Koniec overovania faktov má Facebook posunúť do slobody vyjadrovania, ktorú propagoval Elon Musk na svojej sieti X.
Ani tam sa to však nedarilo, ako pôvodne sľuboval a zo siete X sa stal Muskov nástroj. Nezávislé overovanie faktov dostalo ranu. Mark Zuckerberg sa pripravuje na nástup prezidenta Trumpa a argumentuje „slobodou prejavu“. Už v minulosti sa vyjadril, že Facebook cenzuroval príspevky o COVID-19, ktoré nemali podliehať cenzúre a politickému tlaku na stiahnutie a mali byť na sieti ponechané.
Viac dezinformácií
Výsledkom bude ešte viac podvodov a dezinformácií na Facebooku. Už teraz je ich viac než dosť, nehovoriac o falošných reklamných kampaniach, ktorými sa Facebook za posledné mesiace „preslávil“.
Meta po ôsmich rokoch ukončuje spoluprácu s novinármi v USA, ktorí pomáhali pri hľadaní odpovedí na rôzne hoaxy a dezinformácie. Ukončuje tiež spoluprácu s organizáciou PolitiFact. Po novom má byť overovanie nahradené tzv. Community Notes ako ich poznáme zo siete X.
Zuckerberg vysvetľuje, že ich algoritmy omylom cenzurujú legitímne príspevky. Hovorí, že ide len o 1 %, no to pre túto sociálnu sieť znamená milióny používateľov. Naráža tiež na to, že overovači faktov boli príliš politicky zaujatí.
Trump efekt
Neil Brown, prezident Poynter Institute, je z vyjadrenia zakladateľa Facebooku sklamaný. Podľa neho sa miešajú fakty s cenzúrou a fakty nie sú cenzúra. Meta týmto zrejme reaguje na obvinenia zo strany Trumpa ešte v roku 2020. Vtedy firmu obvinil, že zasahuje do volieb a že CEO Mety pošle do väzenia. Facebook aj Instagram pozastavili Trumpove účty 6. 1. 2021 a obnovili ich až o dva roky neskôr.
Overovanie faktov sa dotkne aj ostatných štátov, hoci zatiaľ sa verejne komunikuje pozastavenie tohto programu len pre USA. Počítame, že Slovensko bude ďalšie na rade a Facebook bude zaplavený čoraz väčším počtom dezinformácií rôzneho charakteru. Je pravdepodobné, že aj teraz sa bude zneužívať nielen vo voľbách, ale aj pri iných svetových udalostiach.
Zdroj: Tampa Bay Times
Prečítajte si aj: