Vianoce sú časom pokoja a oddychu. Prečítajte si, čím sú pre nás špecifické a čo si s nimi okrem tých samozrejmých vecí najviac spájame a ako sme ich prežili.

ONDREJ

Poriadok nadovšetko

Ja na Vianoce upratujem, ale toto upratovanie treba vysvetliť bližšie. Týka sa môjho pracovného stola v práci a mojej izby doma. A upratujem kompletne a takpovediac do hĺbky. Znamená to aj vyhodenie kopy nepotrebných vecí, množstva papierov, USB kľúčov, batérií a pod. Aby som to teda povedal polopate, neupratujem nikdy počas roka, len na Vianoce a vtedy sa na to celkom aj teším. Niežeby ma to až tak bavilo, ale ten rok je fakt dosť dlhá doba a v novembri tak už na stôl neviem nič položiť, lebo akosi nie je kam. Po Vianociach potom nasleduje obdobie, ktoré je charakteristické tým, že neviem nič nájsť. Vo svojom „bordeli“ sa totiž vyznám, viem kde čo je, ale v tom poriadku veru nie.

FERO

Baliaci rituál

Do vianočného režimu, ktorý vnímam značne romanticky, čarovne a oddychovo, ma vždy dostane len jeden rituál. Nie, nie je to zdobenie stromčeka a ani samotné kupovanie darčekov. Je to ich následné balenie. Vždy večer, 23. decembra si pustím nahlas svoj vianočný playlist a všetky nakúpené darčeky schované v igelitkách začnem starostlivo baliť do roztomilých papierov. Playlist má len desať, značne bradatých, ale pre mňa špecifických vianočných skladieb, ktoré sa prehrajú zhruba za 40 minút. Keďže mám darčekov vždy ako maku a balenie robím s láskou a pozorne, občas playlist prebehne dookola aj trikrát. Manželka (ktorá sa na svoje darčeky pravdaže nesmie pozerať) občas hovorí, že už jej to opakovanie lezie na nervy, ale ja sa nedávam odradiť. Rituál opakujem už asi 15. rok po sebe a nič ma do vianočnej atmosféry nedostane lepšie.

ROMANs

Krupicová kaša

Vianoce pre mňa znamenajú krupicovú kašu. Nie, nejem ju celé sviatky, avšak je neoddeliteľnou súčasťou štedrovečerného stola a vždy sa ňu teším. Je to zvyk, ktorý ma sprevádza od malička a doteraz ma neomrzel. A ani moju mamu, ktorá je za túto časť večere vždy zodpovedná.

Neviem vysvetliť, čo je na krupicovej kaši v rámci vianočnej večere také špecifické a mnohí ľudia sa čudujú, keď im poviem, že to máme ako predjedlo pred kapustnicou a rybou. Ale poviem vám, vždy sa na ňu teším, a to napriek tomu, že si ju môžem kedykoľvek spraviť počas roka. Nikdy však nechutí tak dobre ako práve počas Vianoc. Jednoducho, vtedy má svoje nezameniteľné čaro.

MIŠO

Koľko želaní naozaj potrebujeme?

Toto je špecifický sviatok. V širokej verejnosti najviac diskutovaný už mesiace dopredu, nakedy vychádzajú dni voľna. Pri našej práci berieme voľno trochu inak a staráme sa aj o to, aby ste mali na webe čo čítať a pripravujeme sa na koniec roka.

Od skorého veku sú pre mňa Vianoce symbolom oddychu. Väčšina ľudí spomalí, donútia ich okolnosti alebo sviatky alebo kombinácia oboch faktorov.  To sa dotkne potom aj nás v redakcii a mňa takisto. Mám rád vôňu Vianoc, stromčeka, dobrého jedla a celkovo tej prípravnej atmosféry. Držím sa princípu, že by to mal byť príjemne strávený čas či už s niekým alebo osamote. V niečom sú tieto dni iné, v niečom zase rovnaké. Snažím sa využiť trochu pokoja pre seba a nenechať sa zahltiť. Mnohí sa na Vianoce netešia, pretože je to zhon, nával nervozity, hutnej atmosféry pre umelé vyčarovanie dokonalosti na tri dni. Nebojte sa občas uprednostniť svoje potreby pred potrebami ostatných. Možno si sviatky vychutnáte trochu viac.

TOMÁŠ

Maratón vianočných filmov

Bude to znieť uletene, ale Vianoce si užívam naplno. Vedeli by o tom rozprávať aj kolegovia, ktorým tu púšťam koledy už od novembra. Totiž, do obchodných domov takmer nechodím, štandardné televízne vysielanie nepozerám, a tak ani nejako nepociťujem tú vianočnú atmosféru, ktorá je masovo šírená už od Dušičiek všade, kam sa pozrieme. Každoročne si preto robím vianočnú náladu predčasne, pretože s príchodom Silvestra to u mňa všetko končí. Úplne najradšej mám môj vianočný maratón filmov. Týždenne si pozriem niekoľko filmov s vianočnou tematikou a končím niekedy okolo Štedrého dňa. Pozerám úplne všetko, aj tie najpríšernejšie a najgýčovejšie filmy, aké si dokážete predstaviť, stačí, že je v nich umelý sneh, rolničky, Santa, svetielka. A jasné, všetky končia happyendom.

MIRO

Sánkovačka s deťmi

Vianoce sú skvelé, počas týchto sviatkov mám zväčša viac času na rôzne aktivity, ktoré veľmi obľubujem. Obchodné domy plné ľudí nemusím, ale svah plný snehu áno. Nie, nelyžujem, ale chystám sa to napraviť. S princeznami (dcérami) milujeme sánkovanie, a tak je táto aktivita u nás v domácnosti celkom preferovaná. Či už je to obyčajná prechádzka so sánkami po dedine, kde som ja ten „ťažný kôň“ alebo kopec srandy na sánkovačke na obľúbených Donovaloch alebo v Drozdove, kde sa mením na malého chlapca a idem „snežné bomby“. To znamená, že televízoru sa počas sviatkov veľmi pekne vyhýbam (ako po celý rok) a snažím sa vypnúť prostredníctvom takýchto aktivít s rodinou, ktoré sú veľmi príjemné a považujem ich za extra účinný #detox. Vianoce sú však nepochybne aj o oddychu a pohode v kruhu najbližších, takže treba spomaliť a trošku viac to precítiť.

Značky: