Archer C80 AC1900: Zrýchlite domácu sieť za 80 EUR (RECENZIA)

1

Silný router pre 5 GHz pásmo.

Na pohľad jednoduchý z modelov bezdrôtových routerov, no v základnej výbave mu nechýba nič podstatné. Podporuje 5 Ghz pásmo v štandardoch A a AC a takisto aj 2,4 GHz. Samozrejme, vysiela v oboch pásmach naraz a jeho „spojená“ rýchlosť prenosu je 1900 Mbps.

Rozdelená je podľa typu siete, 600 Mbps pre 2,4 GHz pásmo a 1300 Mbps pre 5 GHz sieť. Počet LAN konektorov je štandardný, teda 4 pre LAN a 1 konektor pre WAN. Tým sa pripojíte k vašej primárnej sieti a máte na výber aký režim routera použijete.

V prípade, že máte doma nejaký základný model od operátora, odporúčame režim routeru. Archer C80 preberie na seba sieťovú prevádzku a tú potom vo finálne pustí do routera od operátora. Ak nepotrebujete niečo ako rozširovač signálu, toto je jeho najlepšie využitie.

Prvý kontakt

Od základu je nakonfigurovaný po vzore iných sieťových prvkov TP-Link. Teda zabezpečenie Wi-Fi siete, ktoré v zásade nemusíte meniť. Číselný kód je dostatočne dlhý a náhodný na to, aby sa dal hádať. Prvé zapojenie je jednoduché a nevyžaduje žiadne extra znalosti.

Chvíľu po zapnutí začne vysielať dve SSID na oba typy siete a zadáte heslo na spodnej strane routeru prípadne z kartičky, ktorú nájdete v balení. Po prvom prihlásení do routeru je odporúčané zmeniť heslo.

V tomto smere sme ocenili jednoduché nastavenie aj bez pripojenia do internetu. Tu totiž niektoré smerovače tvrdohlavo vyžadujú internet, inak odmietajú pustiť používateľa k ďalšej konfigurácii. Tu je to možné a vy tak máte na výber jeho primárny scenár.

Odporúčame zvážiť aktivovanie funkcie Smart Connect. Táto funkcia nie je primárne aktívna, čo je vzhľadom na dva vysielané názvy siete logické. Zapnutím funkcie ale dosiahnete to, že 2,4 GHz aj 5 GHz pásmo budú mať jeden názov a router podľa možností pripájaného zariadenia rozhodne, ku ktorej sieti ho pripojí. Výhoda je jasná, nemusíte sa starať o podporovaný štandard a zadávať heslo pre dve siete.

Nastavenia a možnosti

Na základné nastavenie máte voľby na úvodnej obrazovke stránky pre manažment routeru. Nemá zmysel sa venovať rozhraniu nejako detailne. Pre tých, čo majú zariadenia TP-Link bude známe. Pre tých, čo skúsenosti nemajú, ho ľahko pochopia.

Každopádne na pokročilé nastavenia je tu voľba Advanced. Tu sa nastavujú absolútne detaily. Napríklad vytvorenie hosťovskej siete. Teda siete na pripojenie zariadení, ktoré nebudú mať dosah na zariadenia vo vašej štandardnej sieti, no budú mať prístup do internetu. Takisto sa dá aktivovať, aby sa zariadenia pripojené do hosťovskej siete videli navzájom.

No a takisto je tu aj možnosť, aby sa pripojené zariadenia videli s ostatnými vo vašej primárnej sieti. Z bezpečnostných dôvodov sú tieto funkcie vypnuté. Nechýba plánované zapínanie a vypínanie Wi-Fi, rodičovská ochrana na obmedzenie prístupu k vybraným typov alebo konkrétnym stránkam alebo napríklad nastavenie QoS na riadenie prevádzky.

Nič z toho nie je potrebné manuálne nastaviť. Výrobca nastavil router tak, aby ste ho pripojili a o veľa technických detailov sa nemuseli starať.

Pokrytie

Vzhľadom na štyri samostatné smerové antény získate stabilné pokrytie. Prenosové rýchlosti majú teoretický limit v desiatkach MB/s. Budete potrebovať sieťový disk, aby ste ho naplno využili. Ak máte optický internet, tento router sa oplatí.

V našom prípade sme sa dostali na 29 MB/s stabilne pri 5 GHz sieti. Čo je tak jeho tretina rýchlosti ak budete prenášať dáta v lokálnej sieti vzduchom.

Verdikt

Archer C80 je router, ktorý patrí medzi lepší základ. Jeho hlavnou výhodou je Multi MIMO technológia na stabilné pokrytie a vysokú rýchlosť vo viacerých pásmach.

Nemusíte do takéhoto zariadenia vrážať ohromné peniaze a získate citeľné zlepšenie signálu v domácej sieti a lepšie pokrytie priestoru. Funguje tak ako je, stačí zapojiť do internetu a používať. Máte na výber aj detailnejšie nastavenia. Je ale jasné, že veci ako USB port pri tejto cene oželieť.

Cena: 79 EUR

Zapožičal: TP-Link

Prečítajte si aj:

Recenzia TP-Link Tapo C200: Domáca kamera za super cenu

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Jeden komentár

  1. Mišo, nehnevaj sa, ale táto recenzia mohla byť lepšia. Jediná veta, čo sa dá označiť ako náznak recenzie je:
    „V našom prípade sme sa dostali na 29 MB/s stabilne pri 5 GHz sieti.“ Všetko ostatné nájdem na webe TP-linku alebo v návode. Obsahom recenzie by malo byť to, čo neviem vyčítať z popisu produktu – to sú praktické skúsenosti. Nepotrebujem zložité tabuľky s profi meraním. Ale práve tie bežné praktické testy – simuláciu používania v byte / dome, kde môže byť viacej sietí od susedov. V paneláku je to s 2,4 GHz problém. Preto vyberám nejaký AC router. Z recenzie som sa nedozvedel, ako je to s poklesom rýchlosti pri väčšej vzdialenosti / panelové prekážky, žiadne výsledky merania pri 2,4Ghz. To, že nemá USB pri cene 80 euro je chyba. USB nie je problém nájsť aj v 30 eurových routeroch.
    A tých nameraných 29MB je podľa teba veľa alebo málo? Vieš to porovnať s nejakým iným routerom, ktorý ste mali v redakcii? Router, ktorý deklaruje rýchlosti 1300 Mbps (3 streamy) dá reálne úbohých 29MB za 80 euro?

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>