Spojenectvo veľkých konkurentov za účelom vytvorenia nového bezdrôtového protokolu začalo úž dávnejšie, pred rokom 2019, kedy sa k Amazonu, Google, ZigBee aliancii a ďalším 170 spoločnostiam pridal aj Apple.

Doposiaľ sme nevideli žiadny výsledok tohto obrovského zoskupenia, no to by sa malo už čoskoro zmeniť. Nový bezdrôtový protokol alebo štandard inteligentnej domácnosti nesie označenie CHIP („Connected Home over IP“).

Projekt „CHIP“ bol zahájený s cieľom využiť dátové modely HomeKit, Alexa Smart Home, Google Weave a Zigbee Dotdot, aby týmto a rôznym iným spoločnostiam uľahčili vytváranie inteligentných smarthome zariadení, ktoré budú univerzálne kompatibilné naprieč platformami.

SmartHome

SmartHome

„Po určitých oneskoreniach budú môcť nové inteligentné smarthome zariadenia získať certifikáciu protokolu CHIP už koncom tohto roka, čo v praxi znamená, že prvé produkty s týmto protokolom by mohli byť v predaji v štvrtom kvartáli 2021.“

Táto iniciatíva by mala byť výhodná pre všetky zúčastnené spoločnosti, ako aj pre spotrebiteľov. Konečným výsledkom, v ktorý táto iniciatíva dúfa, je „hromada“ inteligentných smarthome zariadení, ktorá bude fungovať bez ohľadu na to, akú platformu alebo smarthome zariadenia používate.

Medzi prvé zariadenia s podporou protokolu CHIP budú patriť rôzne LED svetlá, ovládače roliet, HVAC ovládače, televízory, zámky dverí, Wi-Fi routre, bezpečnostné systémy, moduly otvárania garážových brán a pod. Páči sa nám, že sa myslelo aj na existujúce zariadenia, ktoré potencionálni zákazníci už používajú. Dostupné by mali byť rôzne multiprotokolové „mosty“, ktoré dokážu komunikovať so všetkými bezdrôtovými štandardami, aj tými staršími.

Sme zvedaví, čo sa nový protokol ujme tak, ako si aliancia gigantov predstavuje. Myslíte si, že je nový bezdrôtový protokol pre smarthome zariadenia potrebný?

Zdroj: 9to5mac.com

Prečítajte si aj:

Apple a Samsung predstavia svoje novinky: Poznáme dátumy

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE