iPhone 14 od spoločnosti Apple prišiel o výborné skóre opraviteľnosti.

V priebehu minulého roka model iPhone 14 získal skvelé hodnotenie na škále opraviteľnosti od spoločnosti iFixit. Na stupnici od 1 do 10 modely zo série iPhone 14 získali hodnotenie 7, čo sa klasifikuje ako odporúčaný model na jednoduchú opravu. Po neskoršom zvážení však tento rok práve táto spoločnosť znižuje skóre týchto modelov, pričom dôvodom je niečo, čo sa týka všetkých iPhonov na trhu. Apple teda prichádza do konfliktu s konceptom jednoduchej opraviteľnosti smartfónov.

iPhone si tak jednoducho neopravíte

Z hodnotenia 7 z 10, čo je skutočne vysokým skóre v tomto rebríčku, sa modely od spoločnosti Apple prepadli na 4 body, teda do kategórie neodporúčaných smartfónov. Takéto hodnotenie dokáže spoločnosti riadne pokaziť predajné plány, pretože mnohí používatelia pred kúpou svojho smartfónu pozerajú aj na to, ako jednoducho sa dá opraviť. Nový iPhone však medzi jednoducho opraviteľné smartfóny zrejme nepatrí.

iPhone 14 Pro MaxZdroj: Samuel Hindy / TOUCHIT
iPhone 14 Pro Max

Dôvod, prečo sa spoločnosť iFixit rozhodla pre zníženie skóre pre iPhony, zrejme nikoho neprekvapí. Rozobranie iPhonu nie je ťažkou záležitosťou a komponenty sú pekne prístupné, to je pravda. No v praxi nie sú vítané neoficiálne zásahy do telefónu, každá výmena komponentu by sa mala odohrať v súlade s autorizovaným servisom, ktorý o tom informuje spoločnosť Apple, čo sa už mnohým nepozdáva.

Apple opravy smartfónov pekne komplikuje

Ak máte skúsenosť so smartfónmi od spoločnosti Apple a taktiež s ich opravami, určite ste skôr pozerali po autorizovaných servisoch. Známou kauzou v tomto prípade bolo napríklad aj to, že po výmene batérie smartfónu za neoriginálny kus, prípadne v neoficiálnom servise, ste nemali k dispozícii všetky funkcie. Apple v tomto prípade napríklad limitoval funkciu sledovania stavu batérie a prišiel s notifikáciou, že sa vo vašom telefóne nachádza neoficiálna súčiastka.

Rovnaký problém evidovali aj používatelia po výmene displeja, notifikácie neboli príjemnou súčasťou používania telefónu. Aj preto môžeme povedať, že Apple si za znížené skóre opraviteľnosti môže sám. Či však v tomto smere na svojich iPhonoch zapracuje, nevieme povedať.

Zdroj: iFixit

Prečítajte si aj:

Značky:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Smartfóny, nositeľná elektronika či produkty inteligentnej domácnosti, zaujímam sa o všetko, čo i len okrajovo súvisí s technológiami.