Keď príde na zjednávanie dobrej ponuky, nie každá cena sa dá zjednať.

Váš obchod s potravinami vám pravdepodobne len tak nedá zľavu na mlieko alebo chlieb iba pre to, že by ste chceli. Avšak, ak kupujete automobil alebo platíte za opravy v domácnosti, na cene sa niekdy dá dohodnúť.

Ale ktoré nákupy stoja za námahu? A máte naozaj šancu na to, aby ste cenu dobre zjednali? Odpoveď je áno, a my vám povieme kde!

Opýtali sme sa viac ako 3100 ľudí z celého sveta (vrátane Severnej Ameriky, Európy, Afriky, Austrálie a Ázie), aby sme pochopili, čo je potrebné na to, byť skutočne dobrým vyjednávačom – od toho, či pohlavie zohráva úlohu v schopnosti získať lepšiu cenu až po to, ako veľmi záleží na vzhľade pri zjednávaní vo vašej krajine. Čítajte ďalej a pozrite sa, čo sme sa dozvedeli o tom, kedy a kde zjednávať – či už idete taxíkom v Mexiku alebo kupujete šperky v Austrálii – a koľko môžete ušetriť.

Kto lepšie zjednáva?

Radosť zo zjednávania

Niet pochýb, že úspešné zjednávanie si vyžaduje určité schopnosti. Ak ste v ňom dobrí, môžete si pravideľným zjednávaním zarábať na živobytie. Zatiaľ čo niektoré z týchto znalostí sú naučeným správaním, niektoré štúdie naznačujú, že schopnosť zjednávať máme pevne ukotvenú v osobnosti. Črty ako emočná inteligencia a kognitívne schopnosti jednotlivca môžu mať dopad na spôsob, ktorým analyzujeme situáciu, jednáme s inými ľuďmi a v konečnom dôsledku dosiahneme lepšiu cenu.

Naša anketa dokázala, že muži po celom svete zjednávajú radšej ako ženy. Zjednávanie obľubuje 37% žien a až 45% mužov. Avšak to že nás hra baví, neznamená že sme v nej dobrí. Ženy, podľa našej ankety, získali v priemere väčšiu zľavu pri zjednávaní, ako muži – 18% u žien oproti 17% u mužov.

Váš úspech v zjednávaní môže taktiež závisieť od toho, kde vo svete sa pokúšate ušetriť. Podľa nášho prieskumu si zjednávanie užívali najviac obyvatelia Kolumbie, Čile a Grécka zväčša , pričom obyvatelia Spojených arabských emirátov, Čile a Grécka si vydobyli tie najlepšie zľavy. Najmä v ázijských krajinách je umenie zjednávania založené na vytváraní si kvalitných obojstranných vzťahov. V týchto kultúrach môže byť priateľstvo uprednostnené pred podnikaním a dohadovanie sa o cenách nie je príťažou – môže byť príležitosťou porozprávať sa a bližšie sa spoznať.

Experti zistili, že ľudia z Austrálie, Kanady, Veľkej Británie a Spojených štátov dávajú prednosť priamemu a úprimnému štýlu zjednávania alebo zjednávajú s humorom, čo môže mať za následok slabšie výsldky alebo viesť ku konfrontácii. Menej ako polovica Američanov rada zjednáva nižšie ceny, hoci získajú v priemere 17% zľavu, ak tak urobia.

Zjednávanie podľa pohlavia

Na pohľad je to jednoduché

Tak, ako aj osobnosť človeka môže mať vplyv na zjednávanie, je možné, že aj pohlavie hrá svoju rolu. Muži a ženy po celom svete sa líšia v tom, ako veľmi sa im páči zjednávanie cien, a výskum to potvrdil. Štúdie naznačujú, že muži a ženy pristupujú k zjednávaniu odlišne z oboch strán. Kým muži preferujú zjednávanie silou, ženy majú väčší sklon ku kompromisom.

Väčšina ľudí z rôznych štátov – s Filipínami na čele – verí, že zjednávať je omnoho ľahšie pre ženu, ako pre muža. Avšak, mnoho krajín (napríklad Španielsko, Argentína, Čile a Veľká Británia) si myslí, že šance pri zjednávaní je rovnaký, bez ohľadu na pohlavie. Iba v piatich krajínách – Česká Republika, Malajzia, Pakistan, Portugalsko a Spojené štáty – účastníci ankety odpovedali, že pre muža je zjednávanie ľahšie, ako pre ženu.

Majú to pekní ľudia v živote ľahšie?

Krásne zľavy

Je ťažké povedať, či sebavedomie robí ľudí atraktívnejšími alebo atraktívnosť spôsobuje, že sa cítime viac sebavedomí, ale respondenti prieskumu, ktorí si svoj dobrý vzhľad priznali, by mohli mať vplyv na schopnosť efektívnejšieho zjednávania. Samozrejme, znaky, ktoré robia človeka atraktívnym, nie sú len hlboko zakorenené. Existuje aj naučené správanie, ktoré môže človeka počas ťažkého zjednávania spraviť očarujúcejším. Častejšie naslúchanie, usmev a dbanie o vzhľad a hygiénu sú niektoré zo znakov atraktívnych ľudí.

Bez ohľadu na krajinu pôvodu, 4% žien a 6% mužov odpovedalo, že atraktívnosť iba málo alebo vôbec neovplyvňuje schopnosť zjednávať ceny. Mnohí sa nevedeli rozhodnúť, pričom takmer 1 zo 4 žien a viac ako 1 z 5 mužov naznačovalo, že výzor človeka môže niekedy zohrať úlohu pri zjednávaní. 20% žien nám odpovedalo, že atraktívnosť človeka buď často alebo vždy vplýva na zjednávanie. Muži boli viac ochotní uveriť, že výzor človeka hrá pri zjednávaní rolu často alebo vždy.

Zatiaľ čo muži viac ako ženy poukazovali na to, že dobrý výzor môže mať na zjednávanie výrazný vplyv, výskum ukázal, že muži zvyknú svoj vzhľad často preceňovať. Napriek tomu, že viac mužov ako žien považovalo vzhľad pri zjednávaní za cenný, nakoniec mali ženy vyššiu pravdepodobnosť vydobyť si lepšiu cenu.

Dobre vyzerajúce ponuky

Krásny ako obrázok

Či už je to fér alebo nie, mnoho štúdií ukazuje, že pokiaľ ide o úspech, na vzhľade skutočne záleží. Aj keď vzhľad nie je vždy výlučnespojený s fyzickými črtami, môže obsahovať prvky, ako napríklad reč tela a spôsob, akým sa prezentujete (vrátane viditeľných doplnkov, ako sú farebné vlasy, piercingy a tetovanie).

Náš prieskum zistil, že niektoré krajiny boli presvedčené o tom, že atraktívnosť bola primárnym faktorom úspešného zjednávania cien. V Kanade a USA ľudia potvrdili, že dobrý vzhľad má najvýznamnejší vplyv na schopnosť človeka zjednávať. Na druhej strane, na Filipínach a v Indii sa ľudia sile vzhľadu podriadili menej. Znamená to, že východné a západné kultúry majú odlišné priority? Výskum naznačuje, že východné krajiny (vrátane Číny, Malajzie a Indonézie) si peniaze vážia viac ako západné krajiny. V krajinách, kde bola atraktívnosť považovaná za veľkú výhodu počas zjednávania, je láska považovaná za dôležitejšiu ako peniaze.

Na Filipínach ľudia tiež uznali, že ženy sú na tom pri zjednávaní lepšie. Výskum ukázal, že ženy v Ázii viac veria vo svoje finančné zručnosti, ako ich manželia a učia sa narábať s peniazmi v mladšom veku, v porovnaní s ostatnými krajinami. Ako dokazuje ich dlhá história silných ženských politických osobností, niektorí odborníci naznačujú, že ázijské ženy majú väčšiu pravdepodobnosť byť považované za rovnocenných partnerov, pokiaľ ide o podnikanie a financie.

Zjednávanie cien na Slovensku

Zjednávacie zvyky Slovákov

Naša anketa ukázala, že až 79% Slovákov rado zjednáva. Proces zjednávania ocenilo až 84% mužov a 73% žien. Ženy zo Slovenska priznali, že v priemere dostanú vyššiu zľavu (22%) ako muži (16%).

Na Slovensku, tak ako vo väčšine krajín, si ľudia myslia, že zjednávanie je pre ženu ľahšie ako pre muža.

V porovnaní s ostatnými krajinami, sú Slováci veľkými fanúšikmi zjednávania. Ešte radšej však zjednávajú ceny ľudia z Čile, Kolumbie a Grécka.

Slováci, ktorí sa snažili zjednávať, zjednávali cenu opravy automobilu (20%), cenu v taxíku (19%) a cenu opráv na dome (13%).

Medzinárodné tipy na zjednávanie

Stojí to za to

V USA stojí priemerné členstvo v telocvični okolo 60 dolárov mesačne, pričom viac ako 2 z 3 sa nevyužívajú. Ak si každý mesiac platia za špecializovanejší tréning, môže to byť ešte viac. V Brazílii, Taliansku a Kanade ľudia najviac zjednávali lepšiu ponuku pri týchto druhoch tréningov.

Možno sa v niektorých krajinách neoplatí zjednávať cenu poplatkov za telefón, ale v iných krajinách vás to môže stať omnoho viac, ak sa zjednávať nepokusíte. Ak si v Kanade prenajímate byt priamo od majiteľa, trošku zjednávania pred podpísaním zmluvy vám pomôže ušetriť stovky dolárov mesačne. V európskych krajinách, ako sú Francúzsko, Španielsko alebo Veľká Británia, sú tipy, ktoré môžete využiť, aby ste nepreplácali viac peňazí v prvom rade pri účte za telefón. Aj ak tieto tipy nepomôžu, ľudia z týchto krajín aj tak navrhujú skúsiť zjednávať.

Pokiaľ ide o Austráliu, závery sú jasné – vyzerá to, že domáce dekorácie s nábytkom a starožitnosťami na začiatku zoznamu sa považujú za nevyhnutnú kategóriu tovarov. V Spojených štátoch ľudia najviac zjednávajú ohľadom cien automobilov, pričom Američania majú 60% šancu, že získajú zľavu pred tým, než si automobil odvezú z predajne . Zatiaľ čo v iných krajinách sa to nestáva často, tretina európskych krajín ako Nemecko alebo Veľká Británia by pravdepodobne urobila to isté.

Kde dosiahnuť úspory?

Tieto ceny nám nesedia

Pokiaľ ide o servisovanie auta, zjednávanie o sadzbe (pred ukončením servisnej služby) môže znamenať rozdiel medzi získaním férovej, čestnej ceny a staním sa obeťou podvodu – najmä ak ste žena. Štúdie ukázali, že autoservisy často nanútia ženám opravy, ktoré ani nemusia nevyhnutne potrebovať. Napriek tomu sa aktívnejšími pri zjednávaní cien opráv áut ukázali muži. Ceny domácich prác a jazdy taxíkmi tiež zjednávali muži ako ženy.

Muži sú možno oveľa ochotnejší zjednávať ceny „väčších“ vecí, ale ženy skôr zjednávajú o ceny, pokiaľ ide o účty za telefón, bývanie a čistenie. Výskum zistil, že zatiaľ čo ženy majú tendenciu zjednávať menej ako muži, vedia tiež, ako bojovať, aby vyhrali. To nemusí nutne znamenať, žeby sa o to nemali pokúšať, pretože náš prieskum zistil, že sa im podarilo znížiť cenu viac ako mužom.

Ochota zjednávať

To je moja konečná ponuka

Bez ohľadu na to kde vo svete sa ocitnete, či ste muž alebo žena alebo či sa cítite atraktívne, sú tu špecifické zručnosti, ktoré môžete stále praktizovať (a zdokonaľovať sa v nich), keď dôjde ku zjednávaniu. Buďte osobný, porozprávajte sa o kvalite produktu a nikdy neberte prvú ponuku. Možno vždy nezískate ponuku podľa vašich predstáv, ale zvýšite si sebavedomie – a úspešnosť v budúcnosti.

Pokiaľ ide o nákupy kde muži a ženy najviac zjednávali ceny, oblečenie sa dostalo na vrchol rebríčku. 14% mužov a 17% žien bolo najviac ochotných zjednávať ohľadom oblečenia, nasledovali automobily a starožitnosti. V Spojených štátoch sa pri nákupe automobilu dá zjednať cena takmer všetkého. Nezabudnite z procesu vyradiť svoje emócie a zamerať sa na cenu. Experti odporúčajú vedieť, za čo sa chystáte zaplatiť ešte pred tým, ako vstúpite do showroomu a pozrieť si na ponuky od ostatných dílerov, než niečo kúpite.

A aké boli produkty, pri ktorých ľudí nenapadlo zjednávať cenu? Ich účty za telefón, prenájom a matrace.

Lepšie ponuky, menší stres

Pokiaľ ide o zjednávanie dobrej ponuky na čokoľvek, existuje niekoľko premenných, ktoré je nutné zvážiť – od aktuálnej ceny tovaru alebo služby až po emočné spojenie, ktoré k nej vy alebo predávajúci má. Pri rozhodovaní o čom sa oplatí zjednávať môžu do hry vstúpiť dokonca aj kultúrne normy a zvyky.

  • Z viac ako 3100 opýtaných, muži zjednávajú lepšie ceny radšej ako ženy, ale nemajú taký úspech a zručnosti.
  • Podľa niektorých krajín (Mexiko, Francúzsko a India) je pre ženy ľahšie zjednávať ceny , aj keď k tomu nie sú naklonené.
  • Muži a ženy majú rozdielné názory na možný vplyv výzoru svojom zjednávaní, ale západné krajiny (Kanada, USA) si myslia, že dobrý výzor má výrazný vplyv na to, či sa človeku podarí cenu zjednať .

Zjednávanie férovej ceny na vlastnú päsť môže byť komplikované, ale nájdenie výhodnej ceny by byť nemalo. V Picodi ponúkame najlepšie online zľavy a ponuky na jednom mieste, takže sa nemusíte obávať, že za veci, ktoré chcete alebo potrebujete, zaplatíte príliš. S bohatým výberom ponúk zo všetkých vašich obľúbených obchodov z 35 krajín sveta, je Picodi vašim sprievodcom rozumnými nákupm. Navšívte nás na Picodi.com a začnite šetriť hneď teraz.

Značky: