V Amerike štartujú služby internetovej televízie. Ich hlavnou výhodou je prehľadne radený obsah a rýchly prístup k žiadaným filmom a seriálom.

Na Slovensku je internetová, resp. digitálna televízia (ako sa obvykle označuje v ponuke operátorov) samozrejmosťou už niekoľko rokov. Dopĺňa služby káblovej a satelitnej televízie a patrí medzi najlepšie riešenia. Dôvodom sú nadštandardné funkcie, ktoré iné služby neposkytujú. Spomeňme TV archív, nahrávanie relácií v cloude alebo mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môžu používatelia sledovať TV vysielanie aj na mobilných obrazovkách.

V Amerike sa začína boom digitálnej televízie prejavovať až teraz. Spoločnosť Sling TV predstavovala svoj produkt v januári na veľtrhu CES a Sony v týchto dňoch uvádza pilotnú prevádzku služby PlayStation Vue v New Yorku, Chicagu a vo Filadelfii.

TV mozaiku nájdete aj v slovenských službách (Autor: Gizmodo)

TV mozaiku nájdete aj v našich službách (Autor: Gizmodo)

Služba je momentálne dostupná pre konzoly PlayStation 3 a 4. V budúcnosti má prísť aj na iPad a ďalšie mobilné zariadenia a eventuálne bude zabudovaná aj priamo v televízoroch. Je vtipné, že podpora škatuľky s názvom PlayStation TV sa neplánuje – ďalší dôkaz, že Sony svoju mikrokonzolu pomenovalo veľmi zle.

Na rozdiel od služieb, ktoré sú dostupné na Slovensku, PlayStation Vue nedistribuuje telekomunikačný operátor, ale samotné Sony. Za mesačný poplatok 50 dolárov dostanú Američania približne 50 TV kanálov. Z nášho pohľadu je cena premrštená, avšak v Amerike podobnú sumu zaplatíte aj za káblovku. PlayStation Vue streamuje TV vysielanie v rozlíšení 720p, používatelia potrebujú internet s prenosovou rýchlosťou aspoň 5 Mbps.

Hlavný prínos služby spočíva v tom, ako môžu používatelia pristupovať k dostupnému obsahu. Základom je samozrejme výber živého vysielania alebo prístup do TV archívu. Prehľadávanie archivovaných relácií však funguje oveľa pohodlnejšie v porovnaní so službami, ktoré sú dostupné u nás. My musíme ručne prehľadávať elektronického programového sprievodcu, aby sme si našli žiadanú reláciu. V prípade služby PlayStation Vue stačí vybrať ponuku „Explore“ a filtrovať obsah podľa zadaných kategórií, ako je typ relácie, dĺžka atď. Podobnú funkciu ponúka na Slovensku SWAN, avšak PlayStation Vue je v tomto smere o niekoľko stupňov ďalej.

Takéto filtrovanie obsahu v TV archíve je u nás hudbou budúcnosti (Autor: Gizmodo)

Takéto filtrovanie obsahu v TV archíve je však na Slovensku hudbou budúcnosti (Autor: Gizmodo)

Služba od Sony totiž automaticky vyberá ďalší obsah, ktorý by vás mohol zaujímať. Kombinuje pritom dostupný obsah v rámci živého vysielania, relácií z archívu a takisto aj platený obsah na požiadanie. Takýto prístup kompletne mení používanie televízie ako takej. Už neprepínate TV kanály „na náhodu„, ale jednoducho zadáte svoje preferencie, pozriete si relácie, ktoré sa vám páčia a služba pre vás hneď pripraví ďalší odporúčaný obsah. Funguje to podobne ako v službách Netflix alebo HBO Go. Rozdiel je ten, že k dispozícii máte oveľa viac obsahu. PlayStation Vue totiž TV kanály archivuje počas 28 dní a nezabúdajme ani na obsah na požiadanie.

PlayStation Vue na prvý pohľad neprináša nič nové. Aj na Slovensku máme TV vysielanie v HD kvalite, ktoré sa do televíznej obrazovky dostáva cez internet. Takisto máme TV archív, nahrávanie a lokálne on-demand požičovne (obsah na požiadanie). Problém je ten, že naše služby nedokážu tieto funkcie plnohodnotne využiť a najmä prepojiť ich výhody v jednom ekosystéme. Prispôsobená selekcia obsahu totiž obvykle končí zoznamom 10 najsledovanejších relácií za posledný týždeň.

Prehľadné rozhranie odporúča, aké ďalšie relácie by vás mohli zaujímať (Autor: Gizmodo)

Prehľadné rozhranie odporúča, aké ďalšie relácie by vás mohli zaujímať (Autor: Gizmodo)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit