Nová Full-Frame bezzrkadlovka ponúka vyváženosť kvality fotografií, videa, spracovania, funkcií a celkovej mobility.

Panasonic uviedol na trh novú hybridnú Full-Frame bezzrkadlovku LUMIX S5, ktorá ponúka špičkový výkon v režime fotografovania i videa, rovnako ako výbornú mobilitu.

Lumix S5 prichádza na trh v tejto kategórii s celým radom vlastností vrátane kvalitného kitového objektívu R2060. Ide tak o vyvážený prístroj vo všetkých oblastiach fotografie a videotvorby.

Kľúčové vlastnosti:

 • Technológia Dual Native ISO (Auto) pre lepšie výsledky za rôznych svetelných situácií
 • 5-osová duálna stabilizácia s účinkom až 6,5EV optimalizovaná pre foto i video
 • Fotografie z ruky s rozlíšením až 96m v réžii High-Resolution
 • Dynamický rozsah väčší ako +14 EV
 • Predinštalovaný V-Log + LUT assist
 • Interný záznam 4K v 10-bitovej kvalite z celej plochy snímača
 • Farebné podvzorkovanie 4 : 2 : 2
 • Rad farebných profilov a úplná personalizácia s identickou reprodukciou pre foto i video
 • Simultánny interný (SD) aj externý záznam (HDMI)
 • HLG foto, HDR video Like2100 a časozberné video 4K/60p
 • Anamorfný záznam videa vrátane Desqueeze zobrazenia
 • V-Gamut farebná reprodukcia
 • Neobmedzená dĺžka záznamu (8-bit) pri 40 °C
 • Zrýchlené a slow-motion video VFR 1-180 fps F-HD/1-60 fps 4K vrátane AF ostrenia
 • Časový kód
 • Vylepšený AF pre foto i video (tvár/oči/hlava/telo/zviera detekcia) so superrýchlym AF-S ostrením 0,08 s
 • Extrémna citlivosť AF -6EV
 • X synchronizácia 1/250 s
 • Dva sloty pre SD karty (UHS II, UHS I)
 • Konektory 3,5 mic /3,5 head/2,5 remote/HDMI-D/USB-C/podpora XLR mikrofónov
 • Napájanie aj nabíjanie za prevádzky cez USB-C, WiFi 5 GHz, Bluetooth
 • Dotykové ovládanie cez selfie LCD displej, nočný režim a diskrétny režim
 • Objektív odolný proti nepriaznivému počasiu a horčíkové telo
 • Profesionálne podporné funkcie, L-Mount bajonet

Rad LUMIX od tvorcu bezzrkadloviek a videokamier ponúka najširší výber modelov schopných interného záznamu 10-bitového videa v 4K kvalite. LUMIX S5, ako najnovší člen tejto rodiny, dokáže 10-bitový interný záznam v 4K rýchlosti 60p/50p sn/s s farebným vzorkovaním 4:2:0 a 30p/25p sn/s so vzorkovaním až 4:2:2, tiež v kvalite 4K. Tento model podporuje aj externý záznam v 10-bitovej kvalite 60p/50p sn/s so vzorkovaním 4:2:2 v 4K cez HDMI. V prípade  8-bitového záznamu v 4K rýchlosťou 30/25 sn/s so vzorkovaním 4 : 2 : 0 nie je žiadny časový limit.

Srdcom bezzrkadlovky LUMIX S5 je 24 M CMOS Full-Frame snímač, ktorý sa môže pochváliť širokým dynamickým rozsahom a vysokou citlivosťou. Tieto parametre dosahuje vďaka lepšej schopnosti zachytávať svetlo. Technológia Dual Native ISO zlepšuje obrazovú kvalitu tak pri jasných scénach, ako aj za šera pri použití extrémnej citlivosti až ISO51200.

Výnimočná technológia rozptylu tepla značky Panasonic je zárukou stabilného a dlhého záznamu videa. LUMIX S5 ponúka dynamický rozsah viac ako + 14EV expozičných krokov, t. j. rovnaký, ako majú filmové kamery, a profil V-Log/s farebným nasýtením V-Gamut sú plne kompatibilné s obľúbenou kolorimetriou VariCam Look. K dispozícii je tiež celý rad formátov a režimov záznamu vrátane anamorfného režimu, spomaleného a zrýchleného záberu a časozberného snímania so 4K rýchlosťou 60p a 4K HDR.

Veľkou výhodou modelu LUMIX S5 je tiež inovované rýchle a presné automatické zaostrovanie v režime foto i video. Vďaka pokročilej technológii hlbokého učenia ostrenia s detekciou typu objektu a jeho častí v reálnom čase, ktorý výrazne presnejšie a rýchlejšie sleduje ľudské oko, tvár, hlavu či telo.

Rad LUMIX S je vybavený technológiou stabilizácie obrazu Dual I.S.2, ktorá je kombináciou Body I.S. (päť-osová stabilizácia obrazu v tele fotoaparátu) a O.I.S. (dvojosová optická stabilizácia obrazu v objektíve). Takáto stabilizácia veľmi účinne kompenzuje rozmazanie obrazu a umožňuje tak pracovať s o 6,5EV dlhším časom expozície. Robustná a utesnená konštrukcia odolná proti striekajúcej vode a prachu je zárukou vysokej spoľahlivosti.

Pre viac možností fotografovania a záznamu je k dispozícii režim fotenia v rozlíšení 96m High Resolution Mode (JPEG/RAW), funkcia Live View Composite a režim HLG Photo.

Vďaka vysokej energetickej účinnosti a novej vysokokapacitnej 2200 mAh batérii dokáže tento model zachytiť približne 470 snímok (pri aktivovanom režime LVF)/1500 snímok (v úspornom režime Power Save LVF). Nechýba ani možnosť nabíjania a napájania za prevádzky cez USB-C konektor. Lumix S5 disponuje dvoma slotmi pre SD karty (UHS-IIx1 a UHS-I x1), podporou Wi-Fi 5GHz/2,4 GHz a Bluetooth 4.2.

Kompletná platforma bezzrkadloviek radu LUMIX S je kompatibilná s objektívmi s bajonetom L-Mount. Vďaka tomu môžete vyberať zo širokej palety produktov Panasonic, Leica Camera a Sigma s výbornou perspektívou do budúcnosti.

Panasonic teraz ponúka štyri inovatívne modely Full-Frame bezzrkadloviek radu LUMIX S – S1R, S1, S1H a teraz aj nový S5.

LUMIX S1R je ideálny na fotografovanie vo vysokom rozlíšení;

LUMIX S1 je pokročilý hybridný fotoaparát ponúkajúci fotografie a video vo vysokej kvalite;

LUMIX S1H bol navrhnutý a vyvinutý špeciálne na filmovú produkciu. Nový LUMIX S5 obsahuje tie najdôležitejšie technológie a funkcie všetkých fotoaparátov série S v kompaktnom a ľahkom tele.

Vysoká kvalita obrazu a videa i vo vyšších pásmach citlivosti

LUMIX S5 je vybavený Full-Frame CMOS snímačom s rozlíšením 24,2 MPx (35,6 mm × 23,8 mm). Vďaka svojej schopnosti vyššej kondenzácie svetla sa LUMIX S5 môže pochváliť širokým dynamickým rozsahom a produkuje ostré snímky s mimoriadnou čistotou a minimálnym šumom – a to aj pri maximálnej citlivosti ISO 51200. Je to fotoaparát vhodný na použitie najmä pri zhoršených svetelných podmienkach.

Model LUMIX S5 tiež disponuje technológiou Dual Native ISO, ktorá bola prvýkrát predstavená v rade profesionálnych filmových kamier Panasonic VariCam. Za normálnych okolností sa šum zvyšuje s rastúcou citlivosťo.. Keď má snímač jedno natívne ISO, s vyššou citlivosťou rastie i šum. Nový snímač s technológiou Dual Native ISO však šum minimalizuje tak, že vyberá optimálny okruh podľa citlivosti ešte predtým, než dôjde k spracovaniu šumu. Vďaka tomu je možný záznam aj pri najvyššej citlivosti ISO 51200. Dual Native ISO ponúka filmu viac kreatívnych možností vrátane natáčania v menej osvetlenom prostredí. ISO pre Dual Native ISO pri LUMIX S5 je 640 a 4000.

LUMIX S5 plne využíva potenciál svojho snímača a ponúka režim High Resolution, ktorý verne zachytáva aj drobné detaily na fotografiách vo formáte RAW aj JPEG. Pri pohybe snímača sa vďaka stabilizácii v tele (Body I.S.) automaticky exponuje osem snímok, z ktorých najnovšia verzia procesora Venus Engine skladá výslednú fotografiu veľkosti 96 megapixelov (12 000 x 8 000 pixelov). Tento režim je vhodný na fotografovanie krajiny, makro, produktové fotografie aj umeleckú fotografiu s jemnými detailmi. Snímky vo vysokom rozlíšení vyniknú najmä pri fotografovaní krajiny alebo statických objektov so statívom. S funkciou kompenzácie pohybu možno tento režim použiť pri fotení z ruky a dá sa tiež použiť v situáciách, keď sú v kompozícii aj pohybujúce sa objekty.

LUMIX S5 integruje stabilizáciu v tele fotoaparátu Body I.S. (Image Stabilizer) na korekciu trasenia a pohybov ruky. Panasonic vyvinul algoritmus, ktorý presne odpočíta informácie o chvení získané z gyroskopu, obrazového snímača a akcelerometra. Vďaka tomu sa trasenie lepšie rozpozná a kompenzuje a je tak možné pracovať s o 6,5 stopy dlhším časom expozície. Kombináciou Body I.S. (5-osová stabilizácia) a optickej stabilizácie obrazu (O.I.S., 2-osová stabilizácia) v objektívoch radu LUMIX S je duálna stabilizácia (Dual I.S. 2) schopná kompenzovať 6,5 stopy. To sa hodí pri práci s teleobjektívom a za horšieho svetla alebo keď držíte prístroj len jednou rukou. Päťosová stabilizácia funguje v režime foto aj video vrátane záznamu v 4K. Body I.S. kompenzuje pohyb prístroja, aj keď je osadený objektívom bez optickej stabilizácie.

Vďaka funkcii Live View Composite fotoaparát uvoľní závierku v určených intervaloch expozície a spája časti s vysokým jasom do jednej snímky. Zatiaľ čo pri fotografovaní v režime B (bulb) sa sčíta celkový jas každej nasledujúcej snímky, v Live View Composite fotoaparát deteguje iba cieľový objekt.

Kvalitný záznam videa

Rad LUMIX ponúka najširší výber modelov schopných záznamu 10-bitového videa vo 4K. Ako najnovší člen tejto rodiny LUMIX S5 dokáže spraviť 10-bitový interný záznam v 4K rýchlosťou 60/50 sn/s farebným vzorkovaním 4:2:0 a 30/25 sn/ s farebným vzorkovaním 4:2:2, tiež v 4K kvalite a do dĺžky až 30 minút. Pre 8-bitový záznam v 4K nie je žiadny časový limit.

Dynamický rozsah meria rozsah jasu scény, ktorý prístroj dokáže súčasne zachytiť. LUMIX S5 ponúka dynamický rozsah viac ako + 14EV, teda takmer rovnaký ako filmové kamery Panasonic. Vďaka tomu je schopný verne reprodukovať scény s extrémnym rozsahom jasu a tieňov. LUMIX S5 disponuje kolorimetriou filmových kamier VariCam a ponúka vysoký dynamický rozsah a široké farebné spektrum. Špeciálny režim V-Log vykresľuje veľmi plochý obraz pri zachovaní všetkých farebných informácií v obraze. To znamená, že v postprodukcii je výrazne väčší priestor pre úpravy. CMOS snímač modelu LUMIX S5 dosahuje širokého farebného gamutu V-Gamut, čo je optimálne farebné pole pre S5, ktoré je širšie ako BT.2020. V-Log má charakteristiky krivky, ktoré pripomínajú negatívny film. V-Gamut ponúka farebné pole ešte širšie, než poznáme z filmu.

K LUMIX S5 je zdarma na stiahnutie 35 farebných máp (LUT) pre filmové kamery VariCam. Je tak jednoduché zladiť farebný tón so zábermi pozorovanými vo V-Logu S1H/S1 a V-Log L u GH5/GH5S. K dispozícii sú tiež praktické nástroje, ako je Waveform Monitor a V-Log View Assist.

Režim Slow & Quick motion ponúka spomalené a zrýchlené zábery v 4K (1-60 sn/s, 30× zrýchlenie až 2,5× spomalenie) či v F-HD (1-180 sn/s, 60x zrýchlenie až 7,5x spomalenie). V tomto režime je tiež možné použiť automatické zaostrovanie (AF).

K dispozícii je tiež videozáznam HDR (High Dynamic Range) v rozlíšení 4K, ktorý reprodukuje jasné aj tmavé časti obrazu v kvalite, ktorá je odpovedá ľudskému oku. LUMIX S5 zaznamenáva video s určenou krivkou gama kompatibilné s ITU-R BT.2100 a používateľ si teraz môže vybrať v ponuke Photo Style možnosť Hybrid Log Gamma (HLG).

Režim HLG Photo ponúka širší dynamický rozsah pre reprodukciu svetla a tieňov s prirodzenejším kontrastom. Fotografie v HLG možno okrem JPEG/RAW ukladať tiež vo formáte HSP s kompresiou signálu vysokého jasu v plnom rozlíšení (5 888 × 3 312 v pomere strán 16 : 9). Používateľ môže tieto verné obrazy prehrávať cez HDMI port na najnovších 4K televízoroch Panasonic, ktoré podporujú HLG, alebo na iných HLG-kompatibilných zariadeniach.

Na plynulejšie sekvenčné snímanie funkcie 6K FOTO zachytí tie najcennejšie momentky rýchlosťou 30 obr./s tak, že vyberie tú najlepšiu fotografiu z celej série 6K (v pomere strán 4:3 alebo 3:2). Výsledná snímka vo vysokom rozlíšení má veľkosť približne 18 megapixelov

Rýchle a presné automatické zaostrovanie vďaka technológii detekcie v reálnom čase

LUMIX S5 sa môže pochváliť super rýchlym a presným AF pri fotografovaní aj nahrávaní videa. Kombinácia technológie Contrast AF s technológiou DFD (Depth From Defocus) zaostrí na cieľ približne za 0,08 s.. Ako fotoaparát, ktorý vyniká pri fotografovaní pri nízkom osvetlení, LUMIX S5 ponúka špičkovú detekciu jasu -6EV a funkciu Low Light AF s vyššou citlivosťou vďaka optimalizovanému vyladeniu senzora. V kombinácii s objektívom radu LUMIX S môžete plne využívať maximálnu rýchlosť komunikácie medzi snímačom a objektívom 480 sn/s.

LUMIX S5 tiež v sebe tiež skrýva najmodernejšie technológie hlbokého učenia, ktoré detegujú špecifické objekty – ľudí a rýchlo sa pohybujúce zvieratá vrátane psov, mačiek a vtákov. Okrem ľudského oka, tváre a tela teraz detekcia v reálnom čase dokáže rozpoznať ľudskú hlavu na ešte presnejšie zaostrenie. Fotoaparát neustále sleduje človeka, aj keď sa rýchlo pohybuje, otočí sa chrbtom k objektívu, nakloní hlavu alebo sa pohybuje vo väčšej vzdialenosti od objektívu. Zdokonalenie technológie DFD zlepšilo aj výkon AFC, čo tiež umožňuje sledovať malé alebo rýchlo sa pohybujúce objekty a zachytiť ich ostro.

Spoľahlivosť v základných funkciách a viac možností pre kreatívnu slobodu

LUMIX S5 sa môže pochváliť vynikajúcou mobilitou a spoľahlivosťou. Aby obstál aj v tých najťažších podmienkach, je jeho telo vyrobené z liatej horčíkovej zliatiny a je odolný proti striekajúcej vode a prachu. Vďaka optimálnemu usporiadaniu komponentov odvádzajúcich teplo sa jednotlivé časti neprehrievajú, takže LUMIX S5 môže ponúknuť dlhý záznam videa bez obmedzenia.

LUMIX S5 má veľký hľadáčik LVF (Live View Finder) s vysokým pomerom zväčšenia (cca 0,74×). Presný a rýchly OLED (Organic Light Emitting Diode) displej je s vysokým rozlíšením 2 360-tis. bodov. Vďaka tomu, že je hľadáčik riešený technológiou OLED, dosahuje vysokú rýchlosť odozvy s minimálnym časovým oneskorením (menej ako 0,005 s).

3,0-palcový LCD selfie monitor s pomerom strán 3:2 s vysokým rozlíšením 1 840 000 bodov je dotykovo ovládateľný. Kompozíciu záberu v rôznych populárnych pomeroch strán, napríklad 16:9, 4:3, 1:1, 4:5, 5:4 a 9:16, možno kontrolovať aj počas záznamu pomocou maskovacích rámikov. Vďaka výraznej indikácii nahrávania REC Frame Indicator budete vždy vidieť, či sa záznam naozaj realizuje.

LUMIX S5 má dva sloty pre pamäťové karty SD – jeden slot pre formát UHS-I a druhý vysokorýchlostné vysokokapacitné UHS-II (Video Class 90).

Batériu s vysokou hustotou energie možno podľa preferencií používateľa dobiť buď zo siete alebo cez USB.

Kompatibilita s Bluetooth 4.2 (BLE: Bluetooth Low Energy) umožňuje konštantné spojenie so smartfónom či tabletom s minimálnou spotrebou energie. Nastavenie LUMIX S5 možno tiež kopírovať a bezdrôtovo prenášať na iné fotoaparáty S5, ak ich máte viac. Okrem Wi-Fi 5-GHz (IEEE802.11ac) fotoaparát podporuje aj 2,4-GHz (IEEE802.11b/g/n.) A vďaka tomu ponúka bezpečné a stabilné pripojenie kdekoľvek v teréne a na mieste pre plynulé diaľkové ovládanie a vysokorýchlostný prenos dát.

Voliteľné doplnky, aplikačný softvér

Pre LUMIX S5 je v ponuke rôzne príslušenstvo, ktoré zvyšuje použiteľnosť a pohodlie jeho ovládania. Adaptér pre externé mikrofóny (DMW-XLR1) je zásuvný adaptér pre mikrofóny XLR pre záznam stereofónneho zvuku vo vysokej kvalite. Je ideálny na synchronizáciu hovoreného slova s ​​videom. Špeciálne prepínače umožňujú priamy a rýchly mix. Integrovaný 3,5 jack pre MIC, LINE a CONDENSER je možné prepínať. S batériovým vertikálnym gripom (DMW-BGS5) vyfotíte približne 940 záberov (v režime LVF)/3 000 snímok (v režime Power Save LVF) vďaka batérii navyše, ktorá sa v ňom skrýva. V ponuke je aj ďalšie príslušenstvo, ako je diaľkové ovládanie spúšte (DMW-RS2), DC coupler (DMW-DCC17) či rúčka/statív (DMW-SHGR1).

Aplikačný softvér LUMIX Tether umožňuje tethering, teda snímanie v režime, keď cez USB prepojený počítač ovláda fotoaparát. Tethering tiež umožňuje okamžite zobraziť snímku na veľkej obrazovke počítača. Ak chcete vysielať naživo, môžete použiť LUMIX Tether aj na streamovanie (zatiaľ vo verzii Beta) v kombinácii s funkciou LIVE VIEW.

Aplikácia LUMIX Sync pre zariadenia iOS/Android umožňuje prenos fotografií do smartfónu alebo tabletu pomocou jednoduchého bezdrôtového pripojenia. Umožňuje tiež plnohodnotné diaľkové ovládanie prístroja pomocou týchto mobilných zariadení.

Budúce aktualizácie firmvéru

Výkonové parametre LUMIX S5 budú do konca roka 2020 posilnené prostredníctvom nadchádzajúcej aktualizácie firmvéru. Okrem záznamu videa v C4K LUMIX S5 získa podporu pre výstup videosignálu vo formáte RAW do rekordéra Atomos NINJA V cez HDMI v rozlíšení 5,9 K (5 888 x 3 312) 29,97/25 sn/s, 4K (4 128 x 2 176) 59,94/50 sn/ a Anamorphic 3.5 km (3 536 x 2 656)/50 sn/s. K dispozícii bude aj rad pomocných funkcií na záznam videa, napríklad Vector Scope Display, Master Pedestal Adjustment a SS/Gain Operation (SEC/ISO, ANGLE/ISO, SEC/dB). Režim Photo Style sa rozšíri o dve nové voľby: L.MonochromeS a L.ClassicNeo.

Panasonic LUMIX S5 bude v predaji od septembra 2020 ako telo alebo v kite s objektívom LUMIX S 20-60 mm F3,5-5,6 (S-R2060). Ceny zatiaľ Panasonic nezverejnil.

Mimoriadna a časovo obmedzená promo ponuka LUMIX S5 & Sigma 45mm F2.8 DG DN

Ak si kúpite Panasonic LUMIX S5 do 30. septembra 2020, získate ako darček objektív Sigma (45mm F2.8 DG DN v hodnote až 549 eur. Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3gR4ULk.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.