Šírenie falošných videí sa rozširuje a sú dostupné aj v slovenčine.
Týka sa teda aj našich lokalizačných návykov a treba zvýšiť opatrnosť. Videá, v ktorých sa nejaká osoba vyjadruje k určitej téme, znie uveriteľne. Vidieť ste mohli amerického prezidenta hovoriaceho určitý text, ktorý ale v skutočnosti nikdy nepovedal. Ako teda poznať to, že ide o falošné video a jeho pohyb pier je ukážka technologickej vyspelosti renderingu videa a umelej inteligencie.
Prečo to existuje?
Poďme sa ale najprv pozrieť, prečo by niekto vytváral takéto video? Kto je cieľom a prečo? V prvom rade si treba predstaviť, že tento typ podvodu cieli na vplyvných ľudí. V našom prípade by asi veľa vody nenamútilo, keby sme sa stali terčom podvodu a šírilo by sa video, v ktorom sa vyjadrujeme napríklad k téme vojny na Ukrajine alebo inflácii či očkovaniu. Ak ale dokážete rozpohybovať ústa politika, ktorý bude hovoriť to, čo chcete, situácia naberá na vážnosti. Umelá inteligencia dokáže na základe prečítaného textu jednou osobou preniesť tento audio prejav na inú osobu, napríklad známeho politika a prispôsobí pohyb pier jeho vizuálu, zároveň sa ale pery budú pohybovať tak, ako keby tie slová vyslovoval.
Hráči hier si pamätajú hovoriace postavy z minulosti. Tie ústami pohybovali, no nedá sa zďaleka povedať, že pohyb korešpondoval s pohybom, tvarom a celkovou mimikou, ako pri skutočnom vyslovovaní týchto slov.
Hráči
Už dlhšiu dobu existujú animačné nástroje, ktoré vedia texty pretaviť do reálneho pohybu pier a tak sa dá do značnej miery odčítať z pier danej hernej postavy. To je stále animácia. Teraz si predstavte, že toto viete spraviť do živého obrazu vplyvného politika. Čo ak „ho necháte“ rozprávať falošné informácie? Posúdenie dopadu necháme na vašej trpezlivosti.
Ako poznať falošné video?
Nie je to jednoduché. Predstavte si, že vidíte napríklad bývalého amerického prezidenta, ktorý sa vyjadruje na nejakú tému. Poznáte jeho názory? Poznáte jeho hlas? Ak nie, tak sa identifikácia falošného videa sťažuje. Treba sa zamerať na obraz ako taký. Kým pozadie a jeho telo bude v lepšej kvalite, miesta okolo úst a hlavy budú rozmazanejšie. Nie veľmi ale aj na displeji mobilného telefónu zistíte, že aha, to video je nejaké zvláštne a jeho ústa majú občas zvláštny tvar.
Dnes sa môžete stretnúť aj so zneužitím ľudí v televíznych správach. Poznáte ich zo správ a teraz vám prinášajú reportáž o tom, že sa dá vyhrať určitá suma? Všimnite si jeho slovenčinu. Bude ťažkopádna a bude celkom určite obsahovať nesprávne slová, rovnako tak aj zvláštny až miestami strojovo generovaný prízvuk. Rovnako aj táto osoba bude mať rozmazanejšie pery, pretože tie sa generovali umelou inteligenciou a ich pohyb nie je natívne zaznamenaný na kameru, ale umelo vytvorený.
Napokon sa treba zaoberať zdrojom správ. Najlepšie je, keď si viete priamo overiť zdroj na základe toho, že daný text alebo video bolo publikované na určitej webovej stránke. Neverte všetkému, čo vám príde do emailu ako príloha. Prečo vám niekto posiela prílohu? Stačí predsa poslať link na WWW stránku. Prijali ste email, teda máte internet a stránku si otvoríte sami.
Prečítajte si aj: