Kyberšikana môže byť skutočnou nočnou morou. Ak niekto o vás rozširuje na internete nepravdivé informácie, posiela vám výhražné maily, ukradne vám identitu alebo šíri na sociálnych sieťach vaše intímne fotografie s cieľom poškodiť vám, môžete sa cítiť bezmocne.
Ľudia sa obávajú, že klamný, hanlivý či intímny obsah na internete zostane. Nemusí to tak byť.
Kyberšikana často ohrozuje tínedžerov a deti. Je veľmi nebezpečná a môže mať katastrofálne následky. Verejné zosmiešňovanie a bezmocnosť sa brániť vedú v mnohých prípadoch k vážnemu psychickému poškodeniu – depresiám, poruchám spánku, pochybnostiam, pocitom menejcennosti, strachu alebo k odchodu do ústrania. V niektorých prípadoch môže dokonca skončiť samovraždou alebo pokusom o ňu. Najohrozenejšou skupinou sú deti a mladiství. Nie je výnimkou, že postihnutý hľadá útechu v drogách a omamných látkach, čo môže skončiť veľmi ľahko závislosťou.
„Moja dcéra chodí na strednú školu. V druhom ročníku prišiel nový spolužiak a začali spolu chodiť. Po čase mu dala svoje nahé fotografie, ktoré od nej pýtal. Bola zamilovaná a verila mu. Bohužiaľ, po čase ich ukázal väčšine chlapcov v škole a tí si ich posielali navzájom. Dostali sa aj na sociálne siete a pod nimi sa objavovali zosmiešňujúce komentáre. Dcéra bola úplne zúfalá. Povedala, že nech by sme urobili čokoľvek, tie fotografie zostanú na webe navždy,“ hovorí Igor.
Polícia rieši kyberšikanu ako trestný čin
Keď sa Igor o probléme svojej neplnoletej dcéry dozvedel, okamžite s manželkou kontaktovali školu aj políciu.
Novela trestného zákona už totiž definuje kybernetickú šikanu ako trestný čin, za ktorý hrozia páchateľovi až 3 roky za mrežami. Podľa polície je dôležité, aby sa občan, ktorý sa stane obeťou tohto trestného činu, ihneď obrátil na najbližšie oddelenie Policajného zboru SR a v žiadnom prípade sa nesnažil vec vyriešiť sám.
„Dôležité je získať elektronické dôkazy potrebné na zistenie a usvedčenie páchateľa. Preto je potrebné, aby si občan uchoval aj v elektronickej forme doručené alebo zverejnené materiály, ktoré preukazujú spáchanie tohto trestného činu,“ pripomína slovenská polícia.

Ak máte kyberpoistenie, poisťovňa prípad vyrieši za vás
Ak niekto bude na internete šikanovať vás alebo vaše dieťa a máte poistené kybernetické riziká, treba zavolať na asistenčnú službu a prípad nahlásiť. Poisťovňa zabezpečí odstránenie alebo vytesnenie takýchto informácií z internetu. Práve to potrebujú obete kyberšikany dosiahnuť, aby sa ich trauma neprehlbovala.
„Takisto máte nárok na právne zastúpenie a úhradu s tým súvisiacich nákladov. Naše skúsenosti hovoria, že právnici poisťovne bývajú veľmi efektívni pri riešení takýchto citlivých sporov. Poisťovňa v takomto prípade zabezpečí mazanie útočných či dehonestujúcich správ a ich vytlačenie z predných miest vyhľadávačov. Rovnako tak pomôže pri blokovaní profilu útočníka. Máte tiež nárok na úhradu právnych krokov voči osobe, ktorá negatívne informácie o poistenom zverejnila ako aj voči vydavateľovi alebo webhostingovej službe, na stránkach ktorej boli negatívne informácie o poistenom zverejnené,“ radí manažér poistenia majetku UNIQA Zdeněk Hruška.
Kyberpoistenie poskytuje komplexnú ochranu pred nástrahami internetu, akými sú útoky v rámci elektronických platieb, krádež virtuálnej identity, poškodenie online povesti a riziká pri nákupoch cez internet. Môžete si ho uzavrieť samostatne alebo v rámci poistenia domova a platí pre všetkých členov domácnosti.
Článok bol uverejnený v rámci spolupráce.
Prečítajte si aj: