Kategória, ktorá je naozaj náročná na vzájomné porovnanie.

Telefóny vo svojom životnom cykle od poslednej aktualizácie spred niekoľkých mesiacov príliš nezostarli. Čipová kríza je stále s nami, takže zlacňovanie sa nemusí týkať všetkých smartfónov. Práve naopak, postupne aj s infláciou a slabšími predajmi elektroniky vo všeobecnosti môžeme vidieť kulmináciu ceny alebo mierne zdraženie. Je to ale závislé na konkrétnych e-shopoch. Samsungy sú stále drahšie ako väčšina konkurencie.

Tento prehľad vám dá jasné smerovanie, ktorý smartfón si vybrať alebo ho radšej nechať byť. Telefón za 200 eur v minulosti znamenalo trápenie a bolo to tak nejak devastovanie našej planéty. Netvrdím, že dnes kúpite super delo s preostrovaním v noci a 5G procesorom. Je to ale segment, ktorý sa dá ako tak použiť. Dobrou správou je, že čoraz viac smartfónov v tejto kategórii má 5G čip. Kedysi skôr výnimkou, dnes sa to stáva bežnou vlastnosťou.

V článku uvádzame pod konkrétnym smartfónom jeho oficiálnu cenu v čase uvedenia od výrobcu alebo jeho zníženú cenu. Ak hľadáte ešte nižšie ceny, porovnávač cien zahrnie aj ďalšie e-shopy, kde sa dá daný kus získať. My ich pre názornú ukážku uvádzame v štandardizovanej forme. Takto získate najlepší prehľad o tom, ako sa cena hýbala a za akú cenu chcel výrobca telefón pôvodne predať.

Začnite na Heureke

Využiť môžete naše tipy, ďalšie verzie smartfónov v kategórii do 350 eur nájdete s cenovým filtrom na Heureke v poradí doporučenom inými nakupujúcimi na internete.

Okrem e-shopu s najlepšou cenou je dôležité sledovať aj certifikáciu v programe Overené zákazníkmi, aby ste predišli možným problémom napríklad v prípade reklamácie. Heureka sleduje aktuálnu kvalitu e‑shopov a vďaka tomu vždy spoznáte, ktorý e‑shop poskytuje svojim zákazníkom kvalitné služby.

Nová kategória do 400 eur?

Tým sa ale dostávame k hranici do 300 eur. Tá trochu podskočila a tak je tu nová hranica do 350 eur. Všimnite si ceny väčšiny telefónov v tomto prehľade. Existujú inak ešte aj drahšie varianty, ale mení sa buď RAM alebo úložisko. To jediné dvíha cenu. Výrobcovia pochopili, že keď ich vlajková loď môže stáť 1000 eur, stredná trieda sa môže trochu zdvihnúť. Základ je variť žabu pomaly. Teraz situácii nepomáha ani inflácia. Tá zvýšila ceny smartfónov približne o 50 až 100 eur. Je pravdepodobné, že v rámci kategórie nastanú zmeny a v budúcnosti pôjde o kategóriu do 400 eur.

Nakoniec je ale víťazom používateľ. Tých 50 eur navyše nie je tak silný cenový nárast a dnes dostávate v strednej triede neprekonateľný pomer cena / technologické vymoženosti.

Motorola Moto G84

Telefón, ktorý jasne cieli na výbornú výbavu a cenu. Obsahuje 50 Mpx fotoaparát s optickou stabilizáciou a k tomu ešte treba pripočítať 8 Mpx ultraširokouhlý objektív spojený s funkciou Macro Vision. Aj tu výrobca prináša farby v spolupráci so značkou Pantone. Tu konkrétne ide o farbu Viva Magenta dostupnú aj na Slovensku. Oceníte odolnosť voči postriekaniu vodou v certifikácii IP54.

Tento telefón vám dá 6,5“ pOLED displej s frekvenciou 120 Hz. Nechýba ani podpora Dolby Atmos a technológia priestorového zvuku nazvaná ako Motorola Spatial Sound. Vo výbave je solídny procesor Snapdragon 695 5G a vyzdvihnúť rozhodne treba 12 GB RAM. Úložisko má kapacitu 256 GB.

V neprospech tohto telefónu hovorí len málo faktov. V každom prípade niekomu nemusí postačovať nabíjanie s výkonom 30 W. Súčasťou balenia je dokonca 33 W adaptér a batéria má kapacitu 5000 mAh. Skutočné nevýhody sa na tomto modeli hľadajú len ťažko.

Cena: 299 eur

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Infinix Note 30 PRO

Jeden z najlepších smartfónov v cene do 250 eur. Prináša pekné spracovanie ako aj AMOLED 120 Hz displej a 8 GB RAM s 256 GB úložiskom. Ide o Dual NanoSIM smartfón. Uhlopriečka displeja je 6,67“, čo je dnes bežná hodnota a je to väčší smartfón do ruky.

Tento telefón vám dá 108 Mpx fotoaparát a 32 Mpx selfie kameru. Procesor MediaTek Helio G99 odpovedá tejto cenovej triede, určite sa dá rozumne používať. Má 5000 mAh batériu a 68 W nabíjanie.

V neprospech je tu predinštalovaný balast v podobe zbytočných aplikácií a hier. Výrobca sľubuje len jednu aktualizáciu Androidu.

Cena: 249 eur

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Infinix Note 30 PRO heurekaZdroj: Heureka

Vivo V23 5G

Toto je veľká konkurencia a najmä teraz keď poriadne zlacnel z pôvodnej ceny 479 eur. Teraz sa nám vďaka cene 349 eur pekne zmestil do prehľadu. Má unikátny zadný kryt so zmenou farby podľa uhlu dopadaného UV svetla (napríklad slnečného). Je to 5G model s procesorom MediaTek Dimensity 920 5G.

Nadštandardná kapacita 12 GB RAM rozhodne očarí a presvedčí mnohých pre kúpu práve tohto modelu. Úložisko má kapacitu 256 GB, čo je takisto nadštandardný údaj. Výrobca použil AMOLED displej s uhlopriečkou 6,44“ a frekvenciou 90 Hz.

 • Tento telefón vám dá silnú výbavu, 44 W nabíjanie, 64 MPx fotoaparát robiaci pekné fotky aj pri horšom svetle a dve selfie kamery.
 • V neprospech hovorí len malý detail a to je 10 W nabíjanie pri použití inej než dodávanej nabíjačky.

Cena: 349 eur

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

POCO X5 Pro 5G

Pôvodne stál 379 eur, teraz je cena nižšia a nebyť 9 eur, vošla by sa do limitu. Mierny presah sa dá prehliadnuť, keďže získate pokročilé parametre za veľmi dobrú cenu. POCO má agresívnu cenovú politiku a táto značka býva veľmi obľúbená. AMOLED displej má podporu Dolby Vision.

Oceniť na tomto telefóne sa dá aj skvelá aj výdrž batérie a 67 W nabíjanie. Zaujímavosťou je napríklad aj kvalita 4K videá pre statické zábery. Napríklad, ak sa nakrúcate sami alebo prostredie a nepotrebujete robiť obraz počas chôdze.

 • Tento telefón vám dá dobrý používateľský zážitok a tiež 5000 mAh batériu.
 • V neprospech hovorí množstvo predinštalovaných aplikácií, aj keď niektoré z nich sa dajú odinštalovať a hlavný fotoaparát nemá optickú stabilizáciu.

Cena: 359 eur

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

HONOR 90 Lite 5G

Pekný smartfón s prepracovaným rozhraním. Keďže bežná verzia je výrazne drahšia, do prehľadu sa vošiel model s prívlastkom Lite. Má 8 GB RAM a 256 GB úložisko. Je tu procesor MediaTek Dimensity 6020 a fotoaparát so 100 Mpx rozlíšením. Ide o 5G telefón.

 • Tento telefón vám dá 4500 mAh batériu, aj vďaka tomu má tenký vzhľad a 22,5 W nabíjanie. Je to jedno z pomalších nabíjaní, no dá sa bez problémov akceptovať. Ide o tohtoročný model.
 • V neprospech toho nie je príliš, možno by výrobca mohol použiť AMOLED displej namiesto LTPS, čo je vylepšený IPS displej a stále to nie je verzia na báze OLED.

Cena: 269 eur

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Realme 9 Pro 5G

Realme 10 Pro u nás nie je príliš k videniu. Tento smartfón zostáva stále 1 z najlepších možností v cenovej triede do 350 eur. V prípade, že sa vám podarí nájsť na trhu, Realme 10 5G, je to možnosť.

Telefón má 8 GB RAM a 128 GB úložisko. Táto značka predstavuje silnú konkurenciu pre Xiaomi a Motorolu. Dobre sa drží v ruke, v balení nájdete obal na telefón a 33 W nabíjačku. Kto chce ušetriť má k dispozícii model Realme 9 4G model. Jeho recenziu si prečítate tu.

 • Tento telefón vám dá všetky podstatné funkcie za dobrú cenu. Jeho výbava je naozaj nadštandardná. Napríklad taký 120 Hz displej.
 • V neprospech je absencia vodoodolnosti. Zadná strana sa rýchlo zapráši a chytá na seba odtlačky. 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát má mierne rezervy.

Cena: 299 eur za 8 / 128 GB verziu

Cena zostáva na rovnakej úrovni. Mierne zlacnenie na jar vystriedalo letné stúpanie ceny.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

realme 9 pro 5G 8gb128gb heurekaZdroj: Heureka
Vývoj ceny Realme 9 Pro 5G na Heureke

Motorola EDGE 30

Smartfón stále patrí do kategórie toho lepšieho, čo sa dá v cenovej hladine okolo 300 eur kúpiť. Existujú aj novšie modely zo série edge, konkrétne edge 40. Sú však príliš drahé a s cenovkou okolo 600 eur výrazne prevyšujú našu cenovú kategóriu. Aj napriek momentálnemu zvýšeniu ceny v posledných mesiacoch je stále v limite.

Veľmi podarený telefón, ktorý zaujme najmä hmotnosťou a hrúbkou, patrí medzi najtenšie telefóny na trhu. Oceníte veľmi dobré technologické parametre ako napríklad procesor Snapdragon 778G, 6,5“ AMOLED displej s frekvenciou 144 Hz a 50 Mpx fotoaparát. Funkcia Ready For na prepojenie s počítačom je tiež niečo, čo má vysokú pridanú hodnotu.

Telefón vám dá nadštandardnú výbavu v podobe 4020 mAh batérie (s prihliadnutím na tenké telo), vodoodolnosť IP52 a rýchle nabíjanie na úrovni 33 W. Rovnako oceníte aj pamäťovú výbavu. K dispozícii je 8 GB RAM a 128 GB úložisko.

V neprospech tohto modelu môže byť spomínaná vodoodolnosť, avšak iba na úrovni IP52 to znamená proti náhodnému postriekaniu alebo miernemu dažďu. Plná vodoodolnosť vo forme IP67 s možnosťou ponorenia do vody tu zatiaľ nie je.

Cena: 359 eur za 8 / 128 GB verziu.

Cena od jeho uvedenia na trhu klesla o 150 eur a stále sa drží na podobných hodnotách. Do tohto prehľadu sa nevošiel model Motorola edge 30 Neo. Kto si priplatí, má možnosť ho kúpiť do ceny 400 eur.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

vyvoj ceny motorola edge 30 na heurekeZdroj: Heureka
Vývoj ceny Motorola edge 30 na Heureke

Samsung Galaxy A52 5G

Tento starší smartfón stále nechávame v rebríčku, aby ste mali prehľad, čo od Samsungu sa približovalo k cenovému stropu 350 eur. Na trhu je teraz model s označením Galaxy A54, no ten je príliš drahý a stojí 459 eur vo verzii 8 / 128 GB.

S dostupnosťou tohto telefónu môže byť problém a pravdepodobne sa stretnete s jeho ekvivalentom A52s. Ide o podobný model s miernymi vylepšeniami technických parametrov a je to viac-menej reakcia na nedostatok čipov pri uvádzaní tohto telefónu na trh.

Ide o starší kus, ale cena môže byť priaznivejšia práve kvôli tomu, že aktuálny minuloročný model Galaxy A53 5G si ešte zachováva stále vyššiu cenu (389 eur) a teda nie je v tomto prehľade. Rozdiel medzi „eskovou“ sériou a verziou bez „s“ je v procesore a displeji. Model „s“ má až 120 Hz frekvenciu.. Takisto je tu novinka Galaxy A33 5G z marca 2022, no tá sa o 16 eur nevošla do nášho výberu.

 • Tento telefón vám dá rozhranie Samsung, ekosystém výrobcu a maximálne vylepšenia systému do posledných detailov. To vrátane prepracovaných aplikácií. Páčili sa mi aj fotografie spravené týmto telefónom.
 • V neprospech hovorí práve obrovská nadstavba tohto telefónu. Na Galaxy S21 je perfektná, výrobca ale zabudol, že jeho nadstavba pobeží aj na menej výkonných telefónoch. Rýchlosťou sa nemôže rovnať so žiadnym telefónom z tohto prehľadu.

Cena: dá sa kúpiť už aj do 350 eur.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Samsung Galaxy A34 5G

V prípade lacnejšieho modelu áčkovej série je situácia priaznivejšia. Do nášho prehľadu sa síce nezmestil úplne, keďže cenový strop prekročil o 19 eur. Cenovka je teda 369 eur a máte tu 6,6 palcový AMOLED displej, operačnú pamäť na úrovni 6 GB a úložisko s kapacitou 128 gigabajtov. Procesor MediaTek Dimensity 1080 sa dá rozumne používať a tento Samsung dokážeme odporúčať používateľom, ktorí chcú mať značku Samsung no esková séria a Galaxy A54 je pre nich príliš drahý.

 • Tento telefón vám dá 48 Mpx fotoaparát a kvalitné fotografie a tak isto aj 5G pripojenie a vodoodolnosť s certifikáciou IP67. Dokonca je tu aj rýchle nabíjanie na úrovni 25 W a 5000 mAh batéria.
 • V neprospech tohto smartfónu hovorí len operačná pamäť, ktorá je na úrovni 6 GB.

Existuje ale aj drahší model, ktorý má 8 GB RAM a 256 GB úložisko. Cenovka je 389 eur.

Cena: 369 eur za verziu 6 / 128 GB. Je mimo náš limit, no tu by bol hriech nedoplatiť.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

OnePlus Nord 2T 5G

Je to veľká výnimka v našom prehľade. Podobne, ako sme v úvode uvádzali možný posun na 400 eurovú hranicu. Je to model z minulého roka no dáva zmysel si ho stále kúpiť. Nástupca a model z roku 2023 v podobe OnePlus Nord 3 5G je stále drahý. V najlacnejšej verzii 8 / 128 GB stojí 429 eur. Riešením by bola kúpa telefónu OnePlus Nord CE 3 Lite 5G vo verzii 8 / 128 GB za 269 eur. Je však v nižšom spektre nášho rozsahu 201 – 350 eur. Preto spomínaná výnimka v podobe modelu, ktorý našu hranicu preliezol.

OnePlus Nord 2T 5G má procesor MediaTek Dimensity 1300. Ponúka 6,43″ displej, má 50 Mpx fotoaparát a až 80 W nabíjanie 4500 mAh batérie. Značka, ktorá má svoje nezastupiteľné miesto medzi smartfónmi a najmä svojou rýchlou nadstavbou Oxygen OS.

 • Telefón vám dá 90 Hz AMOLED displej s pokrytím sRGB a certifikáciou HDR10+. Ide o Dual NanoSIM smartfón.
 • V neprospech tohto telefónu hovorí len chýbajúca odolnosť voči vode a prachu. Žiadne zásadnejšie negatíva v tejto cenovej relácii neobjavíte.

Cena: 409 eur. Z pôvodnej ceny klesol o približne 40 eur.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

Novinka v tomto roku ponúka 6,67 palcový AMOLED displej a má 8 GB RAM a 256 GB úložisko. Procesor MediaTek Dimensity 1080 je rozumná voľba pre smartfón tejto kategórie a rozhodne ide o dobre použiteľný čip.

 • Tento telefón vám dá veľmi dobrú výbavu v našej cenovej kategórii, nechýba 5G konektivita, rýchle nabíjanie na úrovni 67 W a 5000 mAh nová batéria.
 • V neprospech tohto telefón nehovorí príliš veľa vecí, prakticky mu nie je čo vytknúť.

Kto by chcel ušetriť, je tu model Xiaomi Redmi Note 12S 8 / 256 GB. Stojí 249 eur. Je menší a má 6,43 palcový AMOLED displej. Výrobca použil menej výkonný procesor MediaTek Helio G96. Batéria je rovnaká ako v prípade pokročilejšieho modelu, no rýchle nabíjanie je na úrovni 33 W.

Cena: 339 eur. Cena oproti letu 2023 klesla približne o 20-30 eur a teda sa bez výnimky vošiel do nášho prehľadu.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Heureka

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.