Obľúbenosť cloudových úložísk pre súkromné použitie neustále rastie, najmä vďaka veľkosti ponúknutého priestoru a jednoduchej synchronizácii. Navyše sa v blízkej budúcnosti zrejme rozrastie zoznam poskytovateľov, ktorí budú ponúkať prakticky neobmedzenú kapacitu úložísk. Je preto veľmi pravdepodobné, že stále väčší počet používateľov bude tieto služby využívať aj pre ukladanie firemných dát a dokumentov.
A to dokonca bez ohľadu na to, či im bude hroziť nejaký postih za porušenie bezpečnostných pravidiel a nariadení. Odborníci spoločnosti Citrix sa domnievajú, že s možnosťou využívať vlastné zariadenia v rámci konceptu BYOD (Bring Your Own Device) príde aj doba BYOC, teda Bring Your Own Cloud. Možnosť využívať „vlastný“ cloud aj na pracovné účely sa stane jedným zo základných znakov moderne rozmýšľajúcich firiem.
Je veľmi dôležité, aby si všetci firemní IT manažéri uvedomili, že ide o trend, ktorý nie je možné zvrátiť, ani zastaviť. Vlastne to nie je ani žiadúce, tvrdí Citrix. V skutočnosti sa musia IT manažéri zhostiť role profesionálov, ktorí rozhodnú o závažnosti jednotlivých rizík, výhodách konkrétnych alternatív, nadefinujú zodpovedajúce pravidlá a vyberú také riešenie, ktoré umožní využívať v ich firme koncept BYOC efektívne a bezpečne. Pre úspech bude kľúčová aj adekvátna komunikácia s používateľmi – zamestnancami. Odborníci Citrixu upozorňujú na to, aby sme nezabúdali, že ani dnes mnohí z nich o bezpečnostných politikách alebo rizikách stále nič nevedia alebo sa nimi neriadia. A to je potrebné zmeniť, ideálne pomocou trvalého vzdelávania a bez represií.
Riziká spojené s BYOC súvisia najmä s možnosťou straty duševného vlastníctva a ďalších interných dát, vrátane finančných informácií alebo údajoch o zákazníkoch. Dopady môžu byť pre firmu v určitých prípadoch úplne fatálne. A v niektorých oblastiach ako napríklad zdravotníctvo, môže využívanie konceptu BYOD viesť až k porušovaniu právnych predpisov. Právne otázky sú celkovo v súvislosti s cloudom komplikované – napríklad niektoré osobné údaje nesmú opustiť územie štátu, v ktorom boli získané.
Popri týchto rizikách predstavuje pre firmu využívanie cloudov v koncepte BYOC celú radu výhod. Väčšia mobilita a produktivita je jedna vec, druhou je lepší používateľský komfort a všeobecná spokojnosť zamestnancov.
Podobne ako pre BYOD, existujú aj pre BYOC osvedčené postupy a pokročilé riešenia, ktoré umožňujú implementovať tento typ prístupu k ukladaniu a zdieľaniu dát bezpečne a efektívne. Cloudoví experti spoločnosti Citrix však pripomínajú, aby takéto riešenie umožňovalo jednotnú správu dát v úložiskách rôzneho typu a vytváranie bezpečných pracovných prostredí, nad ktorými budú mať IT oddelenia želanú mieru kontroly. Nesmie chýbať ani možnosť integrácie s ostatnými stavebnými prvkami podnikovej informačnej architektúry.
Uhol pohľadu sa teda od ochrany konkrétnych zariadení a hardvérových aj softvérových prostriedkov podľa všetkého vracia naspäť k ochrane redundantných dát uložených v heterogénnych prostrediach. Samozrejme aj naďalej môžu ísť firmy cestou, kde si vybudujú alternatívu k verejne dostupným službám a ponúknu zamestnancom všetky výhody v rámci interne prevádzkovateľnej cloudovej platformy.
A ako to bude ďalej? Zvíťazí cloudové úložisko pre bežného používateľa a stane sa primárnou platformou aj pre ukladanie firemných dát? Odpoveď je jednoduchá len zdanlivo, pretože sama otázka je zavádzajúca. Odborníci Citrixu sú presvedčení, že rovnako ako tomu bolo v podobných prípadoch v minulosti, pôjde o to, aby boli podnikové dáta uložené a spravované zodpovedne. Podľa nich sa tento cieľ dá najlepšie naplniť tým, že firmy budú vytvárať pracovné prostredie, ktoré bude bezpečné, spravovateľné a integrovateľné s tým, čo majú firmy aj súkromní používatelia aktuálne k dispozícii.