Canon uviedol EOS R6 Mark II, doposiaľ najrýchlejšiu a najpokročilejšiu plnoformátovú bezzrkadlovku.

Prístroj s bajonetom typu RF dokáže snímať rýchlosťou 40 snímok za sekundu, presne automaticky ostriť aj pri slabom osvetlení a filmovať vo formátoch 6K RAW 4K UHD. EOS R6 Mark II je najnovším modelom radu prístrojov pre fotografickú a filmovú prácu. Využíva výhody bajonetu RF a latku nastavenú modelom EOS R6 zvyšuje kombináciou špičkového výkonu, mimoriadnej rýchlosti, stability a profesionálnych filmových funkcií.

Canon EOS R6 Mark IIZdroj: Canon
Canon EOS R6 Mark II

Ostrosť

EOS R6 Mark II využíva tú istú technológiu procesora DIGIC X, ktorá je jadrom modelov EOS R5, EOS R6 a EOS-1D X Mark III. Procesor spolupracuje so snímačom typu CMOS s rozlíšením 24,1 milióna bodov. To všetko spolu s novou generáciou technológie automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II zvyšuje rýchlosť a spoľahlivosť.

EOS R6 Mark II dokáže sledovať a udržať zaostrené objekty aj pri pohybe po scéne. Pomocou vylepšenej umelej inteligencie s hĺbkovým učením rozpoznáva osoby, vozidlá (teraz vrátane lietadiel a vlakov) a zvieratá vrátane koní a zebry.

Canon EOS R6 Mark IIZdroj: Canon
Odfotil Canon EOS R6 Mark II

Typ rozpoznávaného objektu je možné zvoliť v ponuke, alebo je možné ponechať detekciu na automatike podľa toho, v akých situáciách pracujete. Pri funkcii sledovania očí môžete zvoliť, ktoré oko (ľavé alebo pravé) má mať pri ostrení prioritu a ak nemožno oči rozpoznať, tak EOS R6 Mark II sa namiesto toho zameria na tvár. Aj keď sa fotografovaná osoba na moment odvráti, systém stále sleduje jej hlavu, a pokiaľ nie je hlava viditeľná, sleduje telo.

EOS R6 Mark II sa môže pochváliť najúčinnejšou stabilizáciou obrazu na svete, a to až o 8 expozičných hodnôt. S využitím kombinovaného systému stabilizácie – v objektíve a v tele prístroja – umožňuje fotografovať dlhé expozície z ruky. Teraz môžete zachytiť celkovú atmosféru bez ohľadu na podmienky – vďaka schopnosti ostriť bez záchvevov pri hladine osvetlenia až -6.5 EV a rozsahu citlivosti až do ISO 102 400.

Rýchlostný rekord systému EOS R

EOS R6 Mark II je doposiaľ najrýchlejším modelom radu EOS spoločnosti Canon. Dokáže nepretržite snímať rýchlosťou až 40 snímok za sekundu – s možnosťou voľby 20 snímok za sekundu alebo 5 snímok za sekundu pri elektronickej závierke – a až 12 snímok za sekundu pri mechanickej závierke. Umožňuje teda zachytiť okamihy, ktoré ľudské oko sotva zaznamená. V porovnaní s modelom EOS R6 obmedzuje nový senzor skreslenia obrazu pri snímaní vplyvom tzv. efektu Rolling Shutter, takže je možné používať elektronickú uzávierku na zmrazenie rýchlo sa pohybujúcich objektov.

Canon EOS R6 Mark IIZdroj: Canon
Odfotil Canon EOS R6 Mark II

EOS R6 Mark II má možnosť záznamu pred stlačením spúšte v režime RAW Burst s polsekundovým predstihom, čo predstavuje veľkú výhodu pri fotografovaní nepredvídateľných objektov. Režim RAW Burst sníma nepretržite rýchlosťou 30 snímok za sekundu až 191 snímok, ktoré zaznamenáva do jediného súboru CR3, všetko pri automatickom ostrení so sledovaním objektu. Jednotlivé snímky je možné následne extrahovať pomocou softvéru Canon Digital Photo Professional alebo vo fotoaparáte a uložiť ich samostatne vo formáte JPEG, HEIF alebo RAW.

Zdokonalené možnosti videa podľa požiadaviek používateľov

EOS R6 Mark II dokáže snímať video vo formáte 4K 60p UHD na plnú šírku snímača so súčasným automatickým zaostrovaním Dual Pixel CMOS AF II. Všetky zábery v 4K vznikajú prevzorkovaním z 6K výstupu zo snímača, jeho výsledkom je vynikajúca obrazová kvalita. EOS R6 Mark II ponúka výstup 6K RAW prostredníctvom HDMI, ktorý je možné zaznamenať na rekordér Atomos Ninja V+ vo formáte ProRes RAW. Tým získate detailnejšie prekreslený obraz a možnosť v postprodukcii upravovať parametre ako napríklad vyváženie bielej.

Canon EOS R6 Mark IIZdroj: Canon
Canon EOS R6 Mark II

V režime videa je možné aktivovať záznam v predstihu 3 alebo 5 sekúnd – v takom prípade fotoaparát v pohotovostnom režime nepretržite sníma, takže umožňuje zachytiť akciu ešte pred stlačením spúšte. Oceníte to pri neopakovateľných okamihoch.

EOS R6 Mark II má vylepšenú konštrukciu elektronických obvodov umožňujúcu dlhšiu dobu nahrávania, a to viac ako 40 minút prevzorkovaného videa v 4K 60p alebo až 6 hodín 4K 30p v závislosti od okolitej teploty, miesta na pamäťovej karte a životnosti batérie. Minulosťou je tak limit 29 minút 59 sekúnd maximálnej dĺžky záznamu v predchádzajúcich modeloch.

EOS R6 Mark II dokáže produkovať pôsobivé spomalené zábery s podporou AF vo formáte Full HD rýchlosťou až 179,82 snímok za sekundu. Pri filmovaní je možné použiť tzv. False Colors ako usmerňovač na úpravu expozície. Táto funkcia je obzvlášť užitočná za podmienok, pri ktorých obvykle vznikajú prepaly. Vďaka podpore HDR podľa štandardov PQ spolu s populárnou gama krivkou Canon Log 3 môžu filmári zachytiť pôsobivé, realistické video a využiť širšie možnosti tvorivého vyjadrenia. Pri použití s ​​podporovanými objektívmi EOS R6 Mark II tiež kompenzuje zmeny veľkosti objektu pri preostrení (tzv. Focus Breathing), ktoré pôsobia rušivo obzvlášť pri filmovaní.

Canon EOS R6 Mark IIZdroj: Canon
Odfotil Canon EOS R6 Mark II

Inteligentné pripojenie na dodávanie obsahu

Vďaka aktualizovanému Bluetooth v.5 a Wi-Fi (5 GHz) je možné EOS R6 Mark II ľahko pripojiť k smartfónu a sieťam a zdieľať alebo prenášať súbory vysokou rýchlosťou cez FTP/FTPS/SFTP – čo uľahčuje úpravy a odovzdávanie snímok aj v teréne. Fotoaparát je možné tiež diaľkovo ovládať pomocou aplikácií Camera Connect a EOS Utility pri prepojení s počítačom PC alebo Mac, prípadne chytrým telefónom cez Wi-Fi alebo vysokorýchlostné USB-C. Pre poloprofesionálnych fotografov a tvorcov obsahu je odovzdávanie diela rovnako dôležité ako snímanie obrazu a videa. EOS R6 Mark II podporuje automatický prenos obrazových súborov zo zariadenia na cloudovú platformu image.canon, odkiaľ ich je možné ľahko zdieľať a tlačiť.

EOS R6 Mark II je možné používať ako webovú kameru na počítačoch PC a Mac s aplikáciami pre videohovory ako je Skype, Zoom alebo Teams bez toho, aby bolo nutné inštalovať ďalší softvér. Táto funkcia plug-and-play pracuje so štandardnými ovládačmi USB Video Class (UVC) a USB Audio Class (UAC), ktoré sú súčasťou operačných systémov Windows a macOS. Fotoaparát poskytuje lepšiu kvalitu obrazu v porovnaní so štandardnými počítačovými webkamerami, čo je vhodné na vytvorenie dobrého dojmu pri videohovoroch.

Canon EOS R6 Mark IIZdroj: Canon
Odfotil Canon EOS R6 Mark II

Nástroj na vyjadrenie tvorivého zámeru

EOS R6 Mark II zachováva komfortné a ergonomické ovládanie prístrojov systému EOS a EOS R, takže prechod na nový model bude jednoduchý. Multifunkčné sánky s rozhraním novej generácie umožňujú používať fotoaparát EOS R6 Mark II s novým radom príslušenstva vrátane novo uvedeného blesku SPEEDLITE EL-5. Toto príslušenstvo je možné použiť bez káblov a v niektorých prípadoch aj bez batérií.

Telo je odolné a dokáže vzdorovať nepriaznivým poveternostným podmienkam. Elektronický hľadáčik s vysokým rozlíšením 3,69 milióna bodov a snímkovou frekvenciou 120 sn./s poskytuje krištáľovo čistý obraz pri fotografovaní aj filmovaní. Okrem toho EOS R6 Mark II zdedil od modelu EOS R3 asistenčnú funkciu zobrazenia imitujúceho optický hľadáčik, ktorá poskytuje prirodzený obraz s detailmi v tieňoch aj svetlách, s dobrou viditeľnosťou v tmavých oblastiach a gradáciou. EOS R6 Mark II je tiež kompatibilný s rovnakými batériami LP-E6 a batériovým gripom ako používa model EOS R6, ale s výdržou batérie predĺženou približne o 50% pri použití LCD displeja.

Aplikácia Canon Camera Connect

Canon aktualizoval aplikáciu Camera Connect, ktorá má nový vzhľad, vylepšené pripojenie a jednoduché ovládanie. Tretia verzia z aplikácie vytvára centrálny portál, odkiaľ máte ľahký prístup k ďalšiemu softvéru a službám spoločnosti Canon, vrátane aplikácie pre tlač alebo cloudové služby image.canon. Z aplikácie môžete pripojiť svoj fotoaparát Canon k smartfónu alebo tabletu a používať ich ako diaľkové ovládanie, upravovať, sťahovať a zdieľať snímky v teréne, a dokonca sťahovať aktualizácie firmvéru pre fotoaparát.

Canon tiež uviedol teleobjektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou RF 135 mm F1.8L IS USM, ktorý je vhodný na fotografovanie portrétov pri slabom osvetlení, a vysoko výkonný blesk SPEEDLITE EL-5 na fotografovanie svadieb a iných akcií.

Objektív RF135

Cena Canon EOS R6 Mark II je 2 890 eur za samotné telo. K dispozícii budú aj bundle balenia s RF objektívmi.

Hlavné funkcie bezzrkadlovky Canon EOS R6 Mark II:

  • Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS AF II
  • 40 sn./s elektronická uzávierka, 12 sn./s mechanická uzávierka
  • Sériové snímanie 30 sn./s v režime RAW pred dotlačením spúšte
  • Interná stabilizácia obrazu (IBIS) o 8 expozičných hodnôt
  • Snímač s rozlíšením 24,1 milióna bodov

Zdroje: Canon

Prečítajte si tiež


Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.