Rýchly životný štýl sa premieta aj na naše preplnené cesty, kde sa častokrát zabúda na základné pravidlá cestnej premávky.

Pokiaľ sa však nestane žiadna dopravná nehoda, tak sa v zásade nič nedeje a maximálne si zopár vodičov za volantom iba trochu zanadáva. Sú nanešťastie aj situácie, kedy príde k vážnej dopravnej nehode, či nebodaj aj k zraneniu chodcov alebo cyklistov. Vtedy má každá zúčastnená strana svoju “verziu príbehu a nie je si schopná pripustiť prípadné pochybenie a zavinenie dopravnej nehody.

Práve pre tento účel je priam žiadúce, aby v každom vozidle bola nainštalovaná autokamera, ktorá by nepravdivé obvinenie druhého účastníka nehody vyvrátila. V redakcii sme zopár kamier do auta už testovali a treba poznamenať, že aktuálna ponuka je skutočne bohatá. Dokonca už za necelých 80 eur viete kúpiť naozaj kvalitnú autokameru s dobrou výbavou. 

Najnovšie sa na náš redakčný stôl dostala autokamera Xiaomi 70mai Smart Dash Cam Pro, ktorá práve do tejto cenovej kategórie patrí, takže je priam predurčená k úspechu. Toto zariadenie nás zaujalo kompaktnými rozmermi, jednoduchým spôsobom inštalácie a hlavne kvalitným záznamom.

Základným “stavebným prvkom” každej kamery je práve obrazový snímač. Kamera je vybavená kvalitným senzorom IMX335 od Sony, ktorý dokáže nahrávať video v maximálnom rozlíšení až 2,7K (2592 × 1944 pixelov pri 30 fps). Uhol záberu je taktiež pomerne veľký, pričom 140-stupňové snímanie nijako výrazne nedeformuje výsledný obraz.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Video je nahrávané vo formáte MP4 s účinnou kompresiou H.265 (aj H.264). Funkcie WDR (Wide Dynamic Range) zabezpečuje automatické vyvážanie rýchlych prechodov z tmavých miest do príliš svetlých a naopak. Obraz je tak vždy jasný a bez tzv. “prepálenia” alebo nevýrazných oblastí. Rovnako je táto funkcia využiteľná pri parkovacom režime, kedy sú dobre viditeľné svetlé, ale aj tmavšie oblasti.

V základnom nastavení je pri nahrávaní videa mikrofón vypnutý, takže žiadny zvuk z interiéru auta nebude vo videu počuť. Jeho zapnutie je možné jednoducho aktivovať priamo z domovskej obrazovky. Autokamera 70mai Smart Dash Cam Pro dokáže samozrejme zaznamenávať aj fotografie s rozlíšením 5 Mpx.

Ak máte v aute nainštalovanú autokameru, budete mať vždy poruke dôkazový materiál. Je preto dôležité vedieť, že záznam z autokamery je zakázané zverejňovať a poskytovať tretím osobám, okrem príslušníkov policajného zboru v rámci dokazovania priestupku.

Inštalácia a výbava

Inštalácia vo vozidle je jednoduchá. V balení autokamery sa nachádzajú dve antistatická nálepka, ktorá sa nalepí na čelné sklo. Následne sa na nálepku do vyhradeného priestoru prilepí držiak autokamery.

Navigovanie v menu, ktoré je v angličtine, je intuitívne a rýchle. K nastaveniu a ovládaniu kamery odporúčame používať aj aplikáciu v telefóne, ktorá na veľkom displeji smartfónu predsalen poskytne ešte lepší prehľad o možnostiach a nastaveniach, ako malý 2-palcový displej autokamery 70mai Smart Dash Cam Pro. Komunikácia medzi kamerou a smartfónom je zabezpečovaná Wi-Fi pripojením, kedy autokamera funguje ako hotspot. Aplikáciu pre iOS a Android si môžete stiahnuť na týchto odkazoch: iOS, Android.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Z bežnej, alebo skôr pre autokameru potrebnej výbavy spomenieme gyroskop, ktorý má za úlohu monitorovať otrasy a nárazy. Ak zaznamená zvýšené hodnoty (citlivosť sa dá prispôsobiť v nastaveniach) – silný otras alebo náraz počas nehody alebo parkovania, tak aktuálny videozáznam sa uloží a zabezpečí proti automatickému prepisu. Záznam je možné uzamknúť aj manuálne tlačidlom, ktoré je priradené k tejto funkcii. 

Videozáznamy, ako aj fotografie sa ukladajú na MicroSD kartu s maximálnou kapacitou 64 GB (pamäťová karta nie je súčasťou dodávky). S výslednou kvalitou sme boli veľmi spokojní. Funkcia WDR funguje skutočne dobre a video z jazdy po ceste, kde sa rýchlo menili slnečné a tienisté úseky, bolo vždy dobre čitateľné.

Ku kamere je pribalený aj 3,5 m napájací kábel s MicroUSB koncovkou a autonabíjačkou, ktorý po obvode auta poslúži na nenápadné napájanie autokamery. Pokiaľ kameru odpojíte od napájacieho kábla, tak zostane v pohotovosti pre monitorovanie auta pri parkovaní.

Ak by ste chceli, aby autokamera toho „vedela“ ešte viac, tak je k nej možné dokúpiť GPS modul, ktorý poskytne ďalšie užitočné informácie z jazdy.

Ochrana vozidla nielen počas jazdy

24-hodinový monitorovací systém (always-on ochrana vozidla) je funkcia časozberu s detekciou pohybu podporovanou G-senzorom, ktorá kameru automaticky zapne a dokáže zaznamenať náraz iným vozidlom. Túto funkciu sme vyskúšali a funguje veľmi  dobre aj pri údere rukou. Už pri menšom pohybe pri aute sa autokamera automaticky zapla a začala zaznamenávať video. Udialo sa tak aj v prípade, že sme aj poklepali po čelnom skle. V každom prípade sa nahralo a uložilo minútové video, ktoré začínalo približne pol minúty pred vzniknutým incidentom.

Vždy v pohotovosti

Autokamera, pokiaľ je zapojená v 12V zásuvke, tak je vždy pripravená zaznamenávať video z cesty alebo čaká v pohotovosti na nejaký parkovací incident. V prípade, že pri parkovaní kameru chcete zobrať so sebou a odpojíte ju od zásuvky, tak sa automaticky nahrá a uloží „emergency video„. Vodič tak bude mať nahraté miesto, kde zaparkoval.

Systém pomoci vodičom

Výstraha v reálnom čase dokáže upozorniť na vybočenie z jazdného pruhu, alebo ak sa vodič priblíži nebezpečne blízko k druhému vozidlu. Pre tento účel je potrebný prídavný GPS modul.

DeFog algoritmus

Veľmi praktickým je algoritmus, ktorý znižuje skreslenie obrazu počas hmly, sneženia alebo dažďa. Je tak zabezpečený vždy kvalitný záznam počas akýchkoľvek poveternostných podmienok. 

Verdikt

Aj keď v samotných nastaveniach sú iba základné možnosti prispôsobenia, táto autokamera poskytne veľmi kvalitný video výstup vo vysokom rozlíšení. Je na to pripravená 24 hodín denne a za každých okolností. Dokonca aj vtedy, keď je auto zaparkované. Kamera spraví svoju prácu automaticky.

Technické parametre:

 • Obrazový senzor: Sony IMX335
 • Maximálne rozlíšenie: 2592 × 1944 pixelov
 • Kamera: Záber 140-stupňov, f/1.8, 6 prvková
 • Úložisko: MicroSD karta, Class 10 a vyššia, 16 – 64 GB
 • Podporované OS: Android 4.4 a novší, iOS 8 a novší
 • Napájanie: 12 V
 • Prevádzková teplota: -10°C – 60°C
 • Rozmery: 57,5 × 53 × 18 mm

Cena : 78,90 eur

Zapožičal: Datacomp

thumbs-up-icon

Výhody

 • Malé rozmery
 • Kvalitný video výstup
 • Praktické funkcie a jednoduché ovládanie
 • Vysoké rozlíšenie videa

thumbs-down-icon

Nevýhody

 • Indikátor stavu autokamery nie je dobre čitateľný počas slnečného dňa

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.