Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Atos, globálny líder v digitálnej transformácii, oznámil, že dodá Oddeleniu vojenských aplikácií Francúzskej komisie pre alternatívne energie a atómovú energiu (CEA/DAM) prvý počítač postavený na architektúre ARM, BullSequana X1310.

Komisia už viac ako 40 rokov vyvíja rozsiahle, multi-fyzikálne a kritické kódy. To sa od ukončenia francúzskych jadrových testov pred 22 rokmi týka najmä Oddelenia vojenských aplikácií CEA (CEA/DAM). Validácia týchto kódov je dôležitou súčasťou práce vývojárov. Tímy CEA si všimli, že spúšťanie týchto kódov na rôznych platformách z rôznych architektúr a používanie rozmanitých kompilátorov a knižníc z rôznych zdrojov pomáha odhaľovať chyby a odchýlky od štandardov. Na zabezpečenie najlepšieho validačného prostredia v škále pre svojich vývojárov si CEA/DAM objednalo klaster BullSequana na ARM architektúre s využitím nového CPU ThunderX2 od Marvellu.

Systém, vyvinutý Atosom, je súčasťou projektu Mont-Blanc 3. Ten podporuje aj Európska komisia. Jeho cieľom je zhodnotiť potenciál klastrov na architektúre ARM, ktoré by riešili potrebu vysokovýkonného výpočtového výkonu na exaškále, vyvíjali zodpovedajúci softvérový ekosystém a vydávali odporúčania pre exaškálový systém na architektúre ARM.

Nový model nasadia ku koncu roka 2018 v centre CEA/DAM v Ile-de-France, v Bruyères-le-Châtel. Obsahuje rack BullSequana s 92 blades BullSequana X1310, tromi výpočtovými uzlami na blade, duálnymi procesormi Marvell ThunderX2 s 32 jadrami @ 2,2 GHz. Je postavený na príkazovej sade Armv8-A, s 256 GB na uzol a s EDR interconnectom Infiniband®. Nový procesor ThunderX2 podporuje až štyri vlákna na jadro s 8 pamäťovými kanálmi, ktoré dodávajú kombináciu výpočtového a pamäťového pásma potrebnú pre kritické vedecké workloady. Rodina ThunderX2 je plne v súlade so špecifikáciami architektúry Armv8-A ako aj architektúry ARM Server Base System Architecture (SBSA) a štandardov ARM Server Base Boot Requirements. ThunderX2 ďalej zrýchľuje nasadzovanie ARM serverov v najnáročnejších podmienkach vysokovýkonného výpočtového výkonu a pripravenosť ekosystému na komerčné nasadenie.

V príprave na túto inštaláciu už CEA/DAM dostal úvodnú sadu bladeov, aby mohol začať s portovaním softvéru, charakterizáciou a optimalizáciou. Prvé výsledky ukazujú, že nový klaster je veľmi sľubnou architektúrou pre pamäťovo náročné aplikácie.

Sme hrdí, že môžeme nainštalovať prvý BullSequana X1310 systém v CEA. Je to vyvrcholenie nášho dlhodobého záväzku k európskemu projektu Mont-Blanc, ktorý vyhodnocuje potenciál využitia klastrov na architektúre ARM pre exaškálové požiadavky. Tento systém je komerčnou verziou prototypu, ktorý vyvinul a postavil Atos ako súčasť projektu Mont-Blanc pre testy a zhodnotenie. Dostupnosť nového modelu je plne v súlade s našou politikou technologickej otvorenosti a našej podpory pre európske snahy v oblasti exaškálových superpočítačov,“ povedala Sophie Proust Houssiaux, šéfka výskumu a vývoja v oblasti Big Data a bezpečnosti v Atose.

Marvell teší, že mohol spolupracovať s CEA a Atosom na urýchlení celkového vývoja a optimalizácie kľúčových kritických kódov na architektúre Arm s ThunderX2. CEA je celosvetovo uznávaná pre svoje popredné postavenie v oblasti vedeckej inovácie a skúsenosti v oblasti vysokovýkonného výpočtového výkonu. Táto spolupráca ešte viac posunie vyzretosť aplikačného ekosystému HPC softvéru na ThunderX2,“ povedal Gopal Hegde, viceprezident a generálny riaditeľ, Server Processor Business Unit at Marvell Semiconductor, Inc.

Značky: