Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Canon Europe dnes spolu s vývojom mimoriadne rýchle a ovládateľné bezzrkadlovky EOS R3 pre profesionálne športové a spravodajské fotografov predstavila tri nové objektívy RF.

Dvojica objektívov RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM sú najnovšími prírastkami do rozsiahlej rodiny opticky špičkových objektívov RF pre systém Canon EOS R, ktorý fotografom poskytuje bezkonkurenčné možnosti pre dnešné i budúce potreby. Sú ideálne pre profesionálnych fotografov prírody a športu a patria medzi prvé modely z radu RF, ktoré sú vybavené systémom so zdvojeným motorom. Ten umožňuje ostriť ešte rýchlejšie a pomáha zachytiť dynamickú akciu – aj pri sériovom snímaní rýchlosťou 30 sn./s. Tretím objektívom je RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM – svetovo prvý AF makro objektív so zväčšením 1,4x. Ten patrí k základnej výbave každého amatérskeho aj profesionálneho fotografa, ktorý chce rozvíjať svoju kreativitu s využitím širokých možností fotoaparátov a objektívov systému EOS R.

 RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM – dlhé teleobjektívy s mimoriadne rýchlym ostrením

Objektívy RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM vychádzajú z prevratných modelov EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L III USM – dvoch mimoriadne obľúbených teleobjektívov pre profesionálnych športových a wildlife fotografov. Optika a mechanika týchto objektívov je takmer totožná s verziami EF, ich schopnosti sú však na úplne novej úrovni, pretože plne využívajú možnosti revolučného systému EOS R a bajonetu RF.

Profesionálni fotografi s týmito objektívmi získavajú mimoriadne dlhú ohniskovú vzdialenosť, prípadne ešte dlhšiu pri použití RF telekonvertorov 1,4x a 2x, špičkovú optickú kvalitu, rýchle ostrenie, zníženú hmotnosť a lepšiu vyváženosť pri použití s ​​telami systému Canon EOS R.

Objektívy RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM ponúkajú vlastnosti ako je ovládanie clony v krokoch po 1/8 pre natáčanie videa alebo vylepšenú optická stabilizácia obrazu až o 5,5 EV, ktorú umožňuje komunikačný systém bajonetu RF. Popri tom objektívy podporujú zdvojený pohon AF, ktorý pri použití s ​​budúcimi telami zrýchli automatické ostrenie. Vďaka nemu budú môcť profesionálni fotografi na veľkú vzdialenosť zachytiť rýchlu akciu, ktorá pominie počas milisekúnd. Objektívy taktiež umožňujú trojrýchlostné ručné ostrenie pre precízne ovládanie a trvalý ručný režim, ktorý umožňuje dolaďovať zaostrenie bez prepínania režimov. Dve roviny zaostrenia možno navyše uložiť ako predvoľby a rýchlo ich vyvolať a tým ušetriť čas v situáciách, kedy je nutné reagovať rýchlo, prípadne ich využiť na preostrovanie záberu pri natáčaní videa. Ostriaci prstenec môže pri použití s ​​niektorými telami radu EOS R slúžiť aj ako ovládací.

Vďaka použitiu fluoritových prvkov a prvkov zo skla s veľmi nízkym rozptylom, spolu s poťahom šošoviek ASC a Super Spectra, vykazuje objektív RF 400 mm F2.8L IS USM mimoriadnu ostrosť v celej ploche obrazového poľa aj pri najnižšej clone f/2.8. Objektív RF 600 mm F4L IS USM taktiež minimalizuje skreslenie a odlesky, a to aj pri odclonení na f/4 a zaisťuje vďaka tomu profesionálny obraz najvyššej kvality v celej ploche snímky. Objektívy RF 600 mm F4L IS USM a RF 400 mm F2.8L IS USM podávajú spoľahlivé výkony aj pri nízkej hladine osvetlenia, a to vďaka vysokej svetelnosti (f/2.8, respektíve f/4) a stabilizáciu až o 5,5 EV, ktorá obmedzuje chvenie obrazu za zlých svetelných podmienok. Umožňujú teda zaobstarať kvalitné snímky za všetkých okolností.

Objektívy sú navyše ľahké, no zároveň vďaka odolnej konštrukcii vydržia záťaž profesionálnej práce. Legendárna kvalita spracovania objektívov série L a biely povrch odrážajúci teplo zabezpečujú ich spoľahlivú službu pri športovej reportáži za daždivého dňa aj pri fotografovaní divokých zvierat počas prašného safari.

RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM – dokonalý objektív pre makrofotografiu a portréty

RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM je skutočne všestranný objektív a zároveň nevyhnutná súčasť vybavenia profesionálov, poloprofesionálov aj nadšencov, ktorí sa venujú makrofotografii, zátišiami a portrétom. Vyšší ako zvyčajný zväčšovací pomer 1,4:1, ktorý bol dosiahnutý vďaka systému plávajúcich prvkov a krátkej dráhe zadného ostrenie, fotografom umožňuje zachytiť mimoriadne podrobné detaily. Ohnisková vzdialenosť 100 mm pri svetelnosti f/2.8 podáva veľmi pôsobivé výsledky pri portrétnej fotografii.

Okrem neuveriteľného zväčšenia prináša nový objektív výrazné vylepšenie oproti verzii EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM v podobe nového prispôsobiteľného ovládacieho prstenca pre nastavenie sférickej aberácie. Fotograf ním môže meniť vzhľad zadného aj predného bokehu, či dosiahnuť mäkkú kresbu fotografovaného objektu. Deväťlamelová clona s maximálnou hodnotou f/2.8 poskytuje nízku hĺbku ostrosti a vytvára pôsobivý bokeh efekt. Pokročilá konštrukcia objektívu RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM zaisťuje profesionálnu obrazovú kvalitu, ktorá je spoločná pre celý rad RF – s vysokou ostrosťou a rovnomerným kontrastom v celej ploche snímky.

Objektív RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM je rovnako vybavený optickou stabilizáciou obrazu až o 5 EV a umožňuje kombinovanú stabilizáciu až o 8 EV (podľa štandardov CIPA) s telami EOS R5 alebo EOS R6, ktorá výrazne obmedzuje chvenie obrazu pri fotografovaní z ruky. Systém Dual Nano USM AF zaisťuje hladké, presné a veľmi rýchle automatické zaostrovanie, ktoré je prakticky bezhlučné, pričom je potlačená oscilácia okolo bodu zaostrenia. Vďaka tomu je objektív ideálny pre natáčanie videa a pre skladanie obrazu metódou Focus Stacking pre dosiahnutie väčšej hĺbky ostrosti v postprodukcii.

Ďalšie informácie o dnes predstavených novinkách – objektívoch RF 400 mm F2.8L IS USM, RF 600 mm F4L IS USM a RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM a taktiež bezzrkadlovke EOS R3 – nájdete tu.

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívov RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM:

 • Vysoká svetelnosť s ohľadom na dlhú ohniskovú vzdialenosť (f/4, respektíve f/2.8) ponúka vynikajúci výkon a obrazovú kvalitu aj pri nízkej hladine osvetlenia
 • Stabilizácia obrazu až o 5,5 EV (podľa štandardov CIPA)
 • Ľahko udržateľné z ruky aj po dlhšiu dobu
 • Deväťlamelová kruhová clona s krokom po 1/8 umožňuje hladký prechod medzi clonovými číslami pri filmovaní
 • Kruhový motor USM, rýchly procesor a optimalizované AF algoritmy zabezpečujú tiché a rýchle automatické zaostrovanie

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM:

 • Svetovo prvý makro objektív s automatickým zaostrovaním a zväčšením 1,4x (1,4:1)
 • Ovládací prstenec premenlivej sférickej aberácie možno použiť na úpravu mäkkosti vykreslenia objektu a vzhľadu bokehu
 • Svetelnosť F2.8 poskytuje nízku hĺbku ostrosti
 • Deväťlamelová kruhová clona vytvára nádherný bokeh
 • Optická stabilizácia obrazu až o 5 EV (štandard CIPA, s telom EOS R), kombinovaná stabilizácia až o 8 EV s telami EOS R5 / EOS R6 s využitím ich interného stabilizačného systému
 • Rýchle a plynulé automatické zaostrovanie Dual Nano USM

Ceny objektívov sú nasledovné:

 • RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM EMEA 1549 €
 • RF 400 mm F2,8L IS USM EMEA 12 990 €
 • RF 600 mm F4L IS USM EMEA 13 990 €

Značky: