Windows 11 podporuje procesory typu ARM, no aplikácie pre pracovnú plochu bežia v emulácii.

Vďaka vyladeniu kódu a zlepšeniu emulácie si to bežne nevšimnete. Aplikácie pre „pracovnú plochu“ Microsoft označuje tie, ktoré sú skompilované pre procesory x86 a x64. Doteraz typicky Intel a AMD. Aplikácie pre ARM nájdete natívne skompilované pre ARM architektúru, napríklad Microsoft 365 stiahnutý z Microsoft Store.

Windows 11 obsahuje od verzie 24H2 nový emulátor s názvom Prism. Emulovanie je dostupné aj vo Windows 10, no iba pre 32-bitové aplikácie označované ako x86. Teraz je Prism vyladený špeciálne pre ARM od Qualcommu. Snapdragony sú prvé procesory určené do prenosných počítačov, ktoré poskytnú vysoký výkon aj v emulácii na Windows. Práve tieto CPU sú vhodné pre Copilot.

Problémy na „armových“ Windows 11

Vyššie popísané mohlo znamenať, že všetko bude fungovať ako po masle. Nie je to pravda a niektoré aplikácie môžu byť miestami pomalšie. Stretnúť sa môžete aj s malými ťažkosťami. Napríklad prehliadače Vivaldi a Mullvad strácajú obraz. Napríklad zmiznú náhľady videí na YouTube aj s textom a zostane vám biele okno. Ide o detail, nakoľko stačí okno zmenšiť a potom ho znova maximalizovať.

Najviac ale pomáha vypnúť a zapnúť aplikáciu znova. To nemusí byť pohodlné, ale s takouto nekompatibilitou sa stretnete len minimálne. Potom sú tu aplikácie ako VMware Workstation alebo VeraCrypt. Tie na ARMových procesoroch zatiaľ nefungujú.

kompatibilita ARM v okne windows Vlastnosti exe súboruZdroj: TOUCHIT

Ako zlepšiť kompatibilitu?

Podobne ako pri problémoch aplikácií na novšom systéme, ktoré bežali hladko na starých verziách Windows.

  1. Kliknite pravým tlačidlom na EXE súbor alebo zástupcu aplikácie a vyberte kartu Kompatibilita.
  2. Kliknite na spodné tlačidlo Zmeniť nastavenia emulácie. Z rozbaľovacieho zoznamu vyberte spôsob emulovania, no lepší spôsob je vybrať vlastné nastavenia. Treba zaškrtnúť políčko Použiť rozšírené nastavenia.

Najprv je vhodné vyskúšať režim Presné vykonanie. To je vhodné napríklad pri spúšťaní hier, no pamätajte, že každým nastavením znížite výkon aplikácie. Možno si to nevšimnete, ak nejde o nič náročné, no pri novších hrách to môžete pocítiť. Bezpečná emulácia má vysoký dopad na výkon, opäť ale záleží od konkrétnej aplikácie. Tu ide najmä o to, že znížite riziko nesprávneho fungovania programu na minimum.

Univerzálna rada neexistuje, je potrebné experimentovať. Treba sa ale vyhnúť emulácii na systém príliš naviazaných aplikácií, napríklad na šifrovanie diskov atď. Ak nefunguje, je lepšie počkať na aplikáciu od výrobcu. Postupne budú reagovať na nové typy CPU a aplikácie zostavené špeciálne pre ARM budú čoraz viac dostupné.

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.