Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Asi poznáte ten frustrujúci pocit, keď si na niečo dôležité spomenieme až keď je neskoro.

Kým ide o drobnosti, nič sa nedeje, no neskoro podané daňové priznanie či zabudnutie dôležitého termínu v práci môže mať veľmi nepríjemné následky. Zabúdanie pritom nie je nič výnimočné a viaceré výskumy v oblasti psychológie ukazujú, že 60 až 70 percent našich každodenných pamäťových zlyhaní súvisí práve so zabudnutím na vopred naplánované úlohy a zámery. Našťastie, moderné technológie ponúkajú čoraz efektívnejšie riešenia tohto odvekého problému.

Ukladajte „mimo“ svojej hlavy do smartfónu

Úplne základnou radou, ktorú ste už iste počuli snáď miliónkrát je zapisovanie. Výskumy ale naozaj ukazujú, že keď si plány uložíte „mimo“ svojej hlavy, tak nielenže znižujete svoju kognitívnu záťaž, ale zároveň vykonaním tohto úkonu máte omnoho väčšiu šancu zapamätať si. Takýto krok však nemusí byť zárukou toho, že nezabudnete, najmä ak si svoje zápisy niekam zakladáte a nevraciate sa k nim. Tu je zásadným pomocníkom smartfón a aplikácie na správu úloh ako Google Tasks, Microsoft To-Do či Apple Reminders ktoré navyše dokážu synchronizovať pripomienky naprieč všetkými zariadeniami.

Zdroj: elements.envato.com

Inteligentné pripomienky šité na mieru

Automatické upozornenia a pripomienky na základe vašich zápisov nemusia byť jediným čo vás zachráni. Modernejšie aplikácie na pripomienky vedia na základe vašej aktuálnej polohy pripomenúť napríklad položky z nákupného zoznamu práve vo chvíli, keď prechádzame okolo drogérie. Zvládnu tiež sledovať vaše návyky a navrhovať optimálny čas na jednotlivé aktivity, či dokonca spolupracovať s inými aplikáciami.

AI ako osobný asistent

V technologickom segmente snáď nenájdete oblasť, v ktorej by už nebola implementovaná AI. Nástroje s využitím strojového učenia dokážu napríklad rozpoznávať termíny v emailovej komunikácii a automaticky tak vytvárať pripomienky pre dôležité termíny a úlohy. Nestane sa, že by ste si zabudli niečo napísať a takpovediac celú povinnosť „pustili z hlavy“. AI samozrejme nie je dokonalá a preto sa môže stať, že dostanete upozornenia aj na niečo nedôležité. Zdokonaľovanie v tomto smere ale prebieha rýchlo a so svojím vycvičeným AI asistentom sa už nebudete obávať zabúdania. 

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.