Niekedy môže človek z nevedomosti alebo nerozvážnosti sám prispieť k tomu, aby dal internetovým útočníkom svoje osobné údaje ako na striebornom podnose.

Používatelia moderných technológií si musia uvedomiť, že zneužiť sa dá aj obyčajné číslo občianskeho preukazu, alebo kombinácia mena s rodným číslom, vyplnené do falošného výherného formulára. Zároveň je dobré vedieť, že sa predtým dokážu veľmi efektívne a jednoducho brániť. Spoločnosť ESET preto pripravila zoznam desiatich tipov a rád, ktoré pomôžu bežným ľuďom lepšie ochrániť svoje osobné údaje alebo iné citlivé a cenné dáta.

1. Uvedomte si, že ste cieľom

Aj keď si môžete povedať, že nemáte nič, čo by mohlo internetových podvodníkov zaujať, opak je pravdou. Stačí im získať agregované osobné údaje, ktoré predajú na čiernom trhu. Vaše údaje môžu byť v ľahšom prípade zneužité na spamovanie ďalších obetí alebo na tvorbu falošných profilov.

2. Neklikajte na podozrivé linky

Ak máte čo i len malú pochybnosť, neklikajte na odkazy vložené do príliš dobre vyzerajúcich e-mailových ponúk alebo správ zasielaných cez sociálne médiá.

3. Aktualizujte softvér vo svojich zariadeniach

Každá aktualizácia operačného systému alebo vašej obľúbenej aplikácie môže obsahovať aj bezpečnostné záplaty, prípadne iné vylepšenie zabezpečenia.

4. Nerecyklujte svoje heslo

Na každú internetovú stránku alebo inú službu si vytvorte prístupový údaj s odlišným heslom. Ak totiž útočník ukradne prístupové údaje do jednej služby, vyskúša ich aj na ďalších populárnych weboch.

5. Používajte viacfaktorovú autentifikáciu

Ide o bezplatnú funkciu ponúkanú všetkými veľkými internetovými hráčmi, treba si ju len zapnúť. Zabezpečí, že daný web alebo služba ochráni vaše konto aj v prípade, že sa niekomu podarilo ukradnúť alebo uhádnuť vaše heslo.

6. Nastavte si domáci router

Je to zariadenie, cez ktoré pretekajú všetky údaje zo zariadení, ktoré doma používate. Väčšina ľudí necháva router v takých nastaveniach, v akých ho dostali od svojho internetového operátora. Aj router má však svoj systém, ktorý môže útočník napadnúť a práve preto ho je treba pravidelne aktualizovať.

7. Nepoužívajte nezabezpečené a neznáme Wi-Fi siete

Ponúka ich väčšina kaviarní, reštaurácií alebo obchodov. V bežnom prehliadači by ste si na takýchto Wi-Fi sieťach mali maximálne prečítať noviny alebo pozrieť počasie. Nakupovanie, e-mailovanie a sledovanie kamarátov cez sociálne médiá by ste však mali len cez originálne aplikácie, ktoré medzi vami a serverom služby vytvárajú akoby zabezpečený tunel.

8. Používajte VPN

Táto služba vám zabezpečí bezpečné surfovanie keď nie ste doma alebo v práci. Lepšie zabezpečí vaše dáta aj ak sa pripájate k nezabezpečenej Wi-Fi sieti.

9. Neobchádzajte bezpečnostný softvér

Kvalitný bezpečnostný softvér poskytuje mnohovrstvovú ochranu pred rozličnými internetovými hrozbami. Rozhodne neignorujte jeho odporúčania, neochráni vás len pred škodlivým kódom, ale aj pred stránkami, ktoré sa snažia ukradnúť vaše osobné údaje alebo pred službami, ktoré bez vášho vedomia sledujú vaše digitálne správanie.

10. Zálohujte a šifrujte

Pravidelné zálohovanie vám zachráni „krk“ nielen v prípade, že vaše zariadenie napadol agresívny škodlivý kód, ale aj v prípade fyzického poškodenia alebo odcudzenia vášho zariadenia. Šifrovanie je zase účinná ochrana tých najcennejších a najcitlivejších dát, ktoré máte. Ak by ich aj útočník ukradol, nebude ich vedieť dešifrovať.

Zdroj: Eset

Titulný obrázok: shutterstock

Prečítajte si aj:

https://touchit.sk/garmin-vivoactive-4-a-garmin-venu-recenzia/273076

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.