Podvody zamerané priamo na vás, je ťažké rozoznať.
Takzvané phishingové útoky, keď sa útočníci snažia ukradnúť vaše dáta, budú čoraz uveriteľnejšie. Podľa webu 9To5Mac odvolávajúceho sa na správu z Financial Times, bude umelá inteligencia zisťovať vaše informácie a všetko sa dozvie z vašich profilov z vašich sociálnych sietí a služieb na internete. Vďaka tomu bude môcť poslať personalizovaný email, ktorého hlavnou úlohou bude ukradnúť vaše peniaze prostredníctvom vymysleného podvodu.
Gramatika a štylistika emailov
Dnes je email čoraz ľahšie uveriteľný, no ak má nesprávne oslovenie, lámanú slovenčinu a množstvo gramatických chýb, spozorniete. Aj toto sa však zmenilo. Podvodníci dokážu generovať bez chyby emaily aj v slovenskom jazyku. Gramaticky síce budú správne, no štylisticky to nebude celkom to pravé a spoznáte, že tu niečo nehrá.
Pripočítajte k tomu fakt, že nástroje AI umožnia efektívne vyhľadať informácie o vás a pripraviť emaily konkrétne na vaše záujmy. Aj tento faktor rozvoja AI prispeje k čoraz ťažšej rozpoznateľnosti falošnej ponuky. Bude sa treba viac sústrediť a byť pozorný.
Falošné emaily už zaznamenali aj na eBay
Generovanie falošného obsahu a posielanie takýchto emailových správ budú využívať útočníci vo všetkých smeroch. Či už sa zahrajú na vašu banku, kuriérsku spoločnosť alebo e-shop, z ktorého bežne objednávate produkty. Nehovoriac o tom, že z času na čas už dnes všetci dostávame varovania o tom, že bez zadania prihlasovacích údajov nám bude zrušená služba na Googli alebo Apple iCloud. Aj toto sú takmer vždy podvody.
Zvýšený počet podvodov zaznamenala aj britská poisťovňa Beazley ako aj elektronický obchod eBay. Kirsty Kelly, vedúca bezpečnosti v uvedenej poisťovni hovorí, že situácia je čoraz horšia. Podľa nej je veľmi ťažké rozpoznať, čo je legitímne a čo nie, keďže AI šíri skutočne personalizované emaily.
Čo sa dá robiť?
Riešením je používať antivírusový softvér a sledovať, na aké stránky pristupujeme. Zabezpečenie prostredníctvom antivírusu dokáže odhaliť podvody, ktoré nie sú na pohľad pre človeka viditeľné. Kontrolu adresného riadka môže urobiť každý z nás a tým si overiť, či sme skutočne na stránke, ktorú poznáme alebo sme boli presmerovaní úplne inam.
Zdroj: 9To5Mac
Prečítajte si aj: