Kategória, ktorá je naozaj náročná na vzájomné porovnanie.

Telefóny vo svojom životnom cykle od poslednej aktualizácie spred niekoľkých mesiacov príliš nezostarli. Čipová kríza je stále s nami, takže zlacňovanie sa nemusí týkať všetkých smartfónov.

Tento prehľad vám dá jasné smerovanie, ktorý smartfón si vybrať alebo ho radšej nechať byť. Keď sa začala tri roky spätne meniť technologická výbava smartfónov, posunula sa s tým ruka v ruke cenová hladina. Telefón za 200 eur v minulosti znamenalo trápenie a bolo to tak nejak devastovanie našej planéty. Netvrdím, že dnes kúpite super delo s preostrovaním v noci a 5G procesorom. Je to ale segment, ktorý sa dá ako tak použiť.

Využiť môžete naše tipy, ďalšie verzie smartfónov v kategórii do 350 eur nájdete s cenovým filtrom na Heureke v poradí doporučenom inými nakupujúcimi na internete.

V článku uvádzame pod konkrétnym smartfónom jeho oficiálnu cenu v čase uvedenia od výrobcu alebo jeho zníženú cenu. Ak hľadáte ešte nižšie ceny, porovnávač cien zahrnie aj ďalšie e-shopy, kde sa dá daný kus získať. My ich pre názornú ukážku uvádzame v štandardizovanej forme. Takto získate najlepší prehľad o tom, ako sa cena hýbala a za akú cenu chcel výrobca telefón pôvodne predať.

Tip: Okrem e-shopu s najlepšou cenou je dôležité sledovať aj certifikáciu v programe Overené zákazníkmi, aby ste predišli možným problémom napríklad v prípade reklamácie. Heureka sleduje aktuálnu kvalitu e‑shopov a vďaka tomu vždy spoznáte, ktorý e‑shop poskytuje svojim zákazníkom kvalitné služby.

Tým sa ale dostávame k hranici do 300 eur. Tá trochu podskočila a tak je tu nová hranica do 350 eur. Všimnite si ceny väčšiny telefónov v tomto prehľade. Existujú inak ešte aj drahšie varianty, ale mení sa buď RAM alebo úložisko. To jediné dvíha cenu. Výrobcovia pochopili, že keď ich vlajková loď môže stáť 1000 eur, stredná trieda sa môže trochu zdvihnúť. Základ je variť žabu pomaly. Teraz situácii nepomáha ani inflácia. Tá zvýšila ceny smartfónov približne o 50 až 100 eur.

Nakoniec je ale víťazom používateľ. Tých 50 eur navyše nie je tak silný cenový nárast a dnes dostávate v strednej triede neprekonateľný pomer cena / technologické vymoženosti.

vivo Y76 5G

Dobre známa značka má telefón v tejto cenovej hladine a s výbavou podobnou konkurencii. fotografie sú priemerné, či skôr štandardné. Telefón ale zaujme výbavou 8 / 128 GB. Štedrosť v oblasti RAM je pozitívna vec, v tomto smere sa telefón rozhodne nestratí.

Tento telefón vám dá užitočné funkcie, rýchle 44 W nabíjanie, dobre použiteľný fotoaparát aj pri nočných fotkách. Takisto aj 5G, ktoré ešte nie je tak samozrejmé v tomto segmente.

V neprospech je chýbajúca vodoodolnosť alebo dvojica 2 Mpx snímačov, ktoré už mohli mať vyššiu kvalitu. Najviac vyťažíte z 50 Mpx snímača. Prakticky sa dá hovoriť o tom, že ide o dobrý telefón, no nemá nič, čím by vyslovene zaujal a v tejto dravej cenovej kategórii na seba poukázal.

Cena: 290 eur za 8 / 128 GB verziu

Cena je na podobnej úrovni oproti predchádzajúcemu štvrťroku, dnes je niekde lacnejší o 20 eur.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Infinix Note 12 PRO

Na Slovensku patrí medzi nových výrobcov, ktorí tu skúšajú osloviť rôzne cenové skupiny používateľov. V tomto prípade ide o silnú konkurenciu v strednej triede, ktorá má 6,7 palcový AMOLED displej, procesor MediaTek Helio G99, 8 GB RAM s 256 GB úložiskom. Konkurencia v tomto segmente je silná. Výrobca to vie a tak sa snažil priniesť maximum za cenu okolo 300 eur. Dokonca sa mu podarilo ju podliezť.

 • Tento telefón vám dá 108 Mpx fotoaparát a 16 Mpx selfie. Vzhľadom na to, že ide o strednú triedu, nechýba 3 a pol milimetrový konektor. A veľkou výhodou je aj Dual SIM vrátane samostatného priestoru na pamäťovú kartu.
 • V neprospech tohto telefónu je v tejto triede už tradične chýbajúca plná vodoodolnosť.

Cena: 289 eur

Realme 9 Pro 5G

Telefón má 8 GB RAM a 128 GB úložisko. Táto značka predstavuje silnú konkurenciu pre Xiaomi a Motorolu. Dobre sa drží v ruke, v balení nájdete obal na telefón a 33 W nabíjačku. Kto chce ušetriť má k dispozícii model Realme 9 4G model. Jeho recenziu si prečítate tu.

 • Tento telefón vám dá všetky podstatné funkcie za dobrú cenu. Jeho výbava je naozaj nadštandardná. Napríklad taký 120 Hz displej.
 • V neprospech je absencia vodoodolnosti. Zadná strana sa rýchlo zapráši a chytá na seba odtlačky. 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát má mierne rezervy.

Cena: 299 eur za 8 / 128 GB verziu

Cena je viac-menej na rovnakej úrovni. Stretnúť sa môžete s výkyvom ± 10 eur.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Motorola EDGE 30

Veľmi podarený telefón, ktorý zaujme najmä hmotnosťou a hrúbkou, patrí medzi najtenšie telefóny na trhu. Oceníte veľmi dobré technologické parametre ako napríklad procesor Snapdragon 778G, 6,5“ AMOLED displej s frekvenciou 144 Hz a 50 Mpx fotoaparát. Funkcia Ready For na prepojenie s počítačom je tiež niečo, čo má vysokú pridanú hodnotu.

Telefón vám dá nadštandardnú výbavu v podobe 4020 mAh batérie (s prihliadnutím na tenké telo), vodoodolnosť IP52 a rýchle nabíjanie na úrovni 33 W. Rovnako oceníte aj pamäťovú výbavu. K dispozícii je 8 GB RAM a 128 GB úložisko.

V neprospech tohto modelu môže byť spomínaná vodoodolnosť, avšak iba na úrovni IP52 to znamená proti náhodnému postriekaniu alebo miernemu dažďu. Plná vodoodolnosť vo forme IP67 s možnosťou ponorenia do vody tu zatiaľ nie je.

Cena: 299 eur za 8 / 128 GB verziu.

Cena od jeho uvedenia na trhu klesla o 150 eur, aj preto sa nám v minulosti nevošiel do tohto prehľadu a Motorola edge 30 Neo je drahšia, no ide o novinku. Kto si priplatí 20 eur nad limit článku, môže zvážiť tento model.

vyvoj ceny motorola edge 30Zdroj: Heureka

Cena: 339 eur za verziu 8 / 128 GB

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Samsung Galaxy A52 5G

S dostupnosťou tohto telefónu môže byť problém a pravdepodobne sa stretnete s jeho ekvivalentom A52s. Ide o podobný model s miernymi vylepšeniami technických parametrov a je to viac-menej reakcia na nedostatok čipov pri uvádzaní tohto telefónu na trh.

Ide o starší kus, ale cena môže byť priaznivejšia práve kvôli tomu, že aktuálny minuloročný model Galaxy A53 5G si ešte zachováva stále vyššiu cenu (389 eur) a teda nie je v tomto prehľade. Rozdiel medzi „eskovou“ sériou a verziou bez „s“ je v procesore a displeji. Model „s“ má až 120 Hz frekvenciu.. Takisto je tu novinka Galaxy A33 5G z marca 2022, no tá sa o 16 eur nevošla do nášho výberu.

 • Tento telefón vám dá rozhranie Samsung, ekosystém výrobcu a maximálne vylepšenia systému do posledných detailov. To vrátane prepracovaných aplikácií. Páčili sa mi aj fotografie spravené týmto telefónom.
 • V neprospech hovorí práve obrovská nadstavba tohto telefónu. Na Galaxy S21 je perfektná, výrobca ale zabudol, že jeho nadstavba pobeží aj na menej výkonných telefónoch. Rýchlosťou sa nemôže rovnať so žiadnym telefónom z tohto prehľadu.

Cena: dá sa kúpiť už aj do 350 eur.

Cena je pohyblivá a závisí od e-shopu. O 25 eur viac stojí model A52s 5G.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Samsung Galaxy A33 5G

Smartfón, ktorý má všetko podstatné a ešte dokážete aj ušetriť a to najmä v porovnaní s telefónom Galaxy A53 5G, ktorý je ale výrazne drahší a neprináša až takú výbavu. Navyše preto toho, kto chce Samsung a chce spoľahlivý telefón s veľkou pridanou hodnotou bude práve A33 5G to pravé.

 • Telefón vám dá dobrú cenu a výbavu, vzhľadom na to, že ide o drahšieho výrobcu. Dostanete skutočnú vodoodolnosť IP67, stereo reproduktory a veľmi dobrú kvalitu denných fotiek. Prínosom je aj veľká batéria.
 • V neprospech tohto telefónu hovorí horšie zaostrovanie pri nočnej fotografii v automatickom aj nočnom režime, nemá nabíjačku v balení a má podporu iba 25 W nabíjania. Konkurencia je v tejto cenovej triede pri podstatne vyššom nabíjacom výkone.

Cena: 369 eur za verziu 6 / 128 GB. Je mimo náš limit, no tu by bol hriech nedoplatiť. Sme si takmer istí, že ho nájdete aj za cenu o 50 eur nižšiu, než bola jeho uvádzacia cena minulý rok.

CAT S52

Najkrajší odolný telefón, aký sa dá (dal) kúpiť. Oplatí sa vtedy, keď potrebujete ozajstnú odolnosť nad rámec, ktorú dnes poskytujú telefóny bežne.

Je to starší model a s jeho dostupnosťou to môže byť horšie. Nástupca, CAT S53, je ešte drahý na umiestnenie v našom prehľade. Stojí 479 eur.

 • Tento telefón vám dá nadštandardné funkcie odolnosti, teda napríklad rýchle prístupové tlačidlo, ktorého funkcie si definujete sami alebo podporu ovládania v rukaviciach. Aj zadná strana je protišmyková, žiadne lesklé a hladké spracovanie ako na ostatných telefónoch.
 • V neprospech tohto telefónu hovorí starší Android, slabší výkon ako aj pomalšie reakcie fotoaparátu. Technické parametre sú skrátka na úkor konštrukcie a iných vyladení.

Cena: 309 eur za 4 / 64 GB verziu

Pozor, tento telefón niekde zdražel o viac ako 50 eur. Cenu nechávame pôvodnú z minulých mesiacov, no po novom sa dostanete nad hranicu 350 eur.

OnePlus Nord2 5G

Značka, ktorá má svoje nezastupiteľné miesto medzi smartfónmi a najmä svojou rýchlou nadstavbou Oxygen OS. Podporuje rýchle 30 wattové nabíjanie a pochvaľovať si budete aj fotografie v nočnom režime.

V minulosti cenovka telefónu presiahla úroveň 400 eur a tak ste ho v prehľade doposiaľ nevideli.

 • Telefón vám dá 6,49“ displej s frekvenciou 90 Hz, procesor Snapdragon 690 a batériu s kapacitou 4300 mAh.
 • V neprospech tohto telefónu hovorí len chýbajúca odolnosť voči vode a prachu. Žiadne zásadnejšie negatíva v tejto cenovej relácii neobjavíte.

Cena: 339 eur

Xiaomi Redmi Note 11S 5G

Xiaomi Redmi Note 10 Pro je stále veľmi dobrá voľba, telefón ale na mi-store.sk nenájdete. Výrobca ho totiž nahradil novým Redmi Note 11 Pro+ 5G zlacnel a stojí o 30 eur viac, aktuálne teda 379 eur. Kto môže, za príplatok oproti Note 11S 5G získa lepší smartfón. Do pozornosti dávame aj model Xiaomi 11T, ktorý stojí 349 eur.

Note 11S 5G je klasika od Redmi. Za veľmi dobrú cenu, veľmi dobré parametre. Od základu je tu najnovšie rozhranie MIUI 13. Je tu 5000 mAh batéria a 33 W nabíjanie. Hlavnou zmenou oproti minulosti je 50 Mpx fotoaparát.

 • Tento telefón vám dá rýchle nabíjanie a 90 Hz displej. Takisto aj duálne reproduktory a audio konektor. Celkovo je to zaujímavý telefón, no je jasné, že po roku nemôžete čakať zázraky a výrobca si tak plní skôr povinnosť uviesť nový model
 • V neprospech telefónu môže byť vyššia hmotnosť (195 gramov) alebo oficiálne nekomunikovaná vodoodolnosť. Note 10 Pro mal IP53. Teraz výrobca pre istotu nepriznáva žiadnu.

Cena: 269 eur za 6 / 128 GB verziu; Verzia 4 / 128 GB nemá zmysel. Je o 20 eur lacnejšia a vyhnite sa jej oblúkom.

Note 11S 5G ale oproti minulému štvrťroku zdražel o 20 eur. Dá sa povedať, že cena kolíše, podobne ako pri iných smartfónoch a bude závisieť, kde nakupujete.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Motorola Defy

Odolná verzia od Motoroly, no v skutočnosti na telefóne pracovala firma Bullitt Group, ktorá má právo používať označenie CAT. Výhoda je v skutočnom zosilnení proti poškodeniu. Výbava tomu odpovedá a tak je slabšia. Cieľová skupina chce hlavne telefón, ktorý niečo prežije.

 • Tento telefón vám dá super odolnosť, niečo v porovnaní s CAT S52 a 5000 mAh batériu. Na rozdiel od CAT S52 má Android 11.
 • V neprospech hovorí slabšia výbava, tak napríklad 48 Mpx hlavný fotoaparát a procesor z nižšej série, Snapdragon 662. Rovnako aj RAM na úrovni 4 GB je naozaj na hrane aj s čistým Androidom.

Cena: 169 eur za 4 / 64 GB verziu;

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Heureka

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.