Nárast podvodov na internete je enormný. Zneužívaní bývajú vládni predstavitelia, aj iné známe osobnosti.

Najčastejšie hovoríme o videách označovaných ako tzv. deepfake. Ich cieľom je oklamať ľudí a vyvolať dojem, že ide o skutočné video nahraté konkrétnym človekom. Téme falošných videí sme sa venovali v tomto článku, kde nájdete viac informácií o tom, čo presne deepfake je a ako to celé vyzerá.

Kvalita videa je zlá

Na pohľad je to síce trochu všeobecné tvrdenie, avšak kvalitu videa posúdite voľným okom a dokonca aj na smartfóne. Podvodníci sa spoliehajú najmä na to, že mnoho takýchto videí sa šíri prostredníctvom sociálnych sietí. Tie ľudia sledujú na menších displejoch a nedokonalosti sa môžu ľahšie skryť. Vo falošných videách sa ocitol aj prezident slovenskej republiky Peter Pellegrini, ale aj minister financií Ladislav Kamenický.

pellegrini podvod deepfake esetZdroj: ESET / Ondrej Kubovič

Chcú vaše peniaze

Cieľom oklamania ľudí je získať od nich peniaze. Je to veľmi jednoduché a nehľadajte za tým žiaden prešpekulovaný biznis. Na videu je tvár, ktorú poznáte, avšak hovorí niečo, čo v skutočnosti nikdy nepovedala. Na pohľad to naozaj vyzerá, že prezident Slovenskej republiky chce dať odporúčanie kam zainvestovať peniaze.

V skutočnosti je to len podvod, s ktorým prezident nemá nič spoločné. Umelá inteligencia zoberie skutočné video, na ktorom protagonista skutočne bol. Avšak za pomoci grafických algoritmov upraví pohyby tváre a nahovorí toto video hlasom podobným tejto osobe.

Okrem toho, že falošne upravená osoba rozpráva, čo nikdy nepovedala AI a podvodníci upravia aj celkový obraz scény. Je bežné, že sa ukradne video, kde politik alebo iná osoba prezentuje nejaké zákony, no tie sa nahradia prezentáciou falošných finančných produktov.

Zatiaľ všetky tieto videá vyzerajú veľmi neprirodzene a treba zbystriť pozornosť a dobre si všímať mimiku, tváre a pohyby pier. Predpoklad je, že v roku 2025 ešte budete vedieť rozoznať takéto video od skutočného videa. Postupom rokov a zlepšujúcich sa technológií to bude čoraz ťažšie.

falosne bankomat esetZdroj: ESET / Ondrej Kubovič

Zákernosť finančných podvodov

Schémou je, aby takéto klamlivé videá nalákali ľudí zainvestovať svoje peniaze. Falošné stránky, na ktoré sa používateľ dostane po kliknutí na informácie pod videom, umožňujú používateľom jednoduchým spôsobom zaplatiť. Vložia peniaze do projektu, ktorý sa veľmi podobá na skutočné investovanie.

V bežných prípadoch je možné vidieť aj to, ako sa jednotlivé finančné prostriedky zhodnocujú a človek nemá zo začiatku pocit, že sa nechal oklamať. Problémy nastanú vtedy, keď bude chcieť svoje zisky vybrať.

Výber ziskov? Nie tak ľahko

Tu prichádzajú na rad komplikácie a potreba vyplniť rôzne žiadosti alebo poslať ďalšie doplňujúce identifikačné údaje. Je to bežný podvod, kedy sa snažia podvodníci takpovediac hádzať polená pod nohy ľuďom, ktorí by chceli z tejto schémy vystúpiť.

Zvyčajne po nich požadujú doplnkové doklady na overenie totožnosti alebo zaplatenie poplatku za to, že budú svoje peniaze vyberať. Poplatok síce nemusí byť vysoký, no už to je jedna z bariér. Ľudia chcú vybrať svoje peniaze a sú ochotní dodatočné poplatky zaplatiť. Výsledkom však je to, že s firmou sa bude komunikovať čoraz horšie. Svoje peniaze vôbec neuvidia a jediné čo dosiahli je, že vložili ešte ďalšie peniaze do týchto podvodov.

Nechajte si poradiť od banky

Časť podvodov sa spolieha na vytvorenie falošných stránok. Tie bývajú ľahko odhaliteľné antivírusovými aplikáciami, ktoré si vytvárajú zoznam nielen škodlivých kódov, ale aj rôznych podvodov na internete.

Banky svojich zákazníkov chránia a v prípade veľmi podozrivej transakcie, vám banka zavolá, aby si preverili, či skutočne chcete vykonať túto transakciu.

Bohužiaľ, podvodníci sú v tomto školení a „školia“ aj svojich oklamaných zákazníkov, ktorí o tom pravdaže netušia. Presviedčajú ich pod rôznymi zámienkami, čo majú banke povedať, aby platba prešla a oni mohli investovať a zbohatnúť.

Oklamaný človek nechtiac oklame banku, pretože trvá na tom, že tento prevod je legitímny a vykonáva ho on sám a je to pravda. Tento človek v skutočnosti sám vykoná prevod, takže nie je potrebné robiť rôzne falošné stránky, ktoré by boli náchylné na odhalenie antivírusovým programom.

Falošná pomoc

Čo urobíte, keď sa stanete obeťou podvodu? Algoritmy sociálnych sietí sú veľmi dobré a dokážu vám podsúvať relevantný obsah. Vedia to aj podvodníci a tí majú pripravené právne tímy na to, aby vám z podobnej šlamastiky pomohli.

Opäť ide o falošný krok a podvedení ľudia, ktorí zainvestovali do falošných spoločností, hľadajú teraz právnu pomoc. Aj takéto reklamy nájdete na sociálnych sieťach, kde známe osobnosti v deepfake videu hovoria, ako pomôžu svojim klientom. Výsledkom je len to, že dôverčivý človek, je znova oklamaný. Pod zámienkou právnej pomoci pošle svoje peniaze firme, ktorá sa vydáva za legitímnu právnu kanceláriu.

Zdroj: vlastné, Eset

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.