Tento rok sa dočkáme presne toho, čím všetci žijeme – Apple sa zameral predovšetkým na on-line komunikáciu a produktivitu (zásadný redizajn neočakávajte).

V prvom rade prešla značnými zmenami a vylepšeniami aplikácia FaceTime, ktorá bude konečne konkurencie schopná, v porovnaní so Zoomom, Meet a pod. FaceTime bude podporovať priestorový zvuk a k slovu sa dostala aj umelá inteligencia, ktorá sa postará o pokročilé odfiltrovanie okolitého ruchu. Novinkou je aj prepracované dlaždicové zobrazenie jednotlivých účastníkov, ako aj možnosť prepnutia na portrétny režim s rozmazaným pozadím. Asi najväčším krokom vpred je možnosť využiť FaceTime aj na konkurenčných platformách Android a Windows – v rámci webového prehliadača. Stačí poslať pozvánku a k FaceTime hovoru sa pripojí ktokoľvek, samozrejme, s dôrazom na bezpečnosť.

Apple

Apple

Posledné dva roky dodali Applu veľa nápadov, avšak viacero z nich už poznáme od konkurencie. Tým narážame na novinky ako Listen Together, Watch Together a pod., teda možnosť uskutočňovať video hovor a zároveň s priateľmi sledovať videá, filmy alebo počúvať hudbu – odkiaľkoľvek. Nový normál? Veríme, že nie, ale možnosť tu je. Podobné riešenie má Facebook. Pokračujeme aplikáciou iMessage, teda správami, ktoré dostali nové a zároveň zjednodušené možnosti zdieľania fotiek, ako aj celých galérií s peknou grafikou.

Apple sa zameral na vyššiu produktivitu, ktorou chce používateľov odbremeniť od zbytočných notifikácií. V rámci riešenia „Focus“ boli predstavené nové možnosti zobrazenia notifikácií, ktoré je možné rozdeliť podľa skupín, pričom sa ich relevancia mení na základe toho, aké máte zapnuté nastavenie  – práca, doma, voľný čas a pod.  Toto vyzerá veľmi dobre a použiteľne. Všetko je v rámci funkcie nerušiť, ktorá bude mať podstatne viac nastavení.

iOS sa konečne naučí čítať akýkoľvek text v rámci celého systému. Funkcia Live Text pracuje s umelou inteligenciou a dokáže prečítať text počas fotenia alebo z už vytvorených fotiek v galérii a pod. Daný text môžete jednoducho skopírovať alebo si nechať priamo preložiť – aj toto je novinkou v iOS a iPadOS. Prekladač bude k dispozícii v rámci celého systému, no Slovenčina je stále v nedohľadne.

Ďalším prvkom v rámci iOS 15 je Spotlight, čiže vyhľadávanie v rámci celého iOS, čo veľmi uľahčí rôzne činnosti. V spojitosti s pokročilým čítaním textu z fotiek to dokáže zaujímavé veci. Tešíme sa na to.

Apple myslel aj na galériu fotografií, ktoré ponúknu možnosť vytvárania prepracovaných videosekvencií s fotiek a videí, ktoré môžete priamo v galérii upraviť, zmeniť tému, vložiť hudbu z Apple Music a pod. Niečo podobné, ako ponúka aplikácia GoPro, takže nič prevratné, akurát jednoduchšie a v rámci systému.

Prepracovania sa dočkala aj podľa Apple veľmi obľúbená aplikácia počasie, ktorá ponúkne krajší dizajn, ako aj nové možnosti zobrazenia počasia a sledovanie vývoja teploty, smeru vetra a pod. na celej obrazovke (Live radar).

Rovnako ako počasie, aj Apple Mapy dostali krajší dizajn a viacero pokročilých funkcií v rámci premávky a zobrazenia detailov, čo ponúkne podrobnejší prehľad o plánovanej ceste. Tešiť sa z toho môžu nie len v USA, ale už aj v Taliansku, Španielsku, Portugalsku a pod. Novinkou je aj AI navigácia prostredníctvom fotoaparátu, rovnako ako ponúkajú Google Mapy.

Apple

Zaujímavou zmenou prešla aj aplikácia Wallet, teda peňaženka, ktorá je využiteľná nie len na platby, ale po novom v nej môžete mať uložený aj kľúč od inteligentnej domácnosti alebo od auta, čo dáva iPhonu úplne nové rozmery využitia. Okrem toho tu môže byť uložený aj kľúč od hotelovej izby a v USA bude možné do Wallet pridať aj vodičský preukaz, ktorý bude podľa Apple dokonale šifrovaný, pričom fyzickú kartičku nebudete potrebovať. Toto by sme privítali aj u nás, snáď čoskoro.

iOS 15 prináša nové možnosti aj pre AirPods Pro a AirPods Max, ako napr. funkciu načúvania, kedy môžu slúchadlá pomôcť slabo poučujúcim. Starať sa o to bude umelá inteligencia s vnímaním smeru prichádzajúceho hlasu. Taktiež je vylepšená Siri, ktorá je rýchlejšia v rámci celého Apple portfólia, bezpečnejšia, ale po slovensky stále nevie. Snáď sa dočkáme na jeseň.

Apple

Sumár noviniek v rámci slúchadiel

Samozrejmosťou je aj oficiálna podpora Spatial Audio s Dolby Atmos pre tisíce skladieb a bezstratová kompresia zvuku pre kompletnú knižnicu hudby, ktorá momentálne obsahuje viac ako 75 miliónov songov.

iPadOS 15 ponúka všetko čo iOS 15, ale aj niečo navyše 

Komplexne prepracované sú Widgety, ktorých si môžete na rôzne plochy a do rôznych skupín vložiť koľko budete potrebovať, čím sa dajú vytvoriť prehľadnejšie plochy zamerané na určité úlohy. Prepracovania sa dočkal aj Splitview, teda možnosť využívať viaceré aplikácie v rámci jednej plochy s jednoduchším ovládaním.

Poznámky ponúknu rýchly režim QuickNotes, ktorý využijete kedykoľvek, stačí ich „vytiahnuť“ z rohu displeja a písať alebo ukladať rôzne webové odkazy a jednoducho medzi nimi prechádzať. Má to byť rýchlejšie a v konečnom dôsledku prehľadnejšie. V poznámkach sa dá jednoducho pracovať aj v skupinách, napr. pracovných, kde môžete označovať ľudí ako na Instagrame „@miro“, pričom konkrétna osoba bude vedieť, čo má spraviť alebo pozrieť.

Apple

Sumár noviniek v rámci iPadOS

Systémový prekladač je využiteľný aj v iOS, no najviac ponúkne v rámci iPadOS 15, kde sa sním bude dať pekne „pohrať“. Čítanie textu umožní z akéhokoľvek obrázku vybrať text, skopírovať ho a prekladač vám ho automaticky preloží do požadovaného jazyka. Slovenský jazyk ešte neočakávajte.

Všetky novinky vyskúšame v rámci beta verzií a budeme vám prinášať podrobné informácie z praxe. Beta verzia pre vývojárov je dostupná od dnes, verejná beta bude k dispozícii o mesiac a finálna verzia na jeseň tohoto roku, spolu s novými zariadeniami.

Prečítajte si aj:

Apple predstavil macOS Monterey: Ponúkne zaujímavé prepojenie s iPadOS a nové funkcie

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE