Vedeli ste, že okrem obyčajného zamknutia telefónu heslom alebo odtlačkom je tu ešte ďalšia ochrana vašich údajov?

Samsung My Knox alebo Zabezpečený priečinok ako sa funkcia volá po novom je integrálnou súčasťou smartfónov Samsung. Nie všetkých, no podporované sú rôzne modely zo sérií Galaxy A, J, S, Note, Xcover, Alpha či tablety Tab. Zoznam väčšiny zariadení nájdete tu.

Na čo je to dobré?

Samsung Knox je technológia, ktorá zabezpečuje smartfón ako celok. Má na starosti ochranu pred škodlivým kódom, ktorý by sa ukryl už pri samotnom nabiehaní systému. Je tu ochrana proti tzv. rootnutiu jadra systému a poskytuje dvojité rozhranie. To je práve funkcia, ktorá je nám známa najviac.

V zásade sa dá hovoriť o tom, že máte dva smartfóny v jednom. Na toto si funkcia vytvorí zabezpečený priečinok a tým oddelí aplikácie od seba. Môžete mať tak dva fotoaparáty, dve galérie, dve aplikácie na Facebook, dva internetové prehliadače Chrome atď. Fotografie, ktoré vytvoríte v zabezpečenom priečinku sa nezobrazia v bežnom rozhraní systému. Platí to aj o ďalších súboroch. Je len na vás, aké aplikácie si takto oddelíte. Pokojne to môžu byť aj hry.

Samsung Knox je spojenie hardvérového a softvérového zabezpečenia.

Kde nájdem Samsung Knox?

Samsung najnovšie pridáva do svojich smartfónov funkciu My Knox nazvanú ako Zabezpečený priečinok. Preto v tomto článku používame oba názvy. V prípade starších telefónoch ako Samsung Galaxy S7 je v systéme použitá verzia s názvom My Knox. V novších, napríklad Samsung Galaxy A5 (2017) sa už funkcia volá Zabezpečený priečinok a takto sa bude volať aj v ostatných smartfónoch a postupne nahradí doterajší názov My Knox.

Stačí vojsť do hlavného menu smartfónu a vyhľadať jednu z týchto funkcií / aplikácií. V prípade, že ju nemáte, stiahnete si ju na Google Play cez tento odkaz. Ešte raz uvádzame, že funkcia je dostupná len pre smartfóny a tablety Samsung.

Verzia

V časti NastaveniaInformácie o zariadeníInf. o softvéri sa dozviete aj to, akú verziu systému Knox máte v smartfóne. Odporúčame sledovať aktualizácie vášho smartfónu. Okrem vylepšení systému Android vydáva Samsung aj opravy a vylepšenia tejto bezpečnostnej platformy.

Používame My Knox a Zabezpečený priečinok

Prvé zapnutie tejto aplikácie bude vyžadovať nastavenie zabezpečenia.

Krok 1 – Úvodné nastavenie

V prvom krok je treba si vybrať spôsob, akým sa do chráneného priestoru autorizujeme. Na výber je použitie vzoru, PIN kódu alebo hesla. V prípade, že máme na smartfóne čítačku odtlačkov, aj tento spôsob sa bude dať použiť.

Po definovaní jedného z vybraných spôsobov autorizácie sa začne vytvárať priečinok. Tento proces môže trvať aj pol minúty v závislosti od vášho smartfónu. PIN, vzor alebo heslo nesúvisia s tým, čo zadávate bežne pri odomykaní displeja. Zvoľte si teda iné než tie, ktoré máte na bežné odomknutie smartfónu.

Krok 2 – Nastavenie priečinka

Nové prostredie sa zobrazí automaticky a teraz je ten správny čas urobiť úvodné nastavenie. Pridať môžete aplikácie, ktoré už máte v systéme nainštalované alebo ďalšie z Google Play či obchodu Galay Apps. Ďalej je tu možnosť pridať súbory, ktoré už v smartfóne máte.

Ide o fotografie, videá, zvukové súbory, dokumenty alebo ďalší obsah zobrazený cez integrovaného správcu súborov. Všetky takto pridané aplikácie bude treba nastaviť odznova. Je to logické, pretože sú nezávislé na pôvodných a teda úplne oddelené. Môžete sa rozhodnúť či povedzme fotografie do chráneného priestoru skopírujete alebo presuniete.

Krok 3 – Pokročilé nastavenie

V časti detailných nastavení si môžete prispôsobiť správanie priečinka ešte detailnejšie. Prakticky sa tu dá zmeniť všetko, čo potrebujete. Napríklad aj spôsob prihlasovania alebo zámenu kódu. Teda ak chcete zmeniť v úvode nastavený vzor či PIN kód, tu sa to dá.

Špecialitou je pridanie identity kontaktov, ktoré máte v priečinku do hlavného rozhrania smartfónu. Štandardne je to vypnuté. Ak ale máte nejaké kontakty uložené v priečinku, ich meno sa štandardne nezobrazí pri volaní.

Dajte si pozor!

K údajom v Zabezpečenom priečinku sa nedostanete cez funkciu Wi-Fi Direct ani po pripojení smartfónu k počítaču. Ak sa pokúsite do smartfónu nainštalovať oficiálne neschválený systém, napríklad upravený systém Android, priečinok sa trvale uzamkne. K dátam sa už nikdy nedostanete. Je to ochrana proti rootnutiu smartfónu. Tým sa naruší jeho integrita a softvérové riešenie na báze Knox to bude vyhodnocovať ako potenciálne riziko.

Prečítajte si aj:

Ako na to: Samsung Cloud je ako Apple iCloud pre Android

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.