inteligencie a softvéru naďalej naberá na obrátkach: Bosch očakáva, že do začiatku budúceho desaťročia dosiahne v oblasti softvéru a služieb obrat viac ako 6 miliárd eur. Približne dve tretiny zisku z predaja bude generovať obchodná oblasť Mobility.
Umelá inteligencia zohráva v tomto vývoji mimoriadne dôležitú úlohu. „S viac ako 1 500 patentmi v priebehu piatich rokov je Bosch lídrom v Nemecku a Európe,“ hovorí Rueckert. Na inteligentných riešeniach v súčasnosti pracuje takmer 5 000 špecialistov Bosch na umelú inteligenciu. Spoločnosť Bosch ponúka na mieru šité kurzy AI, aby sa všetci zamestnanci v tejto oblasti neustále vzdelávali. V rámci svojej AI Academy spoločnosť doteraz vyškolila viac ako 65 000 zamestnancov. To je v súlade s výsledkami najnovšieho prieskumu Bosch Tech Compass, ktorý každoročne zisťuje, čo ľudia očakávajú od nových technológií. Podľa tohto prieskumu sa štyria z piatich respondentov na celom svete plánujú v tomto roku ďalej vzdelávať v oblasti AI. A dve tretiny z nich sa domnievajú, že školy by mali AI vyučovať ako samostatný predmet. Odkaz je jasný: Zručnosti v oblasti umelej inteligencie sú pre budúcnosť pracoviska nevyhnutné.
Na veľtrhu CES 2025 v Las Vegas predstaví Bosch produkty a riešenia, ktoré už teraz robia život bezpečnejším, efektívnejším a pohodlnejším vďaka softvéru a umelej inteligencii. Inými slovami: Pomocou softvéru a umelej inteligencie zlepšuje Bosch každodenný život ľudí vo všetkých oblastiach života.
Mobilita, domácnosť, zdravie – softvér Bosch pre všetky životné situácie
Vezmite si napríklad cesty: Bosch sa už dlho považuje za spoločnosť zaoberajúcu sa softvérom pre mobilitu. Nedávno naprogramovala novú funkciu pre vozidlá, ktorá umožňuje plynulé brzdenie bez trhnutia. Je to výhodné najmä pre vodičov v pomalej premávke alebo pre cestujúcich s pohybovou nevoľnosťou.
“Naše odborné znalosti v oblasti softvéru mobility z nás robia ideálneho partnera pre najväčších svetových technologických hráčov.“ Softvér totiž zmení nielen spôsob, akým používame a vnímame automobily, ale aj to, ako ich vyvíjame. V ére softvérovo definovanej mobility pristupujú programátori spoločnosti Bosch k automobilom z pohľadu softvéru. Vyvíjajú technológie a riešenia pre nové centralizované infraštruktúry, ktoré jednoducho spravujú všetky interakcie medzi automobilovou elektronikou a cloudom. To bude v budúcnosti nevyhnutné, ak majú byť automobily schopné jednoducho a pohodlne sťahovať nové funkcie pre oblasti, ako je infotainment alebo asistencia vodiča.
V spoločnosti Bosch hrá umelá inteligencia už niekoľko rokov dôležitú úlohu v asistovanej a automatizovanej jazde. Napríklad multifunkčná kamera MPC3 sa sériovo vyrába od roku 2019 a určuje nové štandardy. Táto kamera dokáže spoľahlivo rozpoznávať objekty a osoby, ako aj rozlišovať medzi cestou a okrajom vozovky, čím udržiava vozidlo bezpečne v jeho jazdnom pruhu. Kamera kombinuje bežné algoritmy spracovania obrazu s metódami umelej inteligencie, aby poskytla úplné pochopenie toho, čo zaznamenáva. „Naša multifunkčná kamera založená na umelej inteligencii umožňuje nielen pokojnejšiu jazdu, ale zvyšuje aj bezpečnosť na cestách pre všetkých účastníkov cestnej premávky,“ hovorí Thomas. Na dosiahnutie tohto cieľa spoločnosť Bosch kombinuje svoje hlboké znalosti automobilového inžinierstva a svoje odborné znalosti v oblasti umelej inteligencie s rozsiahlym súborom údajov z vlastných senzorov. „Využívame umelú inteligenciu na zvýšenie účinnosti našich asistenčných systémov,“ tvrdí Thomas.
Okrem toho spoločnosť Bosch skúma, ako možno využiť generatívnu umelú inteligenciu na ďalšie zlepšenie funkcií automatizovaného riadenia. Očakáva sa, že umožní vozidlám vyhodnocovať situácie a primerane reagovať, čím sa zabezpečí ešte väčšia bezpečnosť účastníkov cestnej premávky. V budúcnosti generatívna umelá inteligencia umožní rýchlejšie trénovať funkcie automatizovaného riadenia, čím sa zníži počet testovacích kilometrov potrebných na ich overenie. A pridaním podmienok, ako je napríklad sneh na ceste, bude generatívna AI schopná rýchlo zmeniť kontext jazdnej sekvencie zaznamenanej kamerami alebo radarovými senzormi. Inými slovami, systémy sa môžu trénovať na sneh bez toho, aby museli čakať, kým sneh skutočne napadne – AI to urobí sama.
Umelá inteligencia rieši problémy s dojazdom a umožňuje novú ochranu pred krádežami elektronických bicyklov
Prepojením fyzického a digitálneho sveta softvér zároveň zlepšuje zážitok z jazdy na elektrobicykli. Spoločnosť Bosch predstavila v Las Vegas svoj nový systém proti krádeži Battery Lock. Ten poskytuje dodatočnú ochranu batérie e-bicykla: Digitálne ju uzamkne pomocou smartfónu cyklistu, ktorý funguje ako kľúč. Vďaka funkcii Range Control založenej na umelej inteligencii môžu jazdci na e-bicykloch, ktorí sa chystajú vyraziť na cestu, určiť úroveň nabitia batérie, s ktorou chcú doraziť do cieľa. Aj v kuchyni majú ľudia osobné preferencie. Na veľtrhu CES 2025 bude vystavená aj inteligentná rúra Bosch Series 8 vybavená senzormi, kamerami a umelou inteligenciou. S ich pomocou dokáže rúra rozpoznať približne 80 jedál a automaticky nastaviť optimálny spôsob a teplotu pečenia. A pri mnohých jedlách možno dokonca individuálne zvoliť stupeň prepečenia.
Inteligentná postieľka Bosch – pomocník pri starostlivosti o deti
Pri starostlivosti o novorodencov môžu rodičom pomôcť aj senzory, kamery a umelá inteligencia. Nová inteligentná detská postieľka Bosch Revol dokáže monitorovať životné funkcie dieťaťa, napríklad srdcovú frekvenciu a frekvenciu dýchania. Softvér tiež dáva včasný signál, ak sú dýchacie cesty dieťaťa zakryté hračkou alebo prikrývkou, alebo ak zistí plač. A ak má dieťa problémy so zaspávaním, postieľka môže automaticky spustiť funkciu jemného hojdania. Používatelia si môžu vybrať, či sa údaje zaznamenané postieľkou uložia v šifrovanej podobe na serveroch spoločnosti Bosch, alebo zostanú offline v ich domácnosti. Organizátor veľtrhu CES 2025, spoločnosť CTA, udelil inteligentnej postieľke Bosch čestné ocenenie CES Innovation Award.
Inteligentné senzory Bosch sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života
Inteligentné senzory sú ďalším príkladom toho, ako rýchly vývoj inovácií založených na umelej inteligencii mení spôsob, akým ľudia používajú nové technológie. Tieto drobné komponenty majú veľký vplyv. Mikroelektromechanické senzor& (MEMS), vybavené softvérom Bosch a umelou inteligenciou, možno nájsť vo všetkých oblastiach nášho každodenného života: či už ide o smartfóny, elektronické bicykle, fitness trackery alebo autá. Čo robia? Dokážu nakláňať displeje z vertikálnej do horizontálnej polohy, počítať kroky a ovládať airbagy. Moderné senzory MEMS majú dokonca integrovaný mikroprocesor a spolupracujú s nezávislým softvérom.
Bez týchto senzorov by nebolo možné vykonávať každodenné funkcie, na ktoré sme si všetci zvykli – napríklad „prebudiť“ displej smartfónu alebo aktivovať hlasového asistenta pomocou bezdrôtových slúchadiel. Inteligentné senzory zaznamenávajú údaje, ako je zrýchlenie, otáčanie a teplota, a spracúvajú ich priamo v integrovanom mikroprocesore pomocou softvéru Bosch. To znamená, že všetky ich funkcie sú obsiahnuté v kompaktnom puzdre – Bosch vyrába najmenší senzor na svete s rozmermi len 0,8 x 1,2 mm, takže je sotva väčší ako zrnko piesku. Ďalšou výhodou je, že senzory s integrovaným mikroprocesorom odoberajú z batérie smartfónu alebo inteligentných hodiniek výrazne menej energie. Napríklad na funkciu „prebudenia“ potrebuje systém senzorov len vlastný mikroprocesor. Keďže sa zaobíde bez centrálneho počítača zariadenia, predlžuje sa tým životnosť batérie.
Bosch rastie s miliardami kusov na trhu so senzormi
Umelá inteligencia posúva inteligentné senzory MEMS na vyššiu úroveň: Bosch ponúka senzory s integrovaným samoučiacim sa softvérom AI pre zariadenia, ako sú napríklad fitness trackery. Umelá inteligencia rozpoznáva rôzne pohyby a učí sa každú opakovanú fitnes aktivitu. V prípade potreby môže používateľom poskytnúť aj kvalitatívnu spätnú väzbu o tom, ako dobre cvičili. Umelá inteligencia beží v samotnom senzore; nie je potrebné žiadne pripojenie ku cloudu alebo inteligentnému zariadeniu. Všetky údaje zostávajú súkromné a aktivity sa môžu priebežne zaznamenávať a analyzovať bez pripojenia na internet.
Podľa inštitútu pre prieskum trhu Yole Group* je spoločnosť Bosch už štvrtý rok po sebe lídrom na trhu s MEMS. Viac ako každý druhý nový smartfón na svete je vybavený senzormi Bosch. A potenciál je stále obrovský: Podľa štúdie Yole sa očakáva, že ročný globálny dopyt po MEMS vzrastie zo súčasných 33 miliárd na viac ako 40 miliárd kusov do roku 2029 len v sektore automobilov a spotrebnej elektroniky. Bosch sa chce na tomto raste podieľať a do konca roka 2030 plánuje vyrobiť desať miliárd inteligentných senzorov MEMS s integrovanými mikroprocesormi a nezávislým softvérom pre spotrebnú elektroniku.
Miliardy investované do strategicky dôležitého amerického trhu
CES 2025 v Las Vegas je jedným z najväčších svetových veľtrhov elektroniky na strategicky rastúcom trhu pre spoločnosť Bosch. Spoločnosť cielene investuje v Spojených štátoch, aby ďalej rozšírila svoju globálnu prítomnosť. Spoločnosť Bosch nedávno oznámila plány na prevzatie globálnej divízie HVAC spoločnosti Johnson Controls pre obytné a malé komerčné budovy, čím pokračuje v raste v tejto krajine.
Ide o najväčšiu transakciu v histórii spoločnosti v celkovej hodnote približne 8 miliárd USD (7,4 miliardy EUR). V Roseville v Kalifornii teraz Bosch vybavuje závod na výrobu čipov z karbidu kremíka najmodernejšími výrobnými zariadeniami, čím rozširuje svoju výrobnú kapacitu na dôležitom nadväzujúcom trhu. Tieto špeciálne polovodiče sú kľúčovou súčasťou elektrifikovanej mobility. V najbližších rokoch plánuje spoločnosť Bosch investovať do závodu v Roseville viac ako 1,9 miliardy USD (približne 1,8 miliardy EUR), pričom v roku 2026 plánuje čipy z karbidu kremíka z Kalifornie vyvážať. „Obrovské investície do vykurovania a čipov zdôrazňujú strategický význam amerického trhu pre spoločnosť Bosch,“ hovorí Thomas.