Canon predstavil výkonnú hybridnú filmovú kameru EOS R5 C, ktorá spája profesionálne kinematografické schopnosti prístrojov radu Cinema EOS s fotografickými funkciami systému EOS R.

Plnoformátový snímač typu CMOS s vysokým rozlíšením, procesor DIGIC X a bajonet RF umožňujú zhotovovať kvalitný videozáznam v rozlíšení 8K a statické snímky s rozlíšením 45 Mpx rýchlosťou až 20 snímok za sekundu – to všetko v jednom tele. Kompaktné telo kamery EOS R5 C stavia na EOS 5D Mark II a jej vlastnosti sa rozšíria aj o 12-bitový záznam vo formáte Cinema RAW Light.

Hybridná kamera Canon radu Cinema EOS

EOS R5 C je prvým modelom systému Cinema EOS, ktorý podporuje interný záznam vo formáte 8K 30p RAW a až 60p pri použití externého zdroja napájania. Tak je možné dosiahnuť mimoriadnu čistotu obrazu. Aktívny interný chladiaci systém umožňuje filmovať dlhé hodiny vo vysokom rozlíšení 8K. Vďaka podpore HDR podľa štandardov PQ a HLG spolu s gama krivkou Canon Log 3 môžete zachytiť realistické zábery. Kamera je vybavená systémom automatického zaostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF a ponúka funkcie Eye AF a EOS iTR AF X – presné zaostrenie napr. na oko človeka a sledovať pohyb hlavy, keď sa odvráti. Kamera je vybavená elektronickou stabilizáciou obrazu, ktorá spolupracuje s optickou stabilizáciou pri kompatibilných objektívoch. Riadená súčinnosť oboch systémov zmierňuje vplyv otrasov pri snímaní z ruky a zaisťuje plynulosť a ostrosť záberov.

Canon EOS R5 C
Canon EOS R5 C

Vďaka 45-megapixelovému snímaču a procesoru DIGIC X dokáže kamera EOS R5 C zhotovovať aj fotografie s rýchlym sériovým snímaním až 20 snímok za sekundu. Procesor DIGIC X prináša odstraňovanie šumu a umožňuje pracovať s citlivosťou až 51 200 ISO. To je vhodné na filmovanie a fotografovanie v prostrediach s nízkou hladinou osvetlenia, napríklad pri halových športoch. Snímky sa dajú ukladať do formátu HEIF s 10-bitovou farebnou hĺbkou. Ďalšie možnosti ponúka intervalový časovač pre časozberné snímky s vysokým rozlíšením.

Rozlíšenie 8K bez problémov

Kamera EOS R5 C zapisuje interne vo formáte Cinema RAW Light, ktorý zachováva verný 12-bitový obraz so širokým dynamickým rozsahom a farebným gamutom pri rozumnej veľkosti dátových súborov. Canon tiež predstavil tri varianty formátu RAW, vrátane RAW HQ (vysoká kvalita), RAW ST (štandardná) a RAW LT (úsporná). Dva sloty pre pamäťové karty – CFexpress 2.0 typu B a UHS-II SD – ponúkajú možnosti simultánneho záznamu, kde je možné na jednotlivé karty súčasne zaznamenávať v rôznom formáte, rozlíšení a bitovej hĺbke. Platí to aj pre záznam zvuku pri snímaní v rozlíšení 4K 120p. Okrem 12-bitového formátu Cinema RAW Light podporuje EOS R5 C obľúbený 10-bitový formát XF-AVC s dátovým tokom až 810 Mb/s a formát MP4 s rôznymi možnosťami nastavenia.

Canon EOS R5 C
Canon EOS R5 C

Konektivita

Nová kamera využíva inovatívny bajonet RF s krátkou vzdialenosťou príruby od roviny snímača a dvanásťpólovým konektorom na rýchlu komunikáciu medzi telom a objektívom. Možno ju teda používať s objektívmi radu EF a RF aj kinematografickými objektívmi Canon, rovnako ako s anamorfnými objektívmi iných výrobcov. Vyhovieť stúpajúcemu dopytu po obsahu pre virtuálnu realitu umožňuje spojenie 8K videa s novým stereoskopickým objektívom Canon RF 5,2mm F2.8L Dual Fisheye. To zjednodušuje celý proces výroby imerzívneho VR obrazu od záznamu po spracovanie. Máte aj široké možnosti pripojenia príslušenstva pomocou multifunkčných sánok, totožných s modelmi EOS R3 a XF605. Tými je možné priamo pripojiť a napájať príslušenstvo, ako je stereofónny mikrofón Canon DM-E1D, blesk Canon Speedlight 470EX-AI alebo XLR audio adaptér CA-XLR2d od spoločnosti TASCAM. Kamera EOS R5 C je tiež vybavená samostatným terminálom na prenos časových značiek kvôli integrácii do profesionálnych zostáv s viacerými kamerami. Využiť môžete aplikáciu Content Transfer Mobile na prenos súborov cez FTP a úpravu metadát ML-G2.

Kompaktné telo so známym rozhraním

Prístroj EOS R5 C má dve samostatné menu pre fotografovanie a pre video – systém EOS R a rozhranie Cinema EOS. Pomocou trojpolohového voliča môžete medzi režimami jednoducho prepínať a pristupovať k príslušným nastaveniam. Vďaka 13 programovateľným tlačidlám ponúka EOS R5 C široké možnosti prispôsobenia. Filmová kamera je vybavená aj 0,5 palcovým OLED hľadáčikom s vysokým rozlíšením 5,76 milióna bodov na analýzu obrazu, bodovým maticovým displejom na hornej strane na rýchlu kontrolu nastavenia a jasným kĺbovým 3,2 palcovým HD LCD monitorom pre pohodlné sledovanie z rôznych uhlov za dňa aj v noci.

Canon EOS R5 C
Canon EOS R5 C

Kamera je navrhnutá s ohľadom na samostatných kameramanov – ľahké telo s hmotnosťou iba 680 g je aktuálne najmenším a najľahším prístrojom radu Cinema EOS. Pritom má robustný rám z horčíkovej zliatiny a je odolné voči prachu a poveternostným vplyvom.

Dostupnosť a cena

Kamera sa objaví na trhu v marci a jej cena na americkom trhu je bez dane 4499 eur. Na kameru sú spustené predobjednávky.

Hlavné funkcie kamery Canon EOS R5 C:

  • Plnoformátový snímač s rozlíšením 8K/30p a záznamom do 12-bitového formátu RAW alebo 8K/60p pri použití externého zdroja napájania
  • Statické snímky s rozlíšením 45 Mpx s rýchlosťou snímania až 20 sn./s
  • Presné automatické zaostrovanie pohybom očí Dual Pixel CMOS AF a inteligentné sledovanie tváre a hlavy pomocou funkcie EOS iTR AF X
  • Široké spektrum profesionálnych formátov záznamu vrátane troch nových variantov Cinema RAW Light
  • Aktívne chladenie na natáčanie dlhých časových úsekov
  • Terminál časového kódu
  • Bajonet RF s pokročilou kombinovanou stabilizáciou obrazu
  • Pokročilé možnosti pripojenia a multifunkčné sánky pre príslušenstvo

Zdroje: Canon EOS R5 C

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.