Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Stavebné sporenie je vďaka štátnej prémii, ktorej maximálna výška je 66,39 eura, stále jedným z najvýhodnejších spôsobov sporenia. Štátna prémia je tento rok vo výške 5,5% z ročného vkladu, na účet stavebného sporenia sa pripisuje raz ročne a nepodlieha dani z príjmu. Navyše, všetky prostriedky sú úročené počas prvých 6 rokov úrokovou sadzbou 2% p.a.

Praktické otázky a odpovede od odborníka na stavebné sporenie

Marek Galbavý,

riaditeľ Úseku vývoja produktov ČSOB Stavebnej sporiteľne 

Otázka: Je stavebné sporenie obmedzené vekom?

Odpoveď: Sporiť môže každý člen rodiny bez ohľadu na vek, teda aj najmenšie deti už od narodenia môžu každoročne získať štátnu prémiu. Častokrát sa rodičia rozhodnú dlhodobo sporiť pre svoje deti práve touto formou. Po rokoch tak majú pripravenú finančnú čiastku napríklad ako štartovací kapitál pre potomkov na ich prvé bývanie.

Otázka: Môžem si uzatvoriť na seba viac zmlúv?

Odpoveď: Každý z nás môže mať viac zmlúv stavebného sporenia. Čo sa však týka získania štátnej prémie, nárok na ňu je možný len v prípade jednej zmluvy.

Otázka: Čo so zmluvou po 6. rokoch sporenia?

Odpoveď: Po 6. rokoch je možné pokračovať ďalej v sporení, alebo nasporené prostriedky použiť podľa vlastného uváženia – napríklad na zaobstaranie si nového bývania či na financovanie štúdia detí. Tí, ktorí sa rozhodnú finančné prostriedky nevybrať, naďalej pokračujú v sporení. Peniaze sú im úročené a rovnako môžu získať štátnu prémiu.

Praktické rady a tipy

  1. Pozrite sa na svoje príjmy a výdavky a zhodnoťte, koľko si môžete dovoliť odkladať.
  2. Zriaďte si stavebné sporenie a nastavte si na túto sumu trvalý príkaz. Vďaka úrokom a štátnym prémiám sa vaše úspory rozrastú.
  3. Ak chcete získať maximálnu štátnu prémiu (66,39 eura), musíte tento rok na stavebné sporenie vložiť minimálne 1 207,09 eur.

Všetko o produktoch ČSOB Stavebnej sporiteľne nájdete tu: https://www.csob.sk/zoznam-produktov/produkty/sporenie-a-investovanie

Značky: