Nový rok sa začal iba nedávno a Canon má v ponuke už tri* nové zariadenia, na ktoré sa teší množstvo profesionálov.

A nepochybne aj my! Začiatkom januára 2020 sme sa v Prahe zúčastnili prvého CZ/SK predstavenia najdôležitejšej novinky pre tento rok – Canon EOS 1D-X Mark III. Ide o špičkový stroj pre skutočných profesionálov a zároveň to je vlajková loď spoločnosti Canon. O mesiac neskôr sa konalo lokálne predstavenie na Slovensku, na ktorom sme boli taktiež prítomní. Prezentácia sa konala v akadémii akčných športov – Hangair Bratislava. Novú „jednotku“ sme držali v rukách na dvoch akciách, spravili niekoľko fotografi (môžeme povedať, že to boli stovky, lebo veď 16sn/s, viď nižšie) a prvé dojmy hovoria za všetko, je to ultimátny a nekompromisný stroj stvorený pre športovú a wildlife fotografiu, čo sa opäť potvrdilo. Už teraz sa tešíme na test!  

Čo všetko nová jednotka ponúka?

Tretia generácia špičkovej (plnoformátovej – fullframe) zrkadlovky je na prvý pohľad podobná predchodcom, ale vnútro a technika je komplexne prepracovaná. Na predstavení boli k dispozícii 3 predprodukčné vzorky, ktoré sme mali možnosť na chvíľu vyskúšať v praxi, čoho výsledkom je pár prvých dojmov (zhotovené zábery zo SAMPLE zariadení nie je možné publikovať). Komplexné závery budeme robiť až po redakčnom teste. Teraz k veci – najnovšia generácia (mark III) má extrémnu kadenciu snímok, a to, čo sme z nej dokázali dostať za pár minút fotenia nás veľmi prekvapilo. Osobne ma potešilo aj nadmieru intuitívne ovládanie, na ktoré som si zvykol už po pár minútach používania (základné ovládanie).

Základom novinky je 20,1 Mpx CMOS snímač s obrovským dynamickým rozsahom a citlivosťou ISO až 819 200 + nový systém sklápania zrkadla a vedenia závierky. O spracovanie obrazu sa stará výkonný procesor DIGIC X (+ koprocesor DIGIC 8). Neskutočne rýchle zaostrovanie má na starosti technológia Dual Pixel CMOS AF. Počas fotenia korčuliara (na CZ predstavení) sme si miestami iba povzdychli nad tým, ako rýchlo tento model zaostruje a sleduje pohybujúci sa objekt. V ponuke sú rôzne režimy ostrenia, ktoré si môžete ešte jemne prispôsobiť podľa predstáv. Sledovanie objektu je veľmi precízne a táto novinka sa chváli aj hĺbkovým učením (deep learning), vďaka ktorému bude vedieť z časti vyhodnocovať vaše návyky a podľa toho prispôsobovať režim ostrenia, sledovania objektu a pod.

„Canon EOS-1D X Mark III využíva nový snímač pre automatické zaostrovanie, ktorý má v strede 28-násobné rozlíšenie v porovnaní s predchádzajúcim modelom a vychádza tak v ústrety požiadavkám profesionálnych fotografov na vyššiu presnosť ostrenia za rôznych situácií a podmienok. Ako prvá nekinematografická kamera radu Canon EOS ponúka navyše interný záznam videa vo formáte RAW v rozlíšení 5,5K s 12-bitovou farebnou hĺbkou a umožňuje tak profesionálom zhotovovať nielen špičkové statické snímky, ale aj mimoriadne kvalitný záznam videa.“

Podstatnou informáciou je to, že EOS-1D X MARK III dokáže snímať rýchlosťou až 16 sn./s pri použití optického hľadáčika. Ak snímate v režime živého náhľadu (Live View), tak to je až 20 sn./s. Neskutočná kadencia, ktorú sme z časti preverili a počas prvého kontaktu jej nemáme čo vytknúť. V tejto rýchlosti EOS-1D X mark III presne zaostruje a sleduje označené objekty – podľa nastavenia. Samozrejmosťou je aj natáčanie videa, čo ocenia najmä pokročilí profesionáli. 1D X MARK III vie nahrávať video v max. rozlíšení 5,5K (RAW formát – cca. 5,5 minúty záznamu), ale aj klasické 4K/60 fps alebo Full-HD video. Video záznamy a fotografie sa ukladajú na 2 pamäťové karty typu – CFexpress, ktoré umožňujú trikrát vyššiu rýchlosť zápisu ako predchádzajúce karty typu CFast. Vďaka tomu je možné fotografovať až 1000 snímok vo formáte RAW.

Telo novinky je špičkovo spracované a odolné voči nárazom, ako aj náročným poveternostným podmienkam. Ergonómiu rozoberať nemusíme, toto telo padne do rúk ako uliate, no je pravda, že každému sedieť nebude. Ak ste používateľom zariadení Canon, tak ovládanie budete mať v malíčku. Osobne som používateľom inej značky, no musím povedať, že toto telo a ovládanie mi ulahodilo. Ceníme aj nový multifunkčný dotykový ovládač (AF-ON / k dispozícii 2 x), s ktorým sa výborne pracuje – premiestnenie ostriacich bobov je skutočne intuitívne a hlavne rýchle. Samozrejmosťou je aj farebný a plne dotykový LCD displej, ktorému sekundujú dva malé náhľadové displeje.

Eddie Keogh, profesionálny športový fotograf a ambasádor značky Canon povedal: „Digitálne zrkadlovky Canon naďalej kraľujú profesionálnej fotografii a ich zástupcovia lemujú ihriská pri všetkých významných športových udalostiach po celom svete. Fotoaparáty radu EOS-1 dlhodobo stoja na špičke, čo sa týka spoľahlivosti a svojich schopností. Aj to je dôvod, prečo som už v roku 2002 začal používať model EOS-1D. Pri mojej práci je zo všetkého najdôležitejšia rýchlosť. S novým EOS-1D X Mark III sa mi pracuje výborne, pretože umožňuje výrazne rýchlejšie sekvenčné snímanie, ostrí mimoriadne rýchlo a presne + dokáže aj rýchlejšie komunikovať. Vo vysoko konkurenčnom prostredí športovej fotografie môže totiž milisekunda znamenať rozdiel medzi snímkou, ktorá sa bude vynímať na zadnej strane najprestížnejších novín alebo snímkou, ktorá zapadne prachom.“

Canon EOS-1D X Mark III využíva bajonet Canon EF, čo znamená, že môžete využívať viacero objektívov než pre akýkoľvek iný systém. Zároveň je vybavený novým systémom automatického ostrenia a ostriacim snímačom. Táto technológia, ktorú vyvinula spoločnosť Canon, zlepšuje stabilitu a schopnosť sledovania objektu. Nový snímač pre automatické zaostrovanie má približne 28-násobné rozlíšenie v strede snímača a trojnásobný počet ostriacich bodov oproti svojmu predchodcovi. Zabezpečuje precízne zaostrenie a dáva fotografom väčšie možnosti voľby oblasti ostrosti snímky.

Vďaka spojeniu s obrazovým procesorom DIGIC 8 je možné ostriť na fotené objekty za všetkých možných svetelných podmienok – a to aj takých, pri ktorých menej výkonné AF systémy nedokážu zaostriť správne prípadne vôbec. Okrem presného ostrenia za zlých svetelných podmienok zvládne táto novinka aj fotografovanie málo kontrastných scén, vzorov, jemných detailov a diagonálnych línií.

Systém automatického ostrenia pracuje s algoritmami tzv. hĺbkového učenia. Dokáže rozpoznať človeka pri rôznych športových aktivitách, veľmi rýchlo na neho zaostriť a udržiavať zaostrenie aj pri pohybe pomocou novo vyvinutého pokročilého systému sledovania objektu. Fotoaparát zaostrí a uzamkne zaostrenie na hlavu či tvár – kam sa človek pri pohľade na snímku prirodzene zameria od prvého momentu – a to aj v situáciách, keď sú oči fotografovanej osoby zakryté helmou alebo okuliarmi. Nová funkcia nastavenia Auto AF pre rôzne situácie umožňuje upraviť nastavenia automatického ostrenia podľa fotografovaného objektu, čo podstatne zjednodušuje prácu s fotoaparátom – je to ideálna pomôcka pre profesionálov, ktorí fotografujú objekty, ktoré môžu byť občas zakryté.

„EOS-1D X Mark III je prvý fotoaparát spoločnosti Canon vybavený optickým snímačom novej generácie, ktorý dosahuje rýchlejšie čítanie a vykazuje nižší šum. Vychádza tak v ústrety požiadavkám profesionálnych fotografov na vysoko výkonnú digitálnu zrkadlovku s minimálnym šumom.“

Vďaka lepšiemu zvládaniu šumu ponúka prístroj širšie použiteľný dynamický rozsah. Pri následnom spracovaní možno preto upravovať expozíciu bez toho, aby boli tmavé oblasti snímok postihnuté šumom. EOS 1D-X Mark III je prvý fotoaparát na trhu vybavený novým vysoko detailným optickým antialiasingovým filtrom, ktorý rozkladá svetlo do väčšieho počtu bodov a umožňuje tak dosiahnuť ostrejšie snímky s vyšším rozlíšením a zároveň potláča moaré.

Taktiež ide o prvý model radu EOS, ktorý podporuje súborový formát HEIF (High Efficiency Image File Format – rovnaký formát používa aj Apple). Tento formát novej generácie založený na kodeku HEVC umožňuje ukladať obraz s 10-bitovou farebnou hĺbkou do súborov s veľkosťou porovnateľnou s formátom JPEG, avšak s menším množstvom artefaktov spôsobených kompresiou. Túto kompresiu sme videli v reálnej praxi a konštatujeme, že toto má veľký potenciál – zachovanie kvality, ostrosti a dynamického rozsahu v relatívne maloobjemovom súbore.

Okrem fotoaparátu je Canon EOS 1D-X Mark III aj výkonná videokamera

Vďaka novému snímaču a procesoru je táto novinka najpokročilejším prístrojom na záznam videa s výmennými objektívmi mimo rad filmových kamier Cinema EOS. Ponúka plnoformátové rozlíšenie 4K a podporuje interný záznam v 12-bitovom formáte RAW. Ide o prvý nekinematografický prístroj značky Canon, ktorý umožňuje záznam vo formáte RAW, z ktorého možno pri následnom spracovaní získať väčší farebný a tónový rozsah = dosiahnuť mimoriadnu kvalitu obrazu. Okrem toho možno video zaznamenávať ako 12-bitový súbor CRM pri rozlíšení 5,5K (5472 x 2886 bodov), čo umožňuje prevzorkovanie na veľmi detailný záznam v rozlíšení 4K.

Natáčať je možné aj vo formáte Canon Log Gamma zapisovaný ako 10-bitový súbor HEVC/H.265, ktorý profesionálom poskytuje široké možnosti spracovania. Kvôli nutnosti dodávať materiály rýchlo a efektívne podporuje EOS-1D X Mark III záznam do kontajnerov MP4 pre rýchlejší prenos súborov. Je taktiež prvým prístrojom radu EOS-1, ktorý podporuje päťosí systém stabilizácie obrazu Move Digital IS, známy zo špičkových kinematografických kamier značky Canon, napr. EOS C500 Mark II. Automatické ostrenie so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF je podporované v režimoch 4K a RAW. V spojení so stabilizáciou obrazu Movie Digital IS majú profesionálni fotografi a kameramani istotu, že ich nahrávky budú precízne zaostrené a neroztrasené. V tomto momente je to však iba teória, ktorú neskôr overíme v praxi.

Plná konektivita je pre profesionála nutnosťou 

Základom moderného stroja je Wi-Fi a Bluetooth konektivita. Wi-Fi je možné použiť pre pripojenie k FTP serveru prostredníctvom aplikácie EOS Utility alebo k smartfónu. Pripojenie Bluetooth využíva protokol s nízkou spotrebou, ktorý umožňuje udržiavať trvalé spojenie s kompatibilným smart zariadením s minimálnou spotrebou energie. Po spustení aplikácie Canon Camera Connect sa EOS-1D X Mark III automaticky pripojí ku kompatibilným zariadeniam, na ktorých je potom možné prezerať a zdieľať zrealizované snímky. Pripojené zariadenie je taktiež možné používať k živému náhľadu alebo ako diaľkovú spúšť.

Vďaka integrovanému GPS modulu možno do snímok zapisovať lokalizačné údaje, čo je obzvlášť užitočné pre fotografov, ktorí sa špecializujú na šport alebo zvieratá vo voľnej prírode a sú často na cestách. Pri využití vstavaného ethernetového rozhrania alebo nového voliteľného bezdrôtového pripojenia WFT-E9 prenáša nový model dáta rýchlejšie ako EOS-1D X Mark II.

Na záver prvej kapitoly dodajme, že táto novinka si zachovala komfortné, intuitívne a ergonomické ovládanie svojich predchodcov radu EOS-1D, takže prechod na nový model bude pre súčasných používateľov úplne jednoduchý. Telo prístroja je vyrobené zo zliatiny horčíka a vďaka špičkovému tesneniu si dokáže poradiť aj s extrémnym počasím. Tento model je vybavený aj podsvietenými tlačidlami, ktoré uľahčujú prácu v tmavom alebo zle osvetlenom prostredí. Túto funkciu spoločnosť Canon pridala na základe odporúčaní profesionálnych fotografov – sme za ňu radi! Po stlačení tlačidla osvetlenia displejov sa rozsvieti aj rad tlačidiel, čo výrazne uľahčuje orientáciu. Oproti predchádzajúcim modelom pribudol aj nový ovládací prvok pre výber ostriacich bodov integrovaný do tlačidla pre aktiváciu automatického ostrenia. Ten umožňuje pri komponovaní záberu rýchlo prepínať ostriace body, čo zjednodušuje a urýchľuje prácu.

Dôležitou prednosťou je aj výrazne predĺžená výdrž na batériu. S rovnakým akumulátorom typu LP-E19, ktorým disponoval aj predchádzajúci model, je teraz možné zaobstarať až 2850 snímok na jedno nabitie. Prvé testy českých Canon ambasádorov hovoria, že tento model zvládne v ľahkých mínusových teplotách až 3500 snímok, čo je výborná hodnota.

Odporúčaná koncová cena novinky Canon EOS-1D X Mark III je: 7399 EUR (telo)

Po vlajkovej lodi uzrela svetlo sveta aj nová digitálna zrkadlovka: Canon EOS 850D, ktorá sa radí do skupiny multifunkčných strojov

Canon uviedol na trh nový fotoaparát s označením EOS 850D, teda ľahkú, všestrannú a bezdrôtovo komunikujúcu digitálnu zrkadlovku postavenú na rýchlom a výkonnom obrazovom procesore Canon DIGIC 8. Canon EOS 850D je vynikajúci univerzálny stroj pre fotografických nadšencov, ktorí chcú zmodernizovať svoje vybavenie a dať väčší priestor svojej kreativite. Snímač Dual Pixel CMOS APS-C s rozlíšením 24,1 Mpx umožňuje zachytiť dokonale prekreslené fotky a kvalitné video v 4K rozlíšení.

APS-C snímač poskytuje vysokú mieru kontroly nad hĺbkou ostrosti a umožňuje robiť ostré snímky s príjemne mäkkým (rozmazaným – bokeh) pozadím, ktoré dáva priestor vyniknúť snímanému objektu. Aj pri fotografovaní rýchlo sa pohybujúcich alebo vzdialených objektov, napríklad vtákov, lietadieľ a pod., poskytuje rozlíšenie 24,1 Mpx dostatočný priestor pre výrezy. Vyššie rozlíšenie nijako neznižuje výkon snímača pri nízkej úrovni osvetlenia. To je dôležitá vlastnosť napríklad pri fotografovaní portrétov v interiéri. Tento fotoaparát patrí do EOS systému, takže je na neho možné nasadiť ľubovoľný objektív radu EF alebo EF-S, prípadne pripojiť blesk Speedlite pre kreatívne osvetlenie alebo externý mikrofón prostredníctvom 3,5 mm audio konektora. V spojení s univerzálnym setovým objektívom EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM dokáže pokryť široké spektrum fotografických situácií.

Z profesionálneho radu prístrojov Canon prevzal model EOS 850D systém automatického ostrenia (AF) s inteligentným sledovaním objektu (ITR), ktorý je postavený na meracom snímači RGB + IR s rozlíšením 220 000 bodov. ITR si odovzdáva s AF snímačom dáta o automatickej expozícii s vysokým rozlíšením, čím celý systém dosahuje rýchle odozvy a vysokú presnosť. Je teda ideálny aj na fotografovanie športových udalostí a wildlife. Táto pokročilá technológia umožňuje ostrenie s automatickým sledovaním očí aj pri použití optického hľadáčika.

EOS 850D bol navrhnutý s ohľadom na ergonómiu, a to vrátane ovládacích prvkov. Rýchlosť uzávierky aj clonu možno ovládať kruhovými voličmi ako na hornej, tak na zadnej strane. Zdokonalený dizajn, ľahké telo a rozšírené možnosti konektivity prispievajú k jednoduchosti používania. Canon EOS 850D je preto vynikajúcou voľbou pre fotografických nadšencov, ktorí potrebujú prístroj, ktorý im bude poskytovať tvorivú slobodu.

Zachyťte každý okamih

Precízne automatické ostrenie s detekciou tváre v živom náhľade prispieva k prirodzenému dojmu v prípade portrétov, kde detailne prekreslené oči osobu pekne oživujú. Jednoduché je aj presné sledovanie objektu v pohybe, a to vďaka sériovému snímaniu rýchlosťou 7 snímok za sekundu. Flexibilitu pri komponovaní kreatívnych záberov aj z náročných uhlov dáva fotografovi výklopný a otočný dotykový displej, ktorý je možné nastaviť do takmer ľubovoľnej polohy.

Automatické zaostrovanie so sledovaním objektu je v prípade Canon EOS 850D veľmi rýchle a presné vďaka 45 ostriacim bodom krížového typu a systému automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF. Detekcia tváre pomáha k spoľahlivejšiemu vyhodnoteniu expozície záberov, na ktorých sú osoby a prispieva ku kvalitným výsledkom pri zadnom osvetlení.

Väčšia kontrola nad statickými snímkami aj videom

Canon EOS 850D dokáže zaznamenávať video v 4K rozlíšení so snímkovou frekvenciou 25 fps, ako aj vo Full-HD rozlíšení s frekvenciou 60 fps. Oproti svojmu predchodcovi rozširuje možnosti časozberného záznamu a automatického výberu scény. Fotoaparát eliminuje typické chvenie a trasenie pri natáčaní z ruky pomocou päťosovej stabilizácii obrazu – Movie Digital IS.Pri statických záberoch v režime živého náhľadu má fotograf vďaka systému Dual Pixel CMOS AF možnosť veľmi precízne vybrať bod zaostrenia – v automatickom režime zo 143 bodov / v manuálnom režime z 3975 bodov. Dodajme, že pri zázname do formátu RAW môže fotograf využiť všetky informácie zachytené snímačom. Formát C-RAW produkuje súbory menšej veľkosti a takmer zdvojnásobuje kapacitu vyrovnávacej pamäte pre nepretržité snímanie z 40 na 75 snímok.

„Funkcia vzdialeného živého náhľadu dáva fotografom širšie možnosti kontroly nad snímkou, vrátane diaľkovej spúšte a náhľadu na smartfóne.“

Bezdrôtová konektivita je nutnosťou

Canon EOS 850D je vybavený technológiami Wi-Fi a Bluetooth s nízkou spotrebou pre pripojenie k zariadeniam s operačným systémom iOS alebo Android prostredníctvom aplikácie Canon Camera Connect, ktorá umožňuje upravovať a zdieľať snímky vo vysokej kvalite. Cez aplikáciu je možné snímky a videá sťahovať z fotoaparátu do mobilného zariadenia, prezerať a publikovať na sociálnych sieťach alebo zdieľať s priateľmi a rodinou. Vďaka tomuto prepojeniu môžu fotografi taktiež jednoducho spracovávať snímky pomocou aplikácie DPP Express pre iPad, ktorá ponúka plnohodnotné nástroje pre prácu s formátom RAW v teréne. Nástroj Image Transfer Utility 2 pre automatickú synchronizáciu zabezpečuje spoľahlivé zálohovanie fotografií a videí do počítača, takže sa cenné zábery nikdy nestratia. Canon EOS 850D bude zaujímavou voľbou pre fotografických nadšencov, ktorí chcú dať väčší priestor svojej kreativite. Je ľahko ovládateľná, odolná a ponúka pokročilé funkcie a nástroje, ktoré fotografi využijú na vyjadrenie svojho tvorivého zámeru.

Canon EOS 850D sa dostane do predaja v apríli 2020. Odporúčaná koncová cena tejto novinky je 899 Eur (telo).

Na záver „Columbova žena“, ktorú ešte nikto nevidel, ale každý o nej hovorí. Právom! Canon totiž pripravuje revolučný stroj s podporou videa v rozlíšení 8K – EOS R5. (* oficiálne predstavenie tohoto modelu sa ešte nekonalo)

Spoločnosť Canon oznámila prípravu predaja fotoaparátu EOS R5, plnoformátového bezzrkadlového stroja založeného na revolučnom systéme EOS R. Canon pri vývoji fotoaparátu EOS R5 vychádzal z požiadaviek a postrehov zákazníkov a v neposlednom rade aj z potrieb trhu. Fotoaparát ponúka bezkonkurenčnú rýchlosť, vysoké rozlíšenie, 8K video a špičkovú stabilizáciu obrazu. Fotografom a filmárom dáva priestor posúvať tvorivé hranice a zachytiť akciu lepšie, ako kedykoľvek predtým.

Rýchle snímanie s dokonalou kvalitou obrazu

Novým modelom Canon potvrdzuje dlhodobé zámery ďalej rozvíjať systém EOS R a ponúkať fotografom a filmárom inovatívne produkty. EOS R5 bude predstavovať výrazný výkonnostný skok s rýchlosťou 12 snímok za sekundu pri použití mechanickej uzávierky a 20 snímok za sekundu s elektronickou uzávierkou. Spojenie vysokej rýchlosti a rozlíšenia bude znamenať nový štandard, vďaka ktorému sa bezzrkadlový systém stane ideálnou voľbou pre každého – od svadobných fotografov až po wildlife fotografov.

Nový prírastok do rodiny EOS R vyniká, okrem iného, mimoriadne účinnou technológiou stabilizácie obrazu a bleskurýchlou komunikáciou medzi objektívom a telom fotoaparátu. EOS R5 preberá špičkové technológie vyvinuté pre túto sériu a posúva ich na úplne novú úroveň. Novo vyvinutý systém mechanickej stabilizácie obrazu v tele prístroja spolupracuje s optickou stabilizáciou v objektíve a eliminuje chvenie obrazu pri statických snímkach a videu v každej situácii.

Video, ktoré nezostarne

Canon EOS R5 bude ideálny prístroj pre tých, ktorí chcú svojimi snímkami a videami skutočne vyniknúť. Ponúkne záznam videa v 8K rozlíšení s kinematografickou kvalitou v širokom spektre filmových situácií, ako odpoveď na stúpajúci dopyt po kvalitnom videozázname s vysokým rozlíšením. EOS R5 ponúka štvornásobné rozlíšenie oproti dnešnému štandardu 4K. To umožňuje tvorcom točiť video v plnom rozlíšení 8K a podľa potreby orezávať výstup na 4K.

Richard Shepherd, senior manažér pre marketing profesionálnych produktov, povedal: „Nový fotoaparát EOS R5 potvrdzuje našu snahu dlhodobo rozvíjať tento segment a vyhovieť dnešným aj budúcim nárokom na fotografickú i filmovú tvorbu. V septembri 2018 sme na trh uviedli inovatívny systém EOS R vrátane radu objektívov s bajonetom RF a telom EOS R, ktoré boli v krátkej dobe doplnené o ďalšie objektívy RF a prístroje EOS RP a EOS Ra. EOS R5 sa stane novou vlajkovou loďou spoločnosti Canon v segmente bezzrkadlových prístrojov a ponúkne mimoriadnu obrazovú kvalitu pri statických snímkoch aj videu.“

Široké možnosti komunikácie v teréne

Zdieľanie obrazového obsahu je dnes takmer rovnako dôležité ako samotné fotenie. EOS R5 bude podporovať automatický prenos obrazových súborov z fotoaparátu do cloudovej platformy image.canon. Tento automatický presun uľahčí používateľom okamžité zobrazenie nadobudnutého materiálu na iných zariadeniach aj v teréne. EOS R5 je navyše vybavený aj dvoma slotmi na pamäťové karty. Cena tejto novinky zatiaľ nie je stanovená.

Na záver dodajme, že spoločnosť Canon tiež oznámila uvedenie objektívu RF 24-105 mm f/4-7.1 IS STM – najnovšieho prírastku v ponuke RF objektívov pre systém EOS R. Canon vyvíja celkom deväť nových RF objektívov, ktoré plánuje uviesť na trh v tomto roku, okrem iného to má byť RF 100-500 mm f/4.5-7.1 L IS USM a kompatibilné extendery RF 1.4x a RF 2x.

Za pozvanie na predstavenie noviniek ďakujeme spoločnosti: Canon Slovakia

Zdroj: Vlastné / Tlačová správa Canon

Prečítajte si aj:

Canon PowerShot G7 X Mark III: Má kompaktný fotoaparát v dobe smartfónov zmysel?