Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Atos, globálny líder v digitálnej transformácii, získal z francúzskeho medzirezortného programu zdroje na vývoj projektu prvej digitálnej mestskej farmy Digital Urban Farming. Atos bude na čele konzorcia, ktorého členmi sú aj startup Ferme Urbaine Lyonnaise (Lyonská mestská farma) a laboratórium LIRIS z Národného inštitútu aplikovaných vied v Lyone.

Vertikálna farma znamená možnosť pestovania výrazných objemov potravinárskych produktov vo vrstvách alebo vertikálnych štruktúrach. To umožní priblížiť poľnohospodárstvo k mestám a obciam alebo vyvážiť nedostatok ornej pôdy v drsných podmienkach.

Tento sektor sa prudko rozvíja1. Teraz navyše bude môcť ťažiť z jedinečných digitálnych riešení Atosu, ktoré spájajú dátovú analýzu, princípy Industry 4.0 a precízne poľnohospodárstvo. Cieľom je využiť surové dáta, vyťažiť z nich čo najviac a ponúknuť nové a inovatívne služby ako je napríklad:

  • Asistovaná údržba. Operátor používa touchpad vybavený virtuálnou realitou na diagnostiku a riešenie problémov;
  • Prediktívna údržba – umožní včasné varovanie. V prípade hroziacej poruchy sa spustí alarm alebo toto riešenie pomôže operátorom pri odhade zostávajúceho životného cyklu súčiastok s cieľom predpovedania porúch a optimalizácie výroby;
  • Optimalizácia a implementácia metód pestovania plodín. Ide o súhrn vedeckých podmienok, ktoré umožňujú vývoj plodiny. Dátová analýza umožní identifikovať takéto metódy na dosiahnutie najlepších výsledkov.

Laurence Ponsonnetová, riaditeľka Atosu pre región Rhone-Alpes-Auvergne, hovorí: „Cieľom projektu Digital Urban Farming nie je len digitalizácia, správa a optimalizácia na diaľku. Získané skúsenosti a vedomosti umožnia implementáciu nových modelov využitia dát pre ešte ekologickejšie poľnohospodárstvo.“

Inovácia je základom stratégie Atosu všade, kde pôsobí. Vo francúzskom regióne Auvergne-Rhone-Alpes má spoločnosť 2000 zamestnancov v mestách Lyon, Grenoble a Clermont-Ferrand. Ako aj tento projekt jasne ilustruje, je pevne spätý s miestnou ekonomikou a zároveň ťaží z globálneho dosahu celosvetovej odbornosti Atosu.

Značky: