Máte všetky aplikácie vhodné pre vašu platformu?

Väčšina aplikácií je dostupná pre platformy x86 / x64. Takisto sa v posledných mesiacoch stretávame s platformou arm na Windows 11. Najlepšie čo môžete urobiť pre hladký beh a najvyšší možný výkon, je použiť aplikáciu presne pre vašu platformu.

Nie vždy si však uvedomíme, že možno z minulosti alebo zo zvyku sťahujeme aplikáciu, ktorá môže byť výkonnostne poddimenzovaná a nemusí byť priamo našitá na váš systém. V jednoduchosti povedané, ak máte 64-bitovú podporu v systéme Windows 11, čo veľa z vás má, je najlepšie stiahnuť 64-bitové aplikácie.

Rovnako to platí aj na platforme arm, ktorá je kompatibilná s Windows 11. Dajú sa na nej používať aplikácie x86 / x64, ale najlepšie bude stiahnutie natívnej aplikácie arm. Ako to urobiť, sa dozviete v tomto článku.

Kontrola platformy

Jednoduchá kontrola existuje v Správcovi úloh, ktorý zobrazuje platformu všetkých aplikácií, respektíve bežiacich procesov. Nie vždy je tento stĺpec vlastností zobrazený a preto ho potrebujete do zobrazenia v správcovi pridať. Kliknite na panel vľavo s názvom Podrobnosti a zobrazia sa všetky bežiace procesy.

Podľa nastavení systému budú zobrazené stĺpce ArchitektúraPlatforma. Môžu byť ale skryté a treba ich zobraziť. Kliknite na záhlavie stĺpca s jeho názvom pravým tlačidlom, zvoľte Vybrať stĺpce a zo zoznamu vyberte obe položky.

Potom budete vidieť platformu a architektúru aplikácií a v prípade, že je natívna pre platformu arm, bude to zobrazené. Takýmto spôsobom sa dá optimalizovať výkon aplikácií a predĺžiť výdrž na batériu.

Notebooky s procesorom Snapdragon vydržia bežať niekoľko hodín a dá sa povedať, že dvojnásobne prevyšujú výdrž intelovských procesorov. Avšak na to je potrebné, aby ste bežiace aplikácie mali na správnej architektúre.

Emuláciu si síce všimnúť priamo nemusíte, no môže mať dopad na výdrž batérie. Typicky môže ísť napríklad o prehrávač filmov, ktorý je lepšie prispôsobiť konkrétnej architektúre a tým si zabezpečiť maximálnu kompatibilitu. Získate tým aj lepšiu výdrž na batériu.

architektura win appsZdroj: TOUCHIT

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.