Multifunkčné smartfóny tlačia do zabudnutia množstvo zariadení, medzi ktoré patria aj kompaktné fotoaparáty.

Aktuálnym trendom je mobilná fotografia (tzv. instantná) alebo pokročilá fotografia, ktorá je tvorená profesionálnymi strojmi. Kompaktné fotoaparáty dnes využíva málokto, keďže túto triedu dokážu špičkové smartfóny vo veľkej miere zastúpiť – ponúkajú výborné foto aj video výstupy, ktoré sú ideálne na okamžité zdieľanie. To je síce pravda, ale keď sa trošku viac zameriame na kvalitu, tak zistíme, že kompakt má ešte stále so svojou optikou navrch.

Veľkosť totiž neoklameš! Smartfóny zhotovujú krásne fotografie, ale zväčša ide o výpočtové, teda softvérovo dorábané fotky kvôli „okamžitej príťažlivosti“. Malý snímač v smartfóne nemá také možnosti ako väčší snímač v kompakte, ktorý zachytáva viac svetla/detailov, ponúka intenzívnejšiu hĺbku ostrosti, menej digitálneho šumu a pôsobivé večerné fotografie. Tie vyzerajú dobre aj na veľkej obrazovke. My sme sa o tom presvedčili počas testu nového Canonu G7 X Mark III, ktorý sme testovali súčasne s iPhonom 11 Pro Max. Fotenie so špičkovým smartfónom je rýchle a výsledky pekné, ale v mnohých situáciách sme narazili na slabé miesta, ktoré Canon pekne vykryl.

Prvá fotka je z interiéru s katastrofálnym svetlom na plnej automatike. Na druhej fotografii z exteriéru si všimnite detaily a hĺbku ostrosti

Novinky v G7X Mark III

Kompletné technické špecifikácie si môžete prečítať na stránke výrobcu, my sa zameriame na poznatky z praxe. Základom dobrého fotoaparátu je telo, ktorého šasi je vyrobené z hliníka a ako celok dobre padne aj do väčších rúk. Ergonómia síce nie je ideálna, ale dá sa sním pracovať. Vrchná časť obsahuje hlavné ovládacie prvky, teda volič režimov, dvojpolohovú spúšť a otočnú lunetu na zmenu času uzávierky – manuálny režim. Výhodou je integrovaný blesk. Zadná časť obsahuje 3-palcový výklopný dotykový LCD displej a niekoľko hardvérových tlačidiel, medzi ktoré patrí aj rýchle menu, zmena režimu zaostrovania, vstup do galérie a pod. Jednoduché ovládanie ocení aj začiatočník.

Práca s manuálnym režimom nás veľmi nebavila. Rýchle nastavenie dôležitých parametrov nie je také intuitívne ako v prípade zrkadlovky, čo je daň za kompaktné rozmery. Automatický režim však pracuje excelentne, čo nás celkom prekvapilo. Výkonný obrazový procesor Canon DIGIC 8 si s každou scénou poradil veľmi dobre. Ocenili sme výbornú prácu HDR a optimálne nastavenie času uzávierky + hodnoty ISO (125 až 25 600).

Canon PowerShot G7 X Mark III

Vlogerov poteší okrem kompaktných rozmerov (105,5 x 60,9 x 41,4 mm / 300 gramov) aj 3,5 mm audiokonektor na pripojenie externého mikrofónu a jednoducho výklopný LCD displej do selfie režimu.

Canon G7 X Mark III disponuje 20,1 Mpx snímačom, ktorý je zárukou detailných fotografií, ale aj kvalitného 4K (30/25 fps) videa s max. dĺžkou jedného cyklu 9 minút 59 sekúnd. Niekoľko videí sme natočili v náročnom prostredí, pričom sme ocenili nielen obrazovú kvalitu, ale aj pokročilú stabilizáciu: 5-osový dynamický stabilizátor obrazu + funkcia automatického vyrovnávania. Viac sme však fotili, boli to produktové fotky v exteriéri/interiéri, klasické portréty, reportáže, ale aj krajina a boli sme spokojní. Takéto fotky zo smartfónu nečakajte!

Canon PowerShot G7 X Mark III

1250 mAh hodinová batéria vám vydrží na viac ako 300 záberov alebo deň striedmeho natáčania 4K video sekvencií.

11-prvkový objektív ponúka svetelnosť f/1.8 až f/2.8, vďaka čomu sa dajú vytvoriť krásne zábery aj v horšom svetle. Máme radi bodové zaostrovanie, ale G7X Mark III nám dokázal, že vie plnohodnotne zaostrovať aj automaticky, a to zväčša na tie body scény, ktoré sme mali v oku. Systém zaostrovania AiAF využíva 31 bodov, rozpoznáva tváre a sleduje označené objekty. Automatické zaostrovanie má viacero režimov, vrátane servo AF/AE a AF na dotyk. Zaostrovať je možné aj manuálne, pričom nechýba ani výber jedného bodu ostrenia (ľubovoľná poloha alebo fixný stred).

Canon G7 X Mark III má integrovaný ND filter, ktorý eliminuje príliš jasné svetlo a zábery sú zväčša pekne prekreslené, bez prepalov. Fotografie je možné snímať do formátu cRAW, JPEG alebo ich kombinovať. Samozrejmosťou je aj sériové snímanie – klasický režim 20 fps alebo RAW Burst s 30 fps. V ponuke sú aj rôzne fotorežimy a kreatívne efekty, ktoré môže niekto oceniť.

Konektivita predstavuje USB-C (nabíjanie + dáta), HDMI a 3,5 mm audiokonektor. Bezdrôtovú časť zastupuje Wi-Fi a Bluetooth, k dispozícii je aj mobilná aplikácia. Novinkou je možnosť živého vysielania priamo na sociálne siete.

Zapožičal: Canon

Cena: 789 €

Prečítajte si aj: 

Canon EOS-1D X MARK III: Nekompromisný strelec pre profesionálov (poznáme ceny + prvé dojmy)