Roborock Saros Z70 je robotický vysávač s robotickým ramenom, pomocou ktorého si odloží prekážky nabok.
Robotické vysávače sa stávajú bežnou súčasťou našich domácností. Ich kvalita sa neustále zvyšuje a zároveň sa znižujú nároky na ich údržbu, keďže multifunkčné dokovacie stanice, v ktorých sa vysávač vyprázdni, doplní si vodu a umyje si mopovacie kotúče, sa stávajú štandardom. Takýto vysávač pritom nie je ani drahý. Xiaomi Robot Vacuum X20+, ktorý som si kúpil aj ja, dnes zoženiete v cene pod 400 eur.
Výrobcovia vysávačov preto musia prichádzať s novými technológiami, ktoré zakomponujú do svojich vlajkových lodí. Takouto technológiou je aj robotické rameno, ktoré dostala do výbavy nová vlajková loď Roborock Saros Z70. Tá debutovala na výstave CES 2025 a ide pravdepodobne o prvý robotický vysávač so zabudovaným robotickým ramenom. Ramená mopovacej podložky v prípade vysávača iRobot Roomba Combo j7+ nepočítam.
Prach zatiaľ neutrie
Keď som videl fotografie a video s prezentáciou novinky značky Roborock, moja prvá myšlienka bola, že sme o krok bližšie k tomu, aby robotické vysávače dokázali utierať aj prach. Robotické rameno by tento úkon vedelo zvládnuť, avšak technológia musí ešte dospieť.
Roborock Saros Z70 využíva rameno na to, aby presunul objekty, ktoré sú na zemi, nabok a mohol poupratovať daný priestor. Príkladom sú pohodené ponožky, vreckovky, papuče, uteráky a ďalšie predmety s hmotnosťou do 300 gramov. Rameno je skryté priamo vo vysávači a robot ho dokáže v prípade potreby vytiahnuť a následne opäť zložiť. Výrobca jeho dĺžku neuvádza.
Nižší a výkonnejší
Saros Z70 prináša aj ďalšie zlepšenia. Roborock dokázal znížiť výšku vysávača pod 80 mm (79,8 mm), nakoľko odstránil ostrovček s laserovým senzorom. Vysávač sa naviguje pomocou kamery, pričom druhá kamera je zabudovaná v robotickom ramene. Robot dokáže snímať prostredie v 3D a vďaka zlepšenej navigácii už nepotrebuje pomocný laserový senzor.
Sací výkon vysávača je rekordných 22 000 Pa a vo výbave nechýbajú pokročilé technológie, s ktorými som sa stretol pri testovaní modelu Roborock Qrevo Curv, ako je výsuvná bočná kefa aj mopovací kotúč. Mopovacie kotúče sa spoločne s konštrukciou vysávača dokážu nadvihnúť až o 22 mm a vysávač dokáže prekonať prekážky s výškou až 4 cm.
Zlepšená multifunkčná dokovacia stanica
Vlajková loď je vybavená aj novou generáciou multifunkčnej dokovacej stanice, ktorá má 10 funkcií. Okrem štandardných funkcií, ako je automatické vyprázdnenie, čistenie kotúčov s vodou pri teplote 80 °C, ich sušenie pri teplote 55 °C, ponúka aj automatické samočistenie horúcou vodou a automatické dávkovanie čistiaceho prostriedku.
Roborock Saros Z70 sa dostane do predaja približne v polovici roka 2025. Cena nebola zatiaľ oznámená. Roborock oznámil aj verziu bez robotického ramena, vysávač Saros 10.
Zdroj: Roborock
Prečítajte si aj: