Už sme zistili, že polovodiče sú súčasťou prakticky všetkých produktov od automobilov cez domáce spotrebiče a nositeľnú elektroniku. V rámci podujatia Bosch Tech Days 2022 sme navštívili výrobnú fabriku v Drážďanoch. Ten bol otvorený v júni roku 2021 a dnes je to významný dodávateľ čipov.
Spoločnosť Bosch si veľmi rýchlo uvedomila, že polovodiče sú mimoriadne dôležité a pandémia to naplno ukázala. Firma prijala mnohomiliardový investičný plán na posilnenie vlastného podnikania v oblasti polovodičov. Bosch plánuje do roku 2026 do svojej polovodičovej divízie investovať ďalšie tri miliardy eur. Mikroelektronika je kľúčom k mobilite zajtrajška, Internetu vecí a ďalším technológiám.
Ako sme zistili, Bosch plánuje v rámci investičného balíčka napríklad aj výstavbu nových vývojových centier v Reutlingene a Drážďanoch v celkovej hodnote viac ako 170 miliónov eur. Firma v budúcom roku investuje v závode Drážďanoch 250 miliónov eur do rozšírenia tzv. čistých priestorov o 3000 metrov štvorcových.
Posilnenie európskej konkurencieschopnosti
Svetovým centrom výroby polovodičov je jednoznačne Ázia a Európska únia má za cieľ do konca desaťročia zdvojnásobiť podiel Európy na celosvetovej výrobe polovodičov z 10 na 20 %. „Je dôležité, aby sa viac ako inokedy vytvárali čipy pre špecifické potreby európskeho priemyslu – teda nielen v najmenších nanometrových štruktúrach.“ – povedal počas úvodnej prednášky Dr. Stefan Hartung, predseda predstavenstva spoločnosti Bosch.
Fabriku v Drážďanoch sme mali možnosť vidieť aj naživo. Všade je tu žlté svetlo, ktoré je potenciálne menej nebezpečnejšie pri neželanom osvetlení waferov pri vytváraní štruktúry polovodičov. V priestoroch panuje vysoká čistota, mali sme oblečené ochranné ošatenie, pokrývku hlavy, prešli sme cez vzduchový tuner, ktorý dokáže z tela vyfúkať jemné čiastočky. Používa sa tu super čistá voda, elektrická energia je zálohovaná z viacerých zdrojov.
Napríklad v elektronike pre elektromobilitu sú dôležité štruktúry so šírkou 40 až 200 nanometrov. A presne na to sú určené továrne na výrobu čipov Bosch. Tu sa teda nevedie závod o to, kto bude vyrábať najnovšie procesory pre počítače so štruktúrou po 3 nm.
V Drážďanoch sa rozširuje výroba 300 milimetrových čipov
Medzi nové oblasti inovácií spoločnosti Bosch patrí napríklad tzv. systems-on-a-chip. Vďaka nim chce spoločnosť napríklad zmenšiť radarové senzory, ktoré sú potrebné pre 360° detekciu okolia vozidla pri automatizovanom riadení. Bosch pracuje na ďalšom vývoji mikroelektromechanických systémov (MEMS), najmä pre spotrebný priemysel.
Výskumníci spoločnosti Bosch vyvinuli nový projekčný modul pre inteligentné okuliare, ktorý je už taký úzky, že sa zmestí do ich rámov. „Chceme v budúcnosti vyrábať naše senzory MEMS aj na 300 milimetrových doštičkách. Začatie výroby je plánované na rok 2026.“ pokračoval Hartung.
Veľký dopyt po čipoch z karbidu kremíka
Bosch sa ďalej zameriava na nové polovodičové technológie. Od konca roku 2021 vyrába Bosch v Reutlingene sériovo čipy z karbidu kremíka (SiC), ktoré sa používajú vo výkonovej elektronike elektrických a hybridných automobilov. Pomocou týchto čipov sa už podarilo predĺžiť dojazd elektromobilov o 6 %. Trh pre SiC čipy rastie v priemere o 30 % ročne. Bosch sa zaoberá aj vývojom čipov pre elektromobilitu na báze nitridu gália, ktoré sa už používajú v nabíjačkách notebookov a smartfónov. Pre použitie vo vozidlách musia byť tieto čipy odolnejšie a musia vydržať výrazne vyššie napätie ako doteraz, a to až 1200 Voltov. A práve toto Bosch dokáže, má na to dostatok skúseností.
Bosch rozširuje výrobné kapacity pre polovodiče
Bosch v posledných rokoch opakovane investuje do výroby polovodičov. Najlepším príkladom je práve závod na výrobu polovodičov v Drážďanoch. Rozširuje sa aj polovodičové centrum v Reutlingene. Napríklad do roku 2025 bude Bosch investovať približne 400 miliónov eur do rozšírenia výroby a premeny existujúcich priestorov na nové čisté priestory. V areáli sa stavia nová časť budovy s ďalšími 3600 m2 ultramoderných čistých priestorov. Celkovo sa má plocha čistých priestorov v Reutlingene zväčšiť zo súčasných približne 35 000 m2 na viac ako 44 000 m2 do konca roku 2025.
Bosch ako výrobca polovodičov
Čipy vyrábané spoločnosťou Bosch v Reutlingene a Drážďanoch zahŕňajú aplikačne špecifické integrované obvody (ASIC), mikro-elektromechanické systémy (senzory MEMS) a výkonové polovodiče. V malajzijskom Penangu buduje Bosch od základu testovacie centrum pre polovodiče. Od roku 2023 tu spoločnosť plánuje testovať hotové polovodičové čipy a senzory.
Zdroje: Bosch, vlastné
Prečítajte si tiež