Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Plzeňský Prazdroj Slovensko prichystal pivnú novinku do sveta kaviarní a moderných bistier. S čapovaným pivom mieri do miest, kde je zatiaľ popri káve, tortách a sendvičoch k dispozícii nanajvýš pivo vo fľašiach a plechovkách. Aby uspel, vyvinul unikátny dizajnový minivýčap Barnie, ktorý využíva prvky technológie tankového piva. Zmestí sa na barový pult a je jednoduchý na obsluhu aj údržbu.

Výčap dostal meno Barnie a na Slovensku v pilotnej prevádzke funguje zatiaľ v prvých 20 kaviarňach a moderných bistrách v Bratislave a v Košiciach, v ďalších potom v Prahe, v Brne a v Ostrave. Cieľom Prazdroja je do konca roka ponúknuť minivýčap v ďalších desiatkach prevádzok na Slovensku a v Česku.

„Kaviarne a ďalšie malé prevádzky typu bistier alebo menších barov sú veľmi zaujímavou oblasťou trhu. Ročne v nich ľudia minú tretinu celkového objemu v rámci gastro sektora. Pivo síce nie je tým hlavným, čo tu hostia hľadajú, napriek tomu vidíme, že záujem oň rastie. Preto chceme dať ľuďom možnosť vychutnať si tu aj pivo, napríklad počas sobotňajšieho brunchu alebo popoludňajšieho stretnutia s priateľmi, a v tej najlepšej podobe – teda čapované. Preto sme Barnieho vyvinuli,“ hovorí Veronika Hořáková, riaditeľka oddelenia rozvoja obchodu Plzeňského Prazdroja.

Základ pre nový výčap dal inovatívny hackathon, teda súťaž študentov technických univerzít a ďalších technických nadšencov, ktorú Prazdroj organizoval v roku 2019. Na ňu potom nadviazal technický vývoj expertov z Prazdroja v spolupráci s partnermi Unico.Ai a Sinop. „Cieľom bolo vytvoriť malý, na obsluhu aj údržbu jednoduchý a pritom plne funkčný výčap pre miesta, kde by sa klasický veľký výčapný pult nezmestil, ani nevyužil, pretože tam nie je taký dopyt po pive ako v klasických podnikoch. Skrátka, aby jediná pena v kaviarňach nebola len tá v cappuccine,“ dopĺňa Šimon Pokorný, projektový manažér Plzeňského Prazdroja.

Finálne riešenie sa inšpirovalo technológiou tankového piva, ktorú Prazdroj začal presadzovať pred viac ako 26 rokmi, a ktorá sa zrodila práve na Slovensku. „Priamo vo výčape je plastový pivný súdok s vakom. Funguje na rovnakom princípe ako vak v pivnom tanku – pri čapovaní kompresor z vaku vytláča pivo, ktoré tak vôbec nepríde do kontaktu so vzduchom. Okrem toho je vo vnútri aj chladenie zaručujúce správnu teplotu piva. Barnie všetky komponenty ukrýva vo vnútri dizajnového obalu,“ vysvetľuje Peter Kostlán, ktorý mal technologický vývoj Barnieho v Prazdroji na starosti. Nový výčap je nenáročný na údržbu, celé pivné vedenie je totiž bezsanitačné. „Obsluha spolu s novým súdkom vždy vloží aj nové hadičky, vďaka čomu je zachovaná čistota a maximálna kvalita čapovaného piva,“ dopĺňa Peter Kostlán.

Rovnako ako pri ostatných svojich obaloch dbá Prazdroj aj u Barnieho na maximálnu šetrnosť k prírode. Preto sú pivné súdky spolu s pivným vedením plne recyklovateľné. Prazdroj im navyše v spolupráci s dizajnovým štúdiom NAHAKU vdýchne nový život – vyrába z nich svetlá. „Z jednorazových plastových súdkov sme navrhli a vyrobili svietidlá. Visia napríklad v pražskom Manifesto Smíchov alebo v britskom Manchesteri. Aktuálne riešime možnosť sériovejšej výroby, aby boli dostupné pre širokú verejnosť,“ uvádza Josef Rozehnal z NAHAKU.

Hoci je Barnie jednoduchý na obsluhu, ani pri ňom Prazdroj nepoľavuje zo svojich štandardov kvality. „Čistý a mokrý pohár je základ, bez ohľadu na to, z akého kohútika pivo tečie. Ani Barnie nie je výnimkou. Preto aj v kaviarňach, rovnako ako v bežných podnikoch, budeme školiť obsluhu, aby dokázala pivo správne načapovať a naservírovať a hostia odchádzali s najlepším zážitkom,“ hovorí Šimon Pokorný.

Prazdroj si od novinky sľubuje, že podporí záujem o pivo aj v podnikoch, kde hrá prím káva alebo víno. „Na Slovensku je zhruba dvetisíc kaviarní a bistier a vidíme v nich potenciál pre rozvoj predaja. Zvlášť vo väčších mestách sa tento segment v posledných rokoch výrazne rozvíja. Veríme, že pokiaľ bude v ponuke skvele načapované pivo, stane sa vhodným doplnkom kaviarenského sortimentu,“ dodáva Šimon Pokorný. Pivné súdky pre Barnieho majú objem 10 litrov a pivovar v nich teraz ponúka svoj ležiak Pilsner Urquell a tiež pivá z minipivovaru Proud.

Značky: