Tohtoročná veľká aktualizácia pre Apple Watch je dostupná na stiahnutie.
Apple každoročne zlepšuje hodinky Apple Watch prostredníctvom aktualizácie na novú verziu operačného systému watchOS. Jeho 11. generácia je od 16. septembra 2024 dostupná na stiahnutie a prináša množstvo nových funkcií majiteľom hodiniek Apple Watch Series 6 a novších, Apple Watch SE 2. generácie a Apple Watch Ultra (1. aj 2. generácia).
Znamená to, že Apple Watch Series 4, 5 a Apple Watch SE 1. generácie aktualizáciu na watchOS 11 nedostali.
watchOS 11 prináša niekoľko dôležitých nových funkcií z hľadiska športovania, turistiky, analýzy tréningového procesu a vyhodnocovania zdravotných metrík, ktoré Apple Watch dokážu merať. Viacero z nových funkcií je úplnou alebo čiastočnou reakciou na moje pripomienky, ktoré som zosumarizoval v článku Kúpiť si Garmin hodinky alebo Apple Watch a v mojom videu.
Vyhodnocovanie tréningovej záťaže
Jedným z hlavných zlepšení systému watchOS 11 je analýza vašej tréningovej záťaže priamo od Applu. Toto je funkcia, ktorú nájdete v mnohých športových hodinkách a v prípade Apple Watch ste túto informáciu mohli doteraz získať iba vďaka viacerým aplikáciám tretích strán – mojou obľúbenou je Gentler Streak.
watchOS 11 prináša novú funkciu, ktorá automaticky analyzuje záťaž a náročnosť jednotlivých tréningov na základe premenných, ako je tep, tempo, prevýšenie, vek, výška a hmotnosť. Kľúčová informácia je, že náročnosť, ktorú vám hodinky vyhodnotia, si môžete podľa potreby upraviť a práve hodnota, ktorú si zvolíte, v kombinácii s dĺžkou daného tréningu, následne ovplyvňuje vašu celkovú tréningovú záťaž.
Apple Watch zanalyzujú všetky vaše dáta, aby porovnali vašu záťaž za posledných 7 dní so záťažou za posledných 28 dní a na základe toho vyhodnotia, či máte konzistentnú záťaž, alebo to preháňate, atď. Ako som spomenul, podobnú metriku ponúkajú viacerí výrobcovia či aplikácie tretích strán, avšak Apple Watch sa chcú odlíšiť práve tým, že do veľkej miery budú brať náročnosť jednotlivých tréningov, ktorú si zvolíte po ich skončení.
Toto riešenie môže niekomu vyhovovať. Na druhej strane mu však chýba pridaná hodnota športových hodiniek, ktoré na základe výpočtov vášho srdcového tepu počas tréningov dokážu analyzovať, či z hľadiska tréningového procesu napredujete, stagnujete alebo sa udržiavate vo forme.
Nová aplikácia Vitals
V mojom článku Kúpiť si Garmin hodinky alebo Apple Watch som kritizoval Apple za to, že hoci majú Apple Watch špičkové senzory, namerané dáta nevedia prezentovať zrozumiteľným spôsobom. Tento nedostatok čiastočne odstraňuje nová aplikácia Vitals, ktorá zobrazuje informácie o tom, ako sa mení váš tep, dýchanie, teplota, okysličenie krvi a spánok.
Pokiaľ sa niektorý z týchto parametrov dostane mimo vášho štandardu, hodinky vás na to upozornia. V závislosti od toho, či ide o jeden alebo o viacero parametrov, to môže znamenať pretrénovanie, nedostatok spánku, vyčerpanie organizmu, či chorobu.
Pozitívne je, že pokiaľ sa nebudete cítiť úplne v poriadku, tak si tieto dáta nemusíte manuálne hľadať v aplikácii Zdravie. Nová aplikácia Vitals vás automaticky upozorní, ak by hodinky namerali niečo nezvyčajné.
Bohužiaľ, Apple v rámci aplikácie Vitals nevyhodnocuje variabilitu srdcového tepu a neponúka ani celkovú analýzu vašej regenerácie. Snáď sa dočkáme o rok.
Offline navigácia počas turistiky
Niektorých používateľov poteší podpora pre offline navigáciu počas turistiky. Táto funkcia využíva zlepšené Apple Mapy, ktoré umožňujú vytvorenie alebo importovanie navigačných trás. Môžete si ich vytvoriť cez iPhone alebo Mac a následne si ich poslať do Apple Watch.
Užitočné je, že okrem samotnej navigačnej trasy sa do hodiniek uloží aj offline mapa danej lokality, takže sa na turistike či trailovom behu môžete navigovať iba pomocou hodiniek.
Nevýhodou je, že Apple nezakomponoval obrazovku s mapou a navigáciou priamo do aplikácie Tréning. Znamená to tak, že sa budete musieť prepínať medzi dvoma aplikáciami. Ale aj tak je to posun správnym smerom.
Túto funkciu som v rámci testovania beta verzie využil niekoľkokrát a ocenil som, že mi Apple Watch posielali prostredníctvom slúchadiel navigačné pokyny v reálnom čase. Nemusel som teda ani priamo kontrolovať aplikáciu Mapy v hodinkách a nezablúdil som.
Štruktúrované tréningy pre plávanie a podpora pre GPS v ďalších športových režimoch
Apple Watch umožňujú tvorbu tzv. štruktúrovaných tréningov. Znamená to, že si zadefinujete jednotlivé kroky (napr. rozcvička, šprint, ukľudnenie, počet opakovaní) a hodinky vám ich počas tréningu zobrazujú. Aktuálne si môžete vytvoriť takéto tréningy pre behanie a bicyklovanie. S watchOS 11 pribudla podpora aj pre plávanie.
Ďalšou praktickou novinkou je zakomponovanie podpory pre GPS do ďalších športových režimov. Pokiaľ športový režim podporuje GPS, zaznamená vám počas aktivity aj dáta, kde ste sa pohybovali. Systém watchOS 11 pridal túto podporu pre športové režimy Soccer, American Football, Australian Football, Outdoor Hockey, Lacrosse, Downhill Skiing, Cross Country Skiing, Snowboarding, Golf, Outdoor Rowing a ďalšie.
Monitorovanie spánkového apnoe a ďalšie novinky
Z ďalších noviniek systému watchOS 11 dávam do pozornosti možnosť prispôsobiť si ciele pre kruhy pre jednotlivé dni, prípadne dočasne pozastaviť plnenie kruhov, aby ste neprerušili šnúru, keď celý deň cestujete alebo ste na dovolenke a chcete si pár dní oddýchnuť.
Apple tiež pridal nové widgety, softvérové ciferníky a nové funkcie na sledovanie ženského zdravia pre prípad, že je žena tehotná.
Novinkou je aj aplikácia Príliv, ktorá zobrazuje informácie ohľadom prílivu a odlivu na pobreží a tiež monitorovanie príznakov spánkového apnoe, ktorá je už dostupná pre Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 aj na Slovensku. Túto funkciu majú aj Apple Watch Series 10, ktoré prídu na trh s predinštalovaným systémom watchOS 11.
Zdroj: Apple
Prečítajte si aj: