Spoločnosť Panasonic usporiadala vo finančnom centre Nemecka – Frankfurte nad Mohanom – stretnutie s novinármi a obchodnými partnermi.

Témou bolo predstavenie noviniek pre európsky trh. Zlatým klincom boli OLED televízory spolu s rôznymi audiozariadeniami, ale zaujal nás aj fotoaparát GH5 a prístroje na starostlivosť o telo a domácnosť.

Plazma je mŕtva, nech žije OLED

Panasonic sa vždy orientoval na kvalitu obrazu. Od nepamäti to bolo o tom, aby zobrazený obraz na televízoroch od tejto firmy zobrazoval to, čo videla kamera pri nakrúcaní filmu. Práve preto má Panasonic aj svoje špeciálne laboratórium v Hollywoode, kde obraz ladí priamo s tunajšími režisérmi a kameramanmi. V minulosti Panasonic spoliehal na plazmovú technológiu, neskôr LED a teraz prichádza s toľko diskutovanými OLED televízormi.

Detské choroby technológie OLED, ako je krátka doba životnosti a nízka rýchlosť pri rýchlych scénach sú prekonané a Panasonic prichádza s úplne novým modelovým radom OLED televízorov s vysokým kontrastom a hlbokou čiernou farbou. Výrobu OLED panelov si pritom objednáva u svojho partnera na zákazku. Celá elektronika a hlavne nový procesor sú vyvinuté priamo v laboratóriách Panasonicu a výsledkom je super obraz, mimoriadne verný pôvodnému zámeru tvorcov a tiež rýchle spracovanie obrazu.

Zakrivené displeje a 3D obraz sú minulosťou

Na stretnutí sme hovorili priamo s japonskými vývojármi televízorov a ich postoj je jasný – zakrivené televízory bola módna záležitosť, ktorá síce vo svojej dobe vyzerala atraktívne, ale v skutočnosti deformuje obraz a vytvára príliš veľa odrazov. Žiadny z nových televízorov Panasonic teda nebude zakrivený. Podobná situácia je aj s 3D.

Táto technológia sa neuchytila aj preto, lebo ľudia si odmietali nasadiť okuliare na to, aby videli nie celkom ostrý záber v 3D. Stále existuje istá skupina používateľov, ktorí majú radi takúto formu zobrazenia obrazu, a preto pripravili jeden model televízora, ktorý to podporuje – je to model Panasonic EX780. V prípade najvyšších modelov OLED televízorov sa však už s 3D zobrazením nepočíta.

Toto je prehliadka najnovších televízorov Panasonic, zakrivenie nie je nikde a 3D u modelu EX780

Čerešničky na torte

Čo to teda pripravili japonskí vývojári? Najvyšším modelom je EZ1000 – televízor s novým procesorom Studio Colour HCX2, so 4K Pre HDR rozlíšením a podporou viacerých formátov HDR (HDR10, HLG, nie však menej používané Dolby Vision). Ako jediný televízor z najnovšej ponuky má EZ1000 aj špeciálny čierny filter Absolute Black, ktorý pohlcuje odrazené svetlo a najlepšie dokáže zobraziť čiernu farbu. Práve čierna farba je pre Panasonic až životne veľmi dôležitá. EZ1000 má mierne iný dizajn ako ostatné televízory, v jeho podstavci je integrovaný subwoofer so 14 reproduktormi (Dynamic Blade Speaker).

O zvukový prejav sa postarala značka Technics a zvukový výkon je až 80 W. EZ1000 je vybavený aj systémom My Home Screen 2.0, ktorý ponúka okrem iného aj možnosť ukladať obľúbené položky do zložiek pre rôznych používateľov. Na novom diaľkovom ovládači je tlačidlo My App, ktorého funkciu možno nastaviť podľa želania. EZ1000 má certifikáciu THX a existuje v 65 a 77-palcovom vyhotovení.

EZ1000 zobrazí super obraz aj vtedy, keď na obrazovku dopadá priame svetlo

Ako sme sa dozvedeli, hlavná časť práce vývojárov sa sústredila na procesor Studio Colour HCX2. V zatemnených miestnostiach porovnávali spracovanie obrazu na tomto televízore a referenčnom modeli v cene 40 000 eur. Riadené je zobrazovanie každého pixela, a to aj s natáčaním zobrazovaného bodu. EZ1000 tak dokáže zobraziť takmer 100 % farebného priestoru DCI.

EZ950 je ďalší OLED televízor s uhlopriečkou 65 a 55 palcov. Na rozdiel od EZ1000 nemá spomenutý čierny filter. Ostatnú elektronickú výbavu má rovnakú. Reproduktory sú však integrované do televízora a zvukový výkon je 40 W. EZ950 bude lacnejší a pre väčšinu aj náročných používateľov viac ako postačujúci.

Všimnite si zobrazenie detailov na televízore EZ950

Oba televízory je možné použiť aj pri hrách. Neplatí tu teda, že by bol OLED televízor pomalý. Využíva technológiu 4K HDR Gaming, čo ocenia aj nároční hráči. Ako sme videli, výkon pri hraní náročných titulov sa zlepšil, najmä pokiaľ ide o rýchly pohyb vyžadujúci okamžité reakcie.

Fotoaparát a videokamera v jednom

Fotoaparát Lumix GH5 so systémom Micro 4/3 je veľkým prísľubom hlavne pre ľudí, ktorí potrebujú jedno zariadenie na kvalitné fotky, ale aj dobre vyzerajúce video. Nový fotoaparát už nie je vybavený antialiasingovým filtrom.

Fotoaparát Lumix GH5 po spojení s veľkým displejom vytvára profesionálnu kameru

Na tejto akcii sme hovorili aj s ambasádorom tohto fotoaparátu a je to profesionálny kameraman. Našu výbavu pre foto a video označil síce za zaujímavú, ale príliš ťažkú na nosenie. On mal fotoaparát GH5 prepojený s displejom Atomos a celok vytváral naozaj prenosnú profi kameru. Na GH5 sme ocenili plochou veľký snímač s rozlíšením 20,3 Mpx, výmenné objektívy aj s motorickým pohonom pri zaostrovaní, 10-bitové spracovanie obrazu ako aj spracovanie obrazu s procesorom Venus Engine.

Britský ambasádor Panasonicu nám ukázal, ako točí profi zábery pre BBC

K najväčším prednostiam GH5 patrí možnosť natáčania videa v rozlíšení 4K frekvenciou 60p / 50p a funkcia 6K PHOTO. Práve tejto funkcii sme sa najviac venovali. Je to spôsob, ako zachytiť rýchle deje a dosiahnuť tak naozaj nevšedne vyzerajúce fotografie. 6K PHOTO funguje napríklad tak, že zachytí 15 záberov pred stlačením spúšte a 15 záberov po jej stlačení.

Z vytvorených 30 záberov potom máte film v MPG formáte, ale zároveň si môžete z videa vybrať konkrétny záber, ktorý si potom uložíte v rozlíšení 18 Mpx. A to je už dostatočná kvalita aj pre profesionálne použitie. Funkcia 4K PHOTO potom prináša rozšírenie záberov na 60 s tým, že rozlíšenie fotografií je polovičné voči 6K PHOTO. Naozaj užitočná funkcia.

Starostlivosť o telo

V tejto kategórii predstavil Panasonic viacero noviniek, nám sa páčilo zariadenie s označením ER-GD60. Je to kompaktný prístroj, s ktorým sa ostriháte, oholíte a zostrihnete si bradu. Obsahuje špeciálny adaptér, ktorým sa nastavuje výška zostrihu. Funguje na batériu, ktorá vydrží na 3 hodiny prevádzky a jej nabíjanie trvá hodinu. Odolá aj vlhkému prostrediu, takže s ním pokojne môžete zamieriť aj do sprchy.

Kombinovaný strihač ER-GD60 si plánujeme kúpiť. Páči sa nám univerzálnosť a kompaktný tvar

Technics s novým gramofónom

Éra gramofónov je späť a Technics (táto značka tiež patrí do firmy Panasonic) ukázal to najlepšie, čo aktuálne má. Gramofón s priamym náhonom Grand Class SL-1200GR je určený pre tých najnáročnejších vyznávačov gramofónových platní. Vylepšený je tu systém kontroly otáčok, otočný tanier má účinný systém tlmenia vibrácií, prenoska využíva gimbalovú konštrukciu zavesenia. Gramofón sme testovali spolu so slúchadlami Technics a treba povedať, že celok poskytol zaujímavý zvukový zážitok. Ale je pravda, že cena gramofónu i slúchadiel vysoko prekračovala naše možnosti.

Čierne zlato v oblasti hudby – gramofón Technics SL-1200GR

Športové bezdrôtové slúchadlá

Športové bezdrôtové slúchadlá BTS10 sú určené najmä pre milovníkov hudby pri behu alebo cvičení. Nie sú to slúchadlá, ktoré by úplne utlmili vonkajšie prostredie, lebo to by mohlo byť pri športe nebezpečné. Ako sme si vyskúšali, výborne držia v ušiach, a to aj pri rýchlych pohyboch. Zásluhu na tom má klip z mäkkého plastu s možnosťou tvarovania. Klip pre pravé a ľavé ucho váži len 10 g a slúchadlá veľmi dobre hrajú.

Okrem masívnej membrány s veľkosťou 14,3 mm je tu aj systém Bass Boost Design, ktorý sa stará basovú zložku. Pri plnom nabití môžete slúchadlá používať takmer 4,5 hodiny. Ich rýchle nabitie z úplne vybitého stavu po dobu len 20 minút vám potom sprostredkuje zhruba hodinu prehrávania hudby.

BTS10 sú určené hlavne na športové nasadenie a z uší vám nevypadnú

Super zvuk kdekoľvek v dome

Nový reprosystém z radu ALL vyniká zaujímavým dizajnom aj veľmi dobrým zvukom, navyše ho možno jednoducho pripojiť k najrôznejším zariadeniam. Ide o reprosystém HC1020, ktorý sa dá pripevniť na stenu a neverili by ste, aký kvalitný zvuk môže takto malá vec dosiahnuť. Bez problémov zvláda ozvučiť aj väčšie miestnosti, my sme to skúšali v obývačke s plochou 70 m2. A dosiahli sme veľmi dobré basy, a to v celej miestnosti.

HC1020 dokáže prehrávať CD alebo skladby v digitálnych formátoch uložené v počítači či na mobilných zariadeniach, streamovať hudbu z internetu, počúvať rádio a pod. Pritom zaujme minimalistickým vyhotovením. Nad reproduktormi je textilný materiál a lesklý predný panel dodáva na elegancii.

Panasonic HC1020 dosahuje akustický výkon 40 W a pri bezdrôtovom pripojení sa na ovládanie používa aplikácia Panasonic Music Streaming App. Touto aplikáciou sa dajú ovládať audiosystémy v rôznych častiach domu v rámci spoločnej Wi-Fi siete. Rozumie si napr. so službami Deezer, Spotify, YouTube, Napster či TuneIn.

Ideálne umiestnenie reproduktora HC1020 je na stenu. Vtedy máte zvuk naozaj v celej miestnosti

Stráženie priestorov a inteligentná domácnosť

Panasonic sa venuje aj inteligentnej domácnosti, pričom má aj spoluprácu s poisťovňou Allianz. Ak sa teda niečo stane u vás doma, hneď o tom viete a zároveň sa má o vás kto postarať. Na sledovanie domácnosti tak Panasonic predstavil bezpečnostnú kameru KX-HNC800 s rozlíšením Full-HD.

Zaujímavosťou je, že dokáže sprostredkovať aj obraz, ktorý sa odohral pred štartom nahrávania. A práve táto časť – konkrétne 2 sekundy pred štartom – je pre dokazovanie nepovoleného vstupu veľmi dôležitá. Kvôli ochrane súkromia je kamera KX-HNC800 vybavená posuvnou manuálnou krytkou, ktorou sa dá v prípade potreby ľahko zakryť objektív aj mikrofón.

Panasonic KX-HNC800 umožňuje jednoduchú synchronizáciu s bezdrôtovou domácou sieťou, vonkajšími i vnútornými kamerami, inteligentnými elektrickými zásuvkami a ďalšími snímačmi systému Smart Home. Pokiaľ prístroj zaregistruje pohyb pred objektívom, natáčanie sa okamžite spustí a správu o tom možno poslať až na osem inteligentných telefónov, tabletov a pod. Širokouhlý objektív kamery umožňuje uhol záberu 142° a máte tak pohľad na celú miestnosť. Dĺžka záznamu dosahuje až 145 hodín.

Kamera KX-HNC800 na stráženie domácnosti

Tento článok vyšiel aj v tlačenom marcovom vydaní TOUCHIT č. 3/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky: