ASUS vyrobil unikátny notebook. Kombinuje hmotnosť pod 1 kg, 70 Wh batériu, špeciálne šasi a čip série Snapdragon X.

Rodina Windows notebookov s ARM procesormi od Qualcommu sa utešene rozrastá. Nová generácia týchto notebookov debutovala v lete 2024 s čipom Snapdragon X Elite. Začiatkom roka 2025 prichádza na trh nová várka, ktorá je vďaka čipu Snapdragon X ešte cenovo dostupnejšia.

V zástupe nových notebookov s ARM procesormi Snapdragon vyčnieva model ASUS Zenbook A14. Ten sa od konkurencie odlišuje tým, že prináša 14-palcový formát s hmotnosťou pod 1 kg pri zachovaní 70 Wh batérie. Unikátom tohto notebooku je tiež špeciálne šasi, ktoré je celé vyrobené z materiálu Ceraluminum.

Zliatina hliníka a keramiky

Notebooky testujem takmer 15 rokov a zvykol som si už, že výrobcovia prichádzajú so všemožnými nápadmi a inováciami. Niektoré sú dobré akurát tak pre marketing, avšak materiál s názvom Ceraluminum, s ktorým dávnejšie prišiel ASUS, si ma úprimne získal. Vidím v ňom zmysel aj pridanú hodnotu.

Ceraluminum je zliatina hliníka a keramiky. ASUS v minulosti vyrábal z tohto materiálu iba veká niektorých notebookov série Zenbook. V prípade modelu Zenbook A14 je z neho vyrobené celé šasi a funguje to výborne.

Notebook má vďaka tomu matný povrch, ktorý je príjemný na dotyk a zároveň je až 3× odolnejší v porovnaní s tradičným hliníkom. Výhodou je aj to, že na tomto materiáli nie sú až tak viditeľné odtlačky prstov. Nedá sa povedať, že by ich Ceraluminum doslova odpudzoval, avšak na prvý pohľad si ich nevšimnete.

ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14 má v balení aj pekný ochranný obal

Rekordne ľahký notebook

Tento materiál sa tiež podpisuje pod to, že Zenbook A14 má hmotnosť iba 980 gramov. V segmente 14-palcových notebookov so 70 Wh batériou je to unikát na trhu. Notebook takisto spĺňa štandardy vojenskej odolnosti MIL-STD-810H.

Zenbook A14 má 14-palcový OLED displej. Ide o nedotykový panel s rozlíšením 1920 × 1200 pixelov a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Pomer strán je 16 : 10. Obrazovka dosahuje maximálny jas 400 nitov v SDR zobrazení, resp. 600 nitov v HDR zobrazení.

Ak by som mal povedať jednu vec, ktorú by som na tomto notebooku zmenil, tak je to práve rozlíšenie displeja. V tejto kategórii by som už očakával rozlíšenie 2K. Ignorujúc nižšie rozlíšenie, displej je skvelý, avšak treba akceptovať možné odlesky, keďže je lesklý.

ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14 má hrúbku od 13,4 do 15,9 mm

Pohodlná klávesnica s nízkym zdvihom

Reprodukciu zvuku modelu A14 hodnotím ako priemernú. ASUS dokáže v tomto smere priniesť aj lepší výsledok, čo nedávno dokázal v notebooku ASUS Zenbook S 14. Ten má najlepší zvuk vo svojej kategórii.

Klávesnica a touchpad Zenbooku A14 sú výborné. Klávesnica je pohodlná, má nízky zdvih. Pracovalo sa mi na nej skvelo, je to jedna z najlepších klávesníc, s ktorými som sa stretol za posledné mesiace. K dispozícii sú tri intenzity podsvietenia. Oceňujem, že napájacie tlačidlo nie je umiestnené v pravom hornom rohu, kde sa nachádza kláves Del, ale naľavo od neho.

Touchpad je veľký, na dotyk príjemný. Podporuje pohybové gestá viacerými prstami a aj inteligentné gestá. Pohybom prsta pri ľavom a pravom boku môžete regulovať hlasitosť a jas displeja. Ako to funguje, si môžete pozrieť v mojej videorecenzii.

ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14

Snapdragon X alebo X Elite, cena od 1 019 eur

ASUS Zenbook A14 je dostupný v konfiguráciách s čipmi Snapdragon X Elite (TDP 45 W) aj Snapdragon X (TDP 28 W). Operačná pamäť typu LPDDR5X je vo veľkosti až 32 GB RAM, dopĺňa ju až 1 TB SSD úložisko. Cena notebooku štartuje na úrovni 1 019 eur. Ja som testoval najvyššiu konfiguráciu s čipom X Elite za 1 529 eur.

Z určitého hľadiska je to škoda, keďže tento čip som testoval už v lete minulého roka v notebooku ASUS Vivobook S 15. Viac by ma zaujímalo, ako funguje lacnejší čip Snapdragon X. Pretože, ultratenký notebook s hmotnosťou pod 1 kg, s výbornou výdržou batérie, odolnou konštrukciou, pohodlnou klávesnicou a skvelým touchpadom za 1000 eur, táto predstava sa mi naozaj páči.

Verzia so základným čipom Snapdragon X takisto ponúka ešte lepšiu výdrž batérie, keďže má menej výkonný čip. Zaujímalo by ma však, či ma bude jeho nižší výkon obmedzovať alebo nie. V prípade verzie so Snapdragon X Elite som v rámci bežnej kancelárskej práce nezaznamenal žiadne problémy.

ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14 poháňajú čipy Snapdragon X a X Elite

Najlepšia výdrž vo svete Windows notebookov

Notebook som testoval v období, kedy som absolvoval viacero služobných ciest. Vtedy som naplno ocenil jeho nízku hmotnosť a výbornú výdrž batérie. Počas cestovania som nikdy nemal problém s tým, že by mi došla batéria a toto je komfort, na ktorý si rýchlo zvyknete. Chválim tiež rýchle nabíjanie, notebook sa za polhodinu nabije na 52 % a za hodinu na 86 %.

Objektívne treba povedať, že dlhá výdrž batérie sa postupne stáva štandardom v segmente Windows notebookov. Keď si budete kupovať nové zariadenie, pravdepodobne sa budete rozhodovať medzi konfiguráciami s procesormi od Intelu, AMD a Qualcommu. Ako môžete vidieť v priložených grafoch s porovnaním výkonu aj výdrže, aktuálne najlepšiu výdrž majú čipy série Snapdragon X a Intel Core Ultra Series 2, ktorý má vo výbave aj Zenbook S 14.

Notebooky s čipmi Intel Core Ultra Series 2 majú aj lepší grafický výkon a zároveň nebudú mať problém s kompatibilitou programov v systéme Windows 11. Jednu vec, ktorú treba zvážiť, ak by ste premýšľali nad notebookmi s ARM procesormi Snapdragon je, že v systéme Windows 11 ešte stále nie sú všetky programy a hry optimalizované pre túto architektúru.

Na druhej strane, čo sa mi páči na čipoch Snapdragon, je, že si zachovávajú prakticky totožný výkon a to bez ohľadu na to, či je notebook pripojený do nabíjačky alebo nie. V prospech notebookov s čipmi Snapdragon hovorí aj nižšia cena, aspoň teraz je to tak.

ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14: Porovnanie výdrže s viacerými konkurenčnými notebookmi
ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14: Porovnanie grafického výkonu s viacerými konkurenčnými notebookmi
ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14: Porovnanie výpočtového výkonu s viacerými konkurenčnými notebookmi
ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14: Porovnanie výpočtového výkonu s viacerými konkurenčnými notebookmi
ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14: Porovnanie výkonu v aplikáciách Office a prehliadači Edge

Na čo potrebujete notebook?

Pri zvažovaní, či si kúpiť notebook s čipmi Snapdragon alebo s novými procesormi od Intelu či AMD, si treba zváži najmä to, ako používate notebook a na čo ho chcete.

Ak na bežné používanie a základnú kancelársku prácu, ktorá sa obmedzuje najmä na emailového klienta, webový prehliadač, programy Office a úpravu fotografií, potom je Zenbook A14 s čipmi Snapdragon dobrou voľbou. Natívnu podporu pre tento čip majú aj programy ako Photoshop či Lightroom. A pokiaľ budete potrebovať strihať video, môžete využiť napríklad CapCut. 

Zenbook A14 ponúka aj funkcie umelej inteligencie. Microsoft ich označuje ako Copilot+ PC funkcie a medzi na patria živé titulky a ďalšie nástroje v Skicári a aplikácii Fotografie. V priebehu tohto roka pribudne aj viackrát odkladaná funkcia Recall. Opäť však platí, že tieto funkcie sú a budú dostupné aj pre konfigurácie s čipmi od AMD a Intelu, ktoré prišli na trh v roku 2024.

ASUS Zenbook A14 má vo výbave aj dva USB4 porty typu USB-C, jeden štandardný USB 3.2 Gen 2 port, HDMI 2.1 výstup a 3,5 mm jack. Konfigurácia s čipom Snapdragon X Elite má Wi-Fi 7 konektivitu. Verzia s čipom Snapdragon X má Wi-Fi 6E.

ASUS Zenbook A14Zdroj: TOUCHIT
ASUS Zenbook A14

Verdikt

ASUS Zenbook A14 je notebook, ktorý ma oslovil spracovaním konštrukcie, nízkou hmotnosťou a najlepšou výdržou batérie na trhu. Mobilita a odolnosť sú veľké prednosti tohto notebooku. Ak beriem do úvahy fakt, že cena je nastavená rozumne, pre niektorých používateľov môže ísť o dobrú voľbu.

Záleží však najmä na vašich potrebách. ARM procesor ma neobmedzoval, ale je zrejmé, že tento čip ešte stále nebude pre každého tou najlepšou voľbou. Situácia sa síce za posledných pár mesiacov zlepšila, avšak ešte stále nie sme na úrovni kompatibility, ktorou disponujú procesory od Intelu a AMD.

Ak by som mal zadefinovať jednu slabinu Zenbooku A14, tak je to rozlíšenie displeja.

Cena: od 1 019 eur, testovaná konfigurácia – 1 529 eur

Zapožičal: ASUS

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.