Skladacie telefóny sú samostatná kategória a treba vedieť, či budú mať pre vás požadovaný efekt.
Okrem toho sa treba zmieriť s tým, že sú približne 2× drahšie ako bežné smartfóny. HONOR Magic V3 je dostupný za cenu 1629 eur, čo rozhodne nie je málo. Za bežných okolností by ste mali veľmi dobre vybavený telefón a tablet k tomu. Stojí teda spojenie tabletu a telefónu do jedného celku za to?
Smartfónu a jeho možnostiam sme sa venovali v minulosti v samostatnom článku a videu. V tomto článku nájdete informácie o tom, ako sa takýto telefón používa a aký je prechod z klasického modelu na skladačku.

Výhody v kocke
- Super tenký skladací telefón
- Vhodný ako prvý adept pre tých, ktorí sa obávajú hrúbky skladacích telefónov
- Dodáva sa s krytom, ktorý povýši celkové možnosti tohto telefónu
- Prepracovaná nadstavba na plnohodnotné využitie oboch displejov
- Široká podpora praktických funkcií AI
Fakt je tenký
Silným argumentom je jeho hrúbka, ktorá je len 9,2 mm v zatvorenom stave a v otvorenom je to 4,35 mm. Preložené do praktického porovnania – telefón je v zatvorenom stave tak hrubý ako väčšina bežných smartfónov.
Ďalším argumentom hovoriacim v prospech tohto modelu, je jeho šírka v zatvorenom stave. Displej je v porovnaní so Samsung Galaxy Z Fold 6 širší a pôsobí prirodzenejšie. Nie je tak široký ako pri neskladacích telefónoch, ale dobre sa používa a jemného zúženia si takmer nevšimnete.
Menšou nevýhodou môže byť hmotnosť. Tá je 226 gramov a je to poznať. Nie je to nič neprekonateľné a vzhľadom na to, že telefón je mierne zúžený a je veľmi tenký, dá sa na vyššiu hmotnosť zvyknúť. Pre porovnanie, Samsung Galaxy Z Fold 6 má hmotnosť 239 gramov a iPhone 16 Pro Max má hmotnosť 227 gramov.
Obal je nevyhnutným doplnkom
Ten dostanete priamo v balení a skladá sa z 2 častí, podobne ako pri iných skladačkách. Zadná časť sa nasadí na zadnú stranu v zloženom stav a na prednú stranu sa dá použiť ešte doplnkový rám. Zadná časť má 8-uholníkový kryt na fotoaparát, ktorý je výklopný. Vďaka nemu si môžete telefón v zatvorenom alebo otvorenom stave nastaviť na stole tak, aby ste na ňom mohli pozerať filmy alebo iný obsah.
Obal má veľký podiel na tom, ako sa telefón používa a celkový dojem z uzatvárateľného telefónu. Takisto plní ochrannú funkciu, aj keď výrobca o tomto telefóne hovorí, že je dostatočne odolný na to, aby prežil priame pády na zem. To si inak môžete všimnúť aj vo videu, kde je ukážka výdrže telefónu voči pádom a takisto aj voči vode (video na YoutTube s testom pádu).
Doplnkový ochranný kryt vo forme orámovania na vonkajší displej používať nemusíte. Pri pádoch môže ochrániť telefón, no nevýhodou je, že okolo displeja vytvorí hrubší rám. To sa prejavuje v horšom ovládaní v aplikáciách, u ktorých vyťahujete zľava obrazovky plávajúci panel. S týmto rámom sa vám ho často nepodarí vytiahnuť.



Ohybný displej a pánt
Väčšina používateľov si všíma displej v mieste, kde sa zohýba. Sú zvedaví a je prirodzené, že chcú vidieť ako to vyzerá a ako veľmi je tento prvok vidieť. Jasné, že je vidieť a výrobca zatiaľ nemá možnosť ho nejakým spôsobom zakryť. Pri pozeraní obsahu na smartfóne ho nebudete registrovať.
Pruhy sú vidieť v mieste ohybu sú len v situáciách s konkrétnym odrazom svetla na svetlej ploche. Akonáhle budete pozerať filmy alebo mať napríklad tmavšie zobrazenie aplikácií, nebudete tento stredový prvok takmer vôbec registrovať.
To že je vidieť nejaký ohyb, rozhodne nie je argument v neprospech kúpy takéhoto smartfónu. Je to len detail, na ktorý sa väčšina používateľov sústredí a to zväčša takých, ktorí takýto telefón nemajú.

Pánt je veľmi dobre navrhnutý tak, aby držal v rôznych polohách napríklad aj v polohe miniatúrneho notebooku. Takáto poloha je efektívna najmä pri fotografovaní. Výrobca pripravil pánt tak, aby vydržal pravidelné otváranie a zatváranie. Na túto situáciu sa však treba pozrieť odlišne. Skôr vám telefón spadne na zem a poškodí sa, než sa vám stihne pokaziť pánt alebo degradovať ohyb displeja.


Na displej nepotrebujete žiadnu doplnkovú fóliu, pričom jedna je nalepená ako súčasť telefónu. Nie je to úplne odolná fólia a po čase sa vám na nej môžu vytvárať bubliny. Treba zobrať do úvahy to, že skutočná ochranná vrstva je pod ňou a základná fólia vydrží niekoľko mesiacov používania. Tú môžete neskôr z displeja odstrániť.

Nie je to štvorec
Otvorením smartfónu sa na pohľad môže javiť, že získavate štvorcový displej. Pomer strán je 9,78 : 9, čo je veľmi podobné, no rozdiely spoznáte pri zmene orientácie obrazovky. Napríklad pri sledovaní videa je vhodné displej otočiť, čím získate ďalší priestor a prehrávanie na YouTube sa tomu prispôsobí. Na texty je zase vhodné ponechať telefón orientácii ako ho používate na výšku v zatvorenom stave. Vo všetkých polohách sa dá použiť výklopný prvok na zadnej strane krytu.
Z displeja na displej
Prechod z malého displeja otvorením smartfónu na veľký displej je prakticky. Ideálna situácia je vtedy, keď čítate nejaké texty, alebo si pozeráte doplnkové obrázky, no chceli by ste ich vidieť vo väčšej podobe. Stačí otvoriť displej a obrázok sa zobrazí na väčšej ploche.
Samozrejme dá sa zväčšovať a možnosti máte podobné ako na klasickom zobrazení v zatvorenom stave. Je to ale veľmi pohodlné a práve toto je výhoda skladacích smartfónov. Nie je to o tom, aby ste ho celý deň používali otvorený, no keď je to potrebné, máte odrazu možnosti podobné tabletom.
Nehovoriac o tom, že je to vynikajúce na pozeranie filmov napríklad na YouTube. Je fakt, že toto nie je plnohodnotný tablet a pomer strán obrazovky nie je vyslovene filmový či tabletový.


Dve aplikácie vedľa seba
Otvorenie displeja je dobre využiteľné pri potrebe zobraziť 2 aplikácie vedľa seba. Nadstavba od HONORu umožňuje zobraziť plávajúce okná, ich miniatúry alebo plnohodnotné zobrazenia aplikácií vedľa seba, podobne ako napríklad vo Windows.
Je možnosť zobraziť 2 aplikácie a 3. vo forme plávajúceho tlačidla. To sa prichytí na kraji obrazovky. Týmto spôsobom môžete rýchlejšie pristupovať k aplikáciám keď sú už dve zobrazené na celom displeji.
Skratky pre otvorené aplikácie sa dajú uložiť a využívať automatické rozloženie ťuknutím na 1 ikonu. Podobne ako pri bežnom spsutení aplikácie, tu ale v náhľade vidíte, aké dve aplikácie sa spustia.

Špecialitou je zobrazenie plochy, pričom po otvorení smartfónov sa zobrazia 2 obrazovky vedľa seba. Panel s aplikáciami bude zobrazovať vašich 5 predvolených aplikácií, ktoré máte nastavené a 3 ďalšie na základe najčastejšieho používania.


Umelá inteligencia nie je výsada priamo tohto smartfónu a viaceré funkcie AI už majú aj iné modely tejto značky alebo konkurencie. HONOR tento súbor funkcií a možností AI previazanej s rozhraním nazýva ako Magic Portal. Výhodou však je funkcia s názvom Priestor obľúbených, do ktorého si môžete pridávať rôzne texty a obrázky alebo výstrižky a mať „dátový sklad“ rôznych údajov pokope.

Prečítajte si aj: