Podvody cez Bitcoinové automaty narastajú.
Len do polovice roka 2024 bolo ukradnutých 65 mil. USD. Federálna obchodná komisia uvádza, že v dôsledku podvodov sa od roku 2020 do roku 2023 suma podvodov navýšila takmer 10-násobne. Z 12 mil. dolárov až na 114 mil. Schéma, akou sú ľudia okrádaní, je realizovaná s cielením strachu zo straty. Podľa webu The Verge to prebieha nasledovne.
Automaty na kúpu kryptomien samé o sebe riziko nepredstavujú, ak ide o legitímne firmy. Prvý kontakt prebieha cez SMS alebo emailom, kde je používateľ varovaný pred ohrozením ich účtu v banke. Na základe pokynov a naliehania zo strany útočníkov ľudia vyberú peniaze a vložia ich do kryptomenového automatu. To všetko pod zámienkou, že ide o bezpečný box na uloženie ich peňazí.
Celý proces je asistovaní a ľudia dostanú návod ako naskenovať QR adresy peňaženky, ktorú poskytnú útočníci. Ľudia teda kúpia kryptomeny, ale na adresu peňaženky podvodníkov. Nejde o novinku a správy o takomto konaní sa v posledných mesiacoch dostali aj na Slovensko. Schéma podvodu je známa už od roku 2021 a štáty ako Vermont alebo Minesota zaviedli zákony obmedzujúce denný limit kryptomenových transakcií. Aj tak je priemerná suma na človeka 10 000 dolárov.
Ako sa brániť?
Oklamať vás môžu aj na Slovensku a s rastúcim trhom kryptomien sa tieto podvody stanú bežné aj u nás. Najlepším spôsobom je overiť si u banky, či vám skutočne volá pracovník banky. Stačí zavolať do banky a zistiť si informácie, ktoré vám boli oznámené telefonicky alebo cez SMS či email.
V minulosti sme sa stretli s falošnými správami policajných organizácií, ktoré požadovali zaplatenie poplatku ako ochranu pred trestným stíhaním. Cielili na nelegálne správanie, ktorého sa podľa podvodníkov človek dopustil. Išlo o podvod, no niektorí tomu naleteli a požadovanú sumu zaplatili. Je celkom zrejmé, že človek nebude volať na políciu, či ide o podvod, najmä ak správa hovorí o FBI alebo iných zložkách.
Takéto správy je potrebné ignorovať, zatiaľ ešte nie sme v stave, aby si FBI pýtala poplatky za odpustenie nelegálnej aktivity cez kryptomenu. Nie sme ani v stave, aby sa z toho dalo vykúpiť. Opäť platí to, čo pri iných podvodoch. Zachovať chladnú hlavu a ponechať si racionálne uvažovanie v miere, akej to je možné.
Zdroj: The Verge
Prečítajte si aj: