Výrobcovia niektorých smartfónov pridávajú do systému tzv. duálny alebo bezpečný priestor.
Každý ho nazýva inak, Samsung má napríklad riešenie s názvom Knox. V zásade sa dá povedať, že je to virtuálny priestor v pamäťovom úložisku, no zároveň aj v RAM. Počítač v počítači, ak ste niekedy inštalovali virtuálny počítač. Toto je podobný princíp. Totiž nejde len o chránený súbor, ktorý by bol zabezpečený heslom. Máte k dispozícii aj beh aplikácií, a tak si zároveň vytvoríte dve kontá. Podporované programy si vyberáte sami. No čím viac ich budete mať, tým viac sa ich duplikovaním bude uberať z vášho úložiska.
V praxi to znamená, že môžete mať oddelené kontá na Messengeri a mať ich tak v telefóne dve. Alebo napríklad nemusíte mať v hlavnom režime nainštalovaný Facebook, no v chránenom áno. Platí to aj pre emaily ako aj pre galériu fotografií a videí. Ak potrebujete chrániť nejaké citlivé súbory, je vhodné ich fotiť v chránenom režime. Záleží na výrobcovi, súbory sa dajú z galérie odosielať do duálneho priestoru a tiež z neho do hlavného. Ak teda nafotíte nejaké citlivé obrázky v hlavnom režime, ľahko si ich skopírujete do bezpečnej galérie. No a to isté platí samozrejme aj pre prehliadač internetu. Skrátka pre akúkoľvek nainštalovanú aplikáciu.
Jediné, čo zvykne zostávať spoločné, sú hovory a SMS. No aj tu záleží na výrobcovi smartfónu a jeho duálnom riešení. Coolpad umožňuje aplikovať telefónny adresár z chránenej databázy kontaktov. Samsung Knox zase informuje o tom, že hovory a SMS budú pre oba režimy jednotné. Teda SMS z chráneného režimu uvidíte aj v tom bežnom. V režime Knox sa dokonca nedá spraviť ani snímka obrazovky z dôvodu bezpečnosti.
Tento článok vyšiel aj v tlačenom júlovo-augustovom vydaní TOUCHIT č. 6/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.