Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Svetová fotografická organizácia s potešením predstavuje porotu súťaže Sony World Photography Awards 2023 i nové ceny a novinky tohtoročnej výstavy. Patrí medzi ne napríklad odmena vo výške 5 000 dolárov na podporu environmentálnych cieľov udržateľného rozvoja Organizácie Spojených národov a nová samostatná prezentácia pre Fotografa roka.

Výstava Sony World Photography Awards 2023 sa vracia do londýnskej galérie Somerset House, kde sa bude konať od 14. apríla do 1. mája 2023. Aktuálny ročník výstavy bude aj tentoraz pokračovať v medzinárodnom putovaní. Okrem iného sa vôbec prvýkrát predstaví v Múzeu fotografického umenia v kalifornskom San Diegu (8. októbra 2022–19. marca 2023) a v britskej galérii Open Eye Gallery v Liverpoole. (10. novembra – 11. decembra 2022).

Súťaž Sony World Photography Awards, ktorá sa tento rok koná už šestnástykrát, je jednou z najväčších a najprestížnejších fotografických súťaží na svete. Oceňuje najlepšie súčasné fotografie z celého sveta a poskytuje zúčastneným fotografom dôležitú medzinárodnú publicitu a príležitosti na budovanie kariéry.

Spoločnosť Sony podporuje udeľovanie cien, aby pomohla ďalšiemu rozvoju fotografickej kultúry a poskytla globálnu platformu súčasným talentom. Účasť v súťaži je úplne zadarmo a fotografi sú anonymne hodnotení porotou zloženou z popredných odborníkov v tomto odvetví.

POROTA 2023

Tohtoročná porota sa skladá z odborníkov s bohatými znalosťami a skúsenosťami z rôznych fotografických oblastí a profesií:

Profesionálna súťaž

 • Mariama Attah, vedúca programu výstav v Open Eye Gallery, Liverpool, Veľká Británia
 • Tandazani Dhlakama, asistentka kurátora v Zeitz MOCAA, Kapské Mesto, Juhoafrická republika
 • Elisa Medde, šéfredaktorka časopisu FOAM, Holandsko
 • Ioana Mello, nezávislá kurátorka a fotoeditorka; členka vedenia FotoRio, Brazília
 • Sujong Song, nezávislá kurátorka a editorka fotografií; spoluzakladateľka Soulského lunárneho festivalu, Kórejská republika
 • Mike Trow, nezávislý kurátor, fotoeditor a predseda poroty

Otvorená súťaž a súťaž pre mladých fotografov

Eric Schlosser, umelecký riaditeľ, Tbilisi Art Fair, Gruzínsko

Študentská súťaž

Eliza Williams, redaktorka, Creative Review, Veľká Británia

NOVINKY NA ROK 2023

Cena za udržateľnosť

Svetová fotografická organizácia tento rok vyhlasuje úplne novú cenu, ktorá oceňuje príbehy, ľudí a organizácie, ktorých činy zdôrazňujú jeden z Cieľov udržateľného rozvoja OSN v oblasti životného prostredia. Môžu to byť snímky zachytávajúce klimatické zmeny, upozorňujúca na ekologické technológie a inovácie alebo oslavujúce jednotlivcov a skupiny, ktorí sa snažia niečo zmeniť.

Cena za udržateľnosť pre víťazného fotografa je podporená finančnou prémiou 5 000 dolárov a prezentáciou jeho projektu v rámci výstavy Sony World Photography Awards v Londýne. O cenu sa môžu uchádzať všetci fotografi, ktorí sa zúčastňujú profesionálnej súťaže.

Samostatná prezentácia pre Fotografa roku

V roku 2023 predstaví Svetová fotografická organizácia novú cenu pre Fotografa roku. Okrem finančnej odmeny 25 000 dolárov, digitálneho foto vybavenia Sony a prezentácie na výstave a v ročenke Sony World Photography Awards bude víťaz odmenený aj samostatnou prezentáciou svojej práce v nasledujúcom roku, ktorá bude súčasťou výstavy Sony World Photography Awards v Londýne. Táto príležitosť umožní fotografom ďalej rozvíjať víťazný projekt alebo vystaviť úplne nové dielo. Vďaka tomu získajú ďalšiu publicitu a posunú sa vo svojej kariére. Prvá z týchto prezentácií bude venovaná práci Fotografa roku 2022 Adama Fergusona (Austrália) a uskutoční sa na výstave v galérii Somerset House v apríli 2023.

Formát súťaže pre mladých fotografov

Sony World Photography Awards 2023 prináša nový formát súťaže pre mladých fotografov, ktorá je otvorená všetkým záujemcom mladším ako 19 rokov a vyzýva účastníkov na zaslanie až troch snímok na tému Your Everyday. Porotcovia vyberú do užšieho výberu 10 fotografov, ktorí sa stretnú o titul Mladý fotograf roku – Youth Photographer of the Year.

TERMÍNY VÝSTAV V ROKU 2023 A MEZINÁRODNÉ PUTOVNÉ VÝSTAVY 2022

V roku 2023 bude výstava Sony World Photography Awards otvorená v londýnskej galérii Somerset House od 14. apríla do 1. mája 2023.

Po londýnskej výstave a následnej prezentácii v Tokiu sa výstava Sony World Photography Awards 2022 sa uskutoční na mnohých miestach po celom svete:

 • Lenzburg, Švajčiarsko, Fotofestival Lenzburg, 27. augusta – 2. októbra 2022
 • Miláno, Taliansko, Fondazione Stelline, 14. septembra – 30. októbra 2022
 • Buenos Aires, Argentína, Arte X Arte, 27. septembra – 23. októbra 2022
 • San Diego, USA, Museum of Photographic Arts, 8. októbra 2022 – 19. marca 2023
 • Berlín, Nemecko, Willy-Brandt-Haus, 21. októbra 2022 –  15. januára 2023
 • Liverpool, Veľká Británia, Open Eye, 10. novembra – 11. decembra 2022

Ďalšie podrobnosti o miestach konania sú k dispozícii na webových stránkach Svetovej fotografickej organizácie.

CENY A UZÁVIERKY NA ROK 2023

Súťaž Sony World Photography Awards sa začala 1. júna 2022. Úplný súťažný prehľad a popisy kategórií nájdete na adrese worldphoto.org/sony-world-photography-awards

Uzávierky všetkých štyroch súťaží sú:

Profesionáli: 13. januára 2023, 13:00 SEČ

Otvorená: 6. januára 2023, 13:00 SEČ

Študenti: 30. novembra 2022, 13:00 SEČ

Mládež: 6. januára 2023, 13:00 SEČ

Všetci víťazi profesionálnej a otvorenej súťaže, súťaže pre mladých fotografov a študentskej súťaže dostanú digitálne fotografické vybavenie od spoločnosti Sony. Okrem toho získajú finančné odmeny vo výške 25 000 USD pre Fotografa roku a 5 000 USD pre Víťaza otvorenej súťaže. Práce všetkých víťazov a fotografov,  ktorí sa dostanú do užšieho výberu, budú vystavené na každoročnej výstave Sony World Photography Awards v Londýne a potom budú putovať po celom svete. Víťazné snímky budú publikované v ročenke súťaže Awards Book. Celkoví víťazi budú vyhlásení 13. apríla 2023.


Značky: