Lepšie šifrovanie správ v komunikátore Messenger si môžete teraz ochrániť a poistiť na používanie vo viacerých zariadeniach.

Ako sme informovali v tejto správe, ide o šifrovanie end-to-end, ktoré je však viazané medzi dvoma koncovými zariadeniami. Na to, aby ste mali prístup k správam aj v inom zariadení, budete potrebovať dešifrovací kľúč. Ten si vytvoríte na základe jeho zálohy, ktorú budete chrániť následne PIN kódom alebo prihlásením prostredníctvom Google účtu. Postup ako na to uvádzame v tomto článku.

Aplikácia zobrazí výzvu v čase dostupnosti tejto funkcie pre vás, ak ste si tento spôsob šifrovania nezabezpečili PIN kódom, keď sa táto informácia prvýkrát zobrazila. Dá sa to urobiť dodatočne, prípadne si takto spôsob zálohy odstrániť.

Ako na to?

Najprv je potrebné vojsť do nastavení aplikácie a to potiahnutím prsta zľava, aby sa zobrazilo menu. Ťuknutím na ozubené koliesko sa dostanete do jej nastavení, kde vyhľadáte položku Súkromie a bezpečnosť. Tu sa nachádza položka nazvaná ako Čety zašifrované end-to-end.

Ťuknite na položku Bezpečné úložisko a následne na položku Zapnúť bezpečné úložisko. Vďaka tomu si aktivujete možnosť prezerania správ, ktoré sú šifrované end-to-end aj na ostatných zariadeniach. Upozorňujeme na to, že po aktivácii tejto funkcie budú ostatné kompatibilné zariadenia požadovať ochranný prvok. Bude to ten prvok, ktorý ste si zvolili prostredníctvom nastavení popisovaných v tomto článku.

Vyššie sme uviedli slovné spojenie „kompatibilné zariadenia“. Je to len detail, no na to, aby sa dali využívať najnovšie funkcie, bude potrebné mať nainštalovanú najnovšiu verziu. To by nemal byť problém a v prípade že máte niektoré zo zariadení s dlhšou dobou bez aktualizovania, odporúčame najskôr stiahnuť najnovšiu verziu aplikácie Messenger. V prípade webového rozhrania si nemusíte robiť starosti, najnovšia verzia sa načíta automaticky.

Na vytvorenie zabezpečenia histórie správ si zvolíme 6-miestnyPIN. Aktivácia prebehne po dvojitom zadaní kódu, čím sa zatvor zároveň vytvorí prvá záloha. Následne sa sprístupnia ďalšie možnosti, vďaka ktorým budete môcť bezpečné úložisko spravovať.

Potom odporúčame vytvoriť aj 40-miestny kód, vďaka ktorému budete môcť dešifrovať vaše správy, ak vaše zariadenie stratíte alebo budete chcieť obnoviť toto úložisko na inom zariadení. Kód je treba si bezpečne uchovať a nikomu ho neprezrádzať.

V internetovom prehliadači

Prvé načítanie stránky Messengera cez webový prehliadač po aplikovaní bezpečnostných zmien v mobile, bude vyžadovať doplnkovú ochranu. V našom prípade to bude 6-miestny PIN. Stačí ho zadať a prihlásite sa do rozhrania ako obvykle. Ďalšie prihlasovanie PINom, pokým sa neodhlásite, nebude nutné. V prípade, že nebudete v budúcnosti poznať 6-miestny PIN alebo sa nebudete vedieť overiť iným spôsobom, môžete použiť 40-miestny kód na obnovenie histórie správ.

pin browser messenger

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.