Prečo existujú antivírusy zadarmo, keď výrobcovia majú svoje platené verzie? A to s podstatne lepšou výbavou? Nie je to do istej miery kanibalizmus? My sme sa pozreli na tieto programy a naše hodnotenie je lepšie, než by sme pôvodne očakávali Antivírusovú ochranu zadarmo môžeme odporúčať.

Výrobcovia bezpečnostného softvéru vedia, že používatelia si chcú ich produkty vyskúšať. Poskytujú skúšobné verzie svojich vybavenejších programov. Po 30 dňoch ale budete musieť program buď zaplatiť v podobe ročnej licencie alebo ho odinštalovať. Riešenie zadarmo má síce svoje limity, ale môžete ho stále používať. Funkcie postupne pribúdajú a štandardom sa stala ochrana proti škodlivému kódu priamo v počítači aj v internetovom prehliadači alebo v emailových programoch.

Zadarmo a platené

V tomto článku vás nebudeme opíjať rožkom ani mazať med okolo úst. Platená verzia je vždy lepšia ako tá zadarmo. Resp. zadarmo a zároveň menej vybavená. Na druhú stranu sa s ňou dá v digitálnom svete prežiť. Ochrana proti webovým skriptom alebo rootkitom je pevnou súčasťou každého antivírusu v tomto článku. Výrobcovia zostrujú boj proti malvéru, a tak nechcú základnú ochranu proti hrozbám ponechať na náhodu. Ide predsa o ich reputáciu. Neskôr sa možno rozhodnete ich produkt kúpiť. O to, aby ste na túto možnosť nezabudli, sa pri návrhu bezplatnej verzie posnažili. Niekde viac, niekde menej. Vždy ale budete upozorňovaní na to, že je tu možnosť kúpiť si od nich lepšie riešenie.

Vo Windows 10 vás chráni Windows Defender. Je to antivírusový program s firewallom

Až na niekoľko výnimiek majú antivírusy zadarmo len ochranu proti, nazvime to „tradičným“ vírusom. Takže nejaké pokročilé ochrany v podobe chráneného prehliadača pri nakupovaní cez internetbanking tu nie sú. Jednou z výnimiek, ktorá sa dostala aj do nášho prehľadu je, COMODO Internet Security Premium. Tu nájdete aj firewall, a to rozhodne v tomto segmente nie je štandardnom.

Sú však aj výrobcovia ako Symantec, ktorí vôbec nemajú bezplatné verzie svojich bezpečnostných programov. Ide napríklad o značku Norton, ktorú asi dobre poznáte. Majú ale samostatné nástroje na ochranu pred špecifickými hrozbami. Jednou z nich je Norton Power Eraser. Stačí ho stiahnuť a spustiť.

Zameriava sa na hĺbkovú kontrolu programov a procesov vo vašom systéme. My sme ho vyskúšali a do nálezu sa dostali aj dva programy, ktoré bežne antivírusy ignorujú alebo na ne niektoré aspoň upozornia. Program zobrazil odporúčanie na odstránenie. Avšak išlo o legitímne programy. Do zoznamu nájdených hrozieb sa dostali kvôli nízkej reputácii v cloudovom porovnávaní programov v počte inštalácií atď. S týmto programom prehľadáte aj nebezpečné záznamy v registroch systému. Všetko je pod vašou kontrolou a vykonané zmeny môžete vrátiť späť.

Norton Power Eraser nemá rezidentnú ochranu, špecializuje sa na manuálne vyhľadávanie hrozieb v systéme

Inkognito v prehliadači

Internetové prehliadače v sebe obsahujú samostatný režim prehliadania stránok. Volajú sa Inkognito režim alebo Súkromné prehliadanie. V tomto režime nebudete na internete neviditeľní, slúži na niečo iné. A to na obmedzenie ukladaných dát na vašom počítači.

Režim súkromia Inkognito má každý internetový prehliadač

Pri takto zapnutých kartách nezostanú uložené informácie o prezeraných weboch vo vašej histórii, neuložia sa ani súbory cookies a tiež ďalšie dáta na disk. Všetko sa po zatvorení danej karty vymaže. Je to vhodné najmä vtedy, ak použijete cudzí počítač a nechcete, aby po vás zostali nejaké stopy. Takisto sa tieto okná nezobrazia v zozname zatvorených okien. Rovnaké funkcie nájdete v počítačových verziách prehliadačov ako aj v tých pre smartfóny.

Mars Wi-Fi

Tento program využijete, keď chcete z vášho notebooku spraviť Access Point na pripojenie iných zariadení do internetu. Toto nie je inak možné a potrebujete špeciálny nástroj na to, aby sa vytvorila takáto konektivita. Využitie môže byť v hoteli, kde máte napríklad len jedno povolené zariadenie na pripojenie k internetu.

Vlastná Wi-Fi priamo z notebooku cez Mars Wi-Fi

Notebook potom bude vysielať vlastný SSID s názvom Wi-Fi, ku ktorému sa pripojíte. Je to dobrá vec aj vtedy, ak máte v notebooku SIM kartu s dátovým balíkom. Vytvárate si vlastnú sieť bez toho, aby ste museli na ostatných zariadeniach používať verejné hotspoty. Pridať môžete zariadenia, ktorým chcete zakázať pripojenie k sieti. Nastaviť sa dá automatické spúšťanie po štarte systému, vlastný názov Wi-Fi siete aj heslo.

AVG AntiVirus FREE

Verzia zadarmo neponúka také funkcionality ako platený antivírus alebo platené riešenie Internet Security. To je pochopiteľné, aj tak si v mnohých prípadoch dokážete s touto verziou vystačiť. Dostanete automatické aktualizácie, rezidentnú kontrolu alebo ochranu pred webovými útokmi a škodlivými emailmi. K dispozícii nie sú žiadne doplnkové nástroje. To však nevnímame ako nevýhodu. Máte program na ochranu pred vírusmi, ktorý nemá v sebe skúšobné verzie ďalších nástrojov. Tento prístup sa nám javí ako podstatne lepší.

AVG AntiVirus FREE vám presne ukáže, čo máte a čo nemáte v antivíruse zadarmo

Program dokáže automaticky kontrolovať vymeniteľné médiá už po ich vložení. Netreba to robiť ručne, hoci možnosti definovania vlastných kontrol tu je dostatok. Antivírus sa dá prispôsobiť aj pre menej výkonné počítače. V nastaveniach si zvolíte zníženú prioritu kontroly. Bude síce trvať dlhšie, ale nespomalí sa vám počítač tak, aby ste na ňom nemohli ďalej pracovať. Koho by funkcia kontroly vymeniteľných médií otravovala, má možnosť definovať, ktoré typy zariadení to budú alebo nastaviť interaktívny režim.

Využijete možno doplnok Safe Price na nakupovanie. Skontroluje, či je daný obchod bezpečný a či tovar, ktorý hľadáte, nie je inde lacnejší.

Link: www.avg.com

Avira Free Security Suite

Tento antivírus prichádza aj s nástrojmi navyše. Teda nie je to len antivírus, ale má napríklad aj ochranu súkromia cez VPN pripojenie a nástroje na čistenie systému. Oba nástroje sú však v obmedzenej verzii. Všetky funkcionality sú dostupné vo verzii Pro. V prípade čistenia systému dáva zmysel verzia Pro, pretože len tam získate lepšie funkcie a možnosť udržiavať systém v čistejšom stave.

Avira Free Security Suite má nielen antivírus, ale aj VPN pripojenie

Okrem iného je tu aj optimalizácia SSD diskov. Viac nás ale zaujal nástroj na Free Phantom VPN, ktorý poskytne 500 MB dátovej prevádzky mesačne. Stojí 5 eur mesačne, ak sa rozhodnete zakúpiť si plnú verziu. Vo verzii zadarmo máte možnosť automatického vytvorenia VPN spojenia pri vami definovaných sieťach. Napríklad automatické VPN pripojenie vo vašej obľúbenej kaviarni atď. Okamžité blokovanie kompletnej sieťovej prevádzky pri páde VPN spojenia je ale dostupné až v platenej verzii.

Antivírus má v sebe firewall s možnosťami detailného nastavenia a nechýbajú rôzne schémy skenovania systému s plánovanými kontrolami. Výhodou tohto programu je to, že vo verzii zadarmo je aj firewall a ďalšie nástroje, nielen samotný antivírus.

Link: www.avira.com

COMODO Internet Security Premium

Toto je najvybavenejší antivírusový program zadarmo. Vo svojej podstate už ide o program typu Internet Security. Má totiž aj firewall, a to s detailnými možnosťami konfigurácie. Program sleduje škodlivé a rizikové aplikácie v systéme ako aj bežiace procesy. Na analýzu má zapracovanú sandbox technológiu.

COMODO Internet Security Premium je najvybavenejší antivírus zadarmo v prehľade

Čiže neznáme hrozby, ktoré nevie jednoznačne vyhodnotiť, preverí vo svojom virtuálnom prostredí. Lepšie vyhodnocovanie robí na základe cloudovej databázy reputácie súborov. Kto sa jej nechce zúčastniť, môže funkciu vypnúť už počas inštalácie alebo neskôr. Nechýba filtrovanie stránok podľa typu. To môžete aplikovať na skupiny alebo konkrétnych používateľov v systéme.

Program má široké možnosti kontroly proti narušeniu systému cez rôzne protokoly a služby. Vrátane tejto ochrany a spojení s firewallom má zahrnutú ochranu pred prístupom programov do internetu. Môžete v nich povoliť len niektoré protokoly, alebo ponechať rozhodovanie pri každom prístupe do siete na vás.

Ochrana DNS je takisto dobrovoľná a je na vás, či budete chcieť zmeniť systémové informácie o DNS serveroch na serveri Comodo alebo budete chcieť ponechať aktuálne. Odporúčame aj pre hráčov, je tu herný režim, ktorý zníži prioritu antivírusu a zamedzí zobrazovaniu hlásení počas spustenia aplikácií na celú obrazovku.

Link: antivirus.comodo.com

Kaspersky Free

Nadštandardne vybavený antivírus od Kasperskeho má v sebe nielen kontrolu na vírusy, ale aj na priame hrozby cez internet. Okrem súborov, ktoré kontroluje pri sťahovaní, sleduje aj podozrivé internetové stránky a sieťové porty. Nemá samozrejme taký rozsah, ako platené riešenie. Svojimi možnosťami však ďaleko prevyšuje triedu riešení zadarmo.

Kaspersky Free zaujme rozšíreným antivírusom a balíkom VPN s 200 MB na deň

Program kontroluje emaily, rizikové skripty na webových stránkach a tiež súbory prenášané cez Instant Messagingové aplikácie. Antivírus sa snaží balansovať medzi ochranou a zaťažením systému. Svoju ochranu zapína krátko po štarte najdôležitejších procesov operačného systému. Toto nastavenie sa dá vypnúť a môžete kontrolu spustiť priamo počas nábehu Windows. Vhodný je pre počítače s SSD diskom. Antivírus chráni aj proti rootkitom.

Za jednu z veľkých výhod považujeme pridanie aplikácie Kaspersky Secure Connection. Ide o program na pripojenie cez VPN a máte tu limit 200 MB na deň. To je extra štedrá záležitosť a na bežné surfovanie na internete by mohla postačovať. Nemáte síce možnosť definovať, na ktorú krajinu sa chcete pripojiť a vystupovať ako účastník z danej krajiny, ale aj tak ide o výborné riešenie.

Link: www.kaspersky.com

Verdikt

Antivírus zadarmo môže byť dobrý štart pre každého, kto si uvedomuje, že ochraňovať svoje dáta určite treba. Je to vždy lepšia ochrana, ako sa spoliehať na to, že máte dosť sedliackeho rozumu a na „tamtie“ stránky na internete nechodíte. Je to častý omyl a nie je to o dospeláckych stránkach alebo weboch s pochybným obsahom.

Ak by to bolo takto, boli by antivírusy zbytočné. Stačilo by naozaj len vyhýbať sa rizikovým stránkam. Ako prax neustále ukazuje, poznať čo je a čo nie je riziková stránka je čoraz ťažšie. Z nášho výberu môžeme odporučiť antivírus Kaspersky Free, ktorý prináša nielen funkciu antivírusu ale aj VPN ochranu pri surfovaní na internete. Najlepšie vybaveným antivírusom z nášho prehľadu je COMODO Internet Security Premium, ktorý v sebe obsahuje aj firewall.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.