Segment tabletov v posledných mesiacoch prestupuje z nohy na nohu na jednom mieste. Noviniek je minimum a keď sa nejaká objaví, logicky púta našu pozornosť. Uplynulé týždne však priniesli dva najočakávanejšie tablety tohto roka. Otestovali a porovnali sme ich.

iPad (2018) nie je tým najprémiovejším iPadom na trhu, pre bežného používateľa je však určite najatraktívnejším, a to najmä z hľadiska pomeru cena/výkon. V prípade tabletov Huawei MediaPad M5 je cítiť dôraz na multimediálne funkcie, väčší model z dvojice chce priniesť aj určité nástroje na produktivitu a prácu. Recenziu modelu Huawei MediaPad M5 8,4 LTE sme priniesli v minulom vydaní magazínu TOUCHIT.

Pri pohľade na aktuálne tabletové novinky však badať zaujímavý trend. Zatiaľ čo kedysi predstavovala väčšina Android tabletov lacnejšiu alternatívu k iPadu, dnes je situácia vyrovnaná. Ak berieme do úvahy ceny Wi-Fi verzií, nový iPad je iba o 16 eur drahší v porovnaní s Wi-Fi modelom 8,4-palcového MediaPadu M5 a je dokonca o 100 eur lacnejší v porovnaní 10,8-palcovou verziou tabletu od Huawei.

iPad (2018): Starý dizajn, nové triky

Nový iPad na prvý pohľad pravdepodobne neodlíšite od jeho predchodcov. Dôvod je ten, že využíva dizajn, ktorý Apple od dôb iPadu 2 mení iba minimálne. Najvýraznejšia zmena v segmente iPadov prišla s minuloročným iPadom Pro, ktorý ponúka 10,5-palcový displej a tenšie rámiky okolo displeja, avšak iPad (2018) má 9,7-palcový displej a pomerne hrubé rámiky nad a pod displejom a tiež aj po bokoch. V prípade tabletov nám to až tak neprekáža, hrubšie rámiky sa hodia, keď držíte tablet v jednej alebo v oboch rukách. Palcom si nebudete zasahovať do obrazovky a to považujeme za praktickú vlastnosť.

iPad (2018) má rozlíšenie 2048 × 1536 px, hrúbku 7,5 mm a hmotnosť 469 gramov. Na rozdiel od iPadu Air 2 displej nie je laminovaný a je bez antireflexnej vrstvy, avšak toto nám počas používania neprekážalo. Keby sme mali možnosť porovnať oba tablety vedľa seba, možno by sme to viac pocítili, ale takto nemáme pripomienky.

Displej ponúka verné zobrazenie farieb, celková kvalita je výborná. Prekvapilo nás, že podporuje aj zobrazenie HDR obsahu, v službe Netflix sa pri kompatibilných tituloch objavila ikona Dolby Vision. V priamom porovnaní s iPadom (2017), ktorý túto technológiu nepodporuje, boli rozdiely viditeľné, ale pomerne zanedbateľné. Poteší však, že tablet dokáže prehrávať pri maximálnom jase video cca 7 hodín. Štandardná výdrž dosahuje 10 hodín používania.

iPad (2018) má štandardne umiestnené reproduktory na spodnej strane, hneď vedľa Lightning konektora. Nechýba ani 3,5 mm jack, ten je na hornej hrane. Reprodukcia zvuku je dobrá, MediaPad M5 však ponúka reproduktory z oboch strán a ponúka kvalitnejší audio zážitok.

iPad je vybavený aj snímačom odtlačkov prstov, ide však stále o prvú generáciu technológie Touch ID. Novšie iPhony a iPady Pro využívajú už druhú generáciu, ktorá je rýchlejšia. S jeho spoľahlivosťou sme nemali problémy.

Hlavnou výhodou a zároveň aj čiastočnou nevýhodou iPadu (2018) je pomer strán 4 : 3. Ten je perfektný pre všestranné využitie, tablet však neponúka taký filmový zážitok ako tablety s pomerom strán 16 : 10. Na druhej strane, zatiaľ čo sme počas testovania preferovali sledovanie filmov na MediaPade M5, všetky ostatné činnosti sme radšej vykonávali na iPade (2018). Okrem iného je to dané aj výborným prispôsobením aplikácií pre veľkú obrazovku tabletu, čo v prípade Androidu nie je vždy samozrejmosťou. Vo svete Androidu pôsobia tablety často ako telefóny s veľkou obrazovkou a pri používaní aplikácií je to často cítiť.

iPad (2018) vyniká aj grafickým výkonom a výbornou optimalizáciou hier pre procesor Apple A10 Fusion. Ten dopĺňa 2 GB RAM, čo v prípade systému iOS ešte stále stačí pre absolútne plynulú prevádzku. Hlavnou novinkou tohtoročného modelu je podpora dotykového pera Apple Pencil. Ide o praktické príslušenstvo, s ktorým sa dá prekvapujúco pohodlne písať rukou na tablete a tiež aj kresliť. Tablet reaguje na silu dotyku, podľa toho môžete kresliť jemné alebo výrazné čiary. Stylus predstavuje výborné príslušenstvo nielen pre školy, škoda vyššej ceny a možnosti straty.

thumbs-up-icon

Výhody

  • pomer cena/výkon
  • kvalitný displej
  • podpora Apple Pencil
  • všestranne využiteľný tablet

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • pomer strán 4:3 nie je ideálny na sledovanie filmov

Cena: 349 EUR

Zapožičal: iStores.sk

Huawei MediaPad M5 10,8 LTE: Ten najlepší multimediálny Android tablet

Huawei MediaPad M5 je pre nový iPad silnou konkurenciou. Treba však poznamenať, že oba tablety sú určené pre iný segment používateľov a čiastočne aj na iný štýl používania. 10,8-palcová verzia ponúka naozaj veľký displej s pomerne tenkými rámikmi okolo displeja. V tomto smere vyzerá MediaPad modernejšie a štýlovejšie, pri pokladaní palcov si však budete dávať pozor, ako ich na rámik položíte.

Veľký displej s pomerom strán 16 : 10 je lákadlom, ktoré oceníte najmä pri sledovaní filmov a videí. MediaPad M5 je však navrhnutý tak, aby ste ho neustále používali v režime na šírku. Zodpovedá tomu umiestnenie prednej kamery aj loga HUAWEI. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza na bočnom rámiku, avšak jeho funkcionalitu to neovplyvňuje. Je rýchly a presný aj pri zvislom natočení. Na pravej bočnej hrane tiež nájdete tlačidlá na reguláciu hlasitosti, napájacie tlačidlo a USB-C port s podporou rýchleho nabíjania. 3,5 mm jack však tablet neobsahuje.

V režime na šírku je vhodné prehliadať aj niektoré webové stránky, ktoré v režime na výšku nevyužívajú optimálne celú zobrazovaciu plochu. V režime na výšku je tablet tiež už pomerne vysoký, čo môže vadiť. Záleží od toho, akým štýlom ho používate, ale ak napr. sedíte alebo napoly ležíte na gauči, displej na výšku nemáte celý v zornom uhle tak, ako je tomu v prípade iPadu alebo 8,4-palcového MediaPadu M5. Subjektívne nám to prekážalo, z čoho sme ostali sami zaskočení. Aj z toho dôvodu je niekedy vhodnejšie používať tablet na šírku, vtedy sa zas v prípade niektorých aplikácií plytvá miestom.

Huawei MediaPad M5 10,8 si zaslúži veľkú pochvalu za multimediálnu výbavu. IPS displej je výborný, má vysoké rozlíšenie 2560 × 1600 a vďaka zabudovanej technológii ClariVu zobrazuje farby jasne a živo. Displej pri nastavení maximálneho jasu pôsobí, ako keby podporoval zobrazenie HDR obsahu, avšak nie je tomu tak. Ide o softvérový efekt, zlepšuje však zážitok zo sledovania videí. Škoda len, že pri sledovaní videa s maximálnym jasom displeja sa tablet vybije za necelé 4 hodiny. Štandardne vydrží až 10 hodín.

Špičkový displej dopĺňa až štvorica reproduktorov, ktoré sú umiestnené na hornej a spodnej hrane. Reprodukcia zvuku je výborná, patrí k tomu najlepšiemu, čo dnešné tablety ponúkajú. Reproduktory smerujú dozadu, kvôli čomu môže byť niekedy zvuk mierne skreslený pri sledovaní videa. Pri počúvaní hudby však tablet položíte na obrazovku a nebudete potrebovať ani externý reproduktor, aby ste si doma spravili diskotéku. LTE verzia ponúka slot na nano SIM kartu, na Slovensku bude v predaji exkluzívne iba v Orangei.

MediaPad M5 10,8 využíva procesor Kirin 960s, 4GB RAM a ponúka 64 GB úložisko a slot na microSD kartu. V porovnaní s menšou verziou tabletu je pridanou hodnotou väčšieho modelu aj režim EMUI Desktop, ktorý môžete kedykoľvek aktivovať. Tablet netreba pripájať k externému monitoru, ako je tomu v prípade vlajkových lodí Huawei – počítačový režim si zobrazíte priamo na obrazovke tabletu. A hoci tento režim v podstate iba inak zobrazuje aplikácie, ktoré bežia v oknách, v porovnaní s klasickým rozhraním Androidu umožňuje jednoduchšiu prácu s viacerými aplikáciami. Nečakajte však zázraky, pracovný notebook vám plnohodnotne zatiaľ žiaden tablet s Androidom či iOS pravdepodobne nenahradí. Záleží od vašej pracovnej náplne.

thumbs-up-icon

Výhody

  • špičková multimediálna výbava
  • režim EMUI Desktop
  • veľké úložisko

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • prispôsobený na používanie na šírku


Cena: 447 EUR (Wi-Fi) / 500 EUR (LTE)

Zapožičal: Huawei

Huawei MediaPad M5 10.8 LTEiPad (2017)iPad (2018)
Veľkosť, typ displeja a rozlíšenie10,8″, IPS, 2560 × 16009,7″, IPS, 2048 × 15369,7″, IPS, 2048 × 1536
Procesor, RAM, interná pamäťKirin 960, 4 GB RAM, 64 GBApple A9, 2 GB RAM, 32 GBApple A10 Fusion, 2 GB RAM, 32 GB
Rozmery a hmotnosť259 × 172 × 7,3 mm/508 g240 × 170 × 7,5 mm/468 g240 × 170 × 7,5 mm/468 g
Benchmarky
AnTuTu Benchmark172 930149 764201 644
3DMark Sling Shot Extreme191422362683

Verdikt

Aký tablet si vybrať? Záleží na vašom rozpočte, preferenciách platformy a obľúbenom pomere strán. A tiež aj na tom, ako budete tablet využívať. Oba tablety MediaPad M5 sú skvelé z hľadiska multimediálneho zážitku – v tomto smere sú bezkonkurenčné. Ak chcete na tablete hlavne sledovať videá, lepšie vybavený multimediálny tablet s atraktívnejším pomerom cena/výkon nenájdete. iPad (2018) však považujeme za flexibilnejšie zariadenie. Je pravda, že pri sledovaní videa za MediaPadom z hľadiska celkového zážitku zaostáva, kvôli pomeru strán 4 : 3, avšak z hľadiska ostatných aktivít má mierne navrch. Výhodou je optimalizácia iOS aplikácií pre tablet.

Faktom je, že pokiaľ nechcete tablet iba na sledovanie videa, tak v prípade MediaPadu M5 stojí za zváženie aj menší model. Ten nie je určený na prácu, je však lepšie prenosný a vhodnejší na používanie aj v režime na výšku. 10,8-palcový MediaPad je určený hlavne na používanie na šírku.

iPad (2018) alebo iPad (2017)?

S uvedením tohtoročnej verzie iPadu začali niektorí predajcovia ponúkať aj minuloročné modely tohto tabletu za atraktívnejšie ceny. iPad (2018) sa predáva za 349 eur, minuloročný model bol v dobe tvorby tohto článku dostupný za 299 eur, v rámci nejakých limitovaných akcií dokonca za 279 eur. Logicky sa teda objavili otázky, či si radšej nekúpiť lacnejší model pre rok 2017, prípadne si zakúpiť jeho 128 GB verziu, ktorej cena je iba o niečo málo vyššia v porovnaní s 32 GB iPadom (2018).

Oba iPady sme mali v redakcii a používali sme ich súbežne. Tablety sú z hľadiska dizajnu, hmotnosti a konštrukcie totožné. Hlavný rozdiel spočíva v podpore stylusu Apple Pencil, ktorý si rozumie iba s tohtoročným iPadom a tiež aj v náraste výkonu. Oba tablety majú 2 GB operačnú pamäť, iPad (2017) poháňa procesor Apple A9, v prípade tohtoročného modelu je to Apple A10. Počas bežného používania sme veľký rozdiel nepocítili, oba tablety boli svižné a reagovali rýchlo. Testovacie nástroje však poukázali na takmer 30 % nárast výkonu procesora a na 34 % nárast celkového skóre podľa AnTuTu, resp. na 20 % nárast grafického výkonu podľa testu 3DMark Sling Shot Extreme v prospech verzie 2018.

V prípade veľkosti úložiska si tiež musíte zvážiť sami, ako budete tablet používať. Ak si chcete stiahnuť veľa hier, tie sú náročné na dostupné úložisko. My sme však počas testovania nemali problém prežiť s 32 GB priestoru, a to sme si do tabletu sťahovali aj off-line hudbu či videá zo služby Netflix.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit