Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Zbaliť sa na dovolenku efektívne býva často veľká výzva. V dovolenkovej batožine či v ruksaku by však nemala chýbať cestovná lekárnička. Tá poslúži ako prvá pomoc pre deti aj dospelých pri nečakaných zdravotných problémoch. V prípade vážnejších ťažkostí je ale potrebné vyhľadať lekára.

Pri balení lekárničky treba zohľadniť typ výletu, krajinu, ktorú sa chystáte navštíviť a aktivity, ktoré plánujete absolvovať, ale aj rozdielne potreby členov rodiny. Ak cestujete na dovolenku s deťmi, nezabúdajte, že lieky pre dospelých nie sú vhodné pre dieťa. „Pri výbere správneho lieku a liekovej formy treba vyberať so zreteľom na vek aj hmotnosť dieťaťa. Deti sú veľmi aktívne stvorenia. Majte preto vždy po ruke dezinfekciu, ktorá neštípe, a tiež náplasti na drobné odreniny,“ radí farmaceutka a riaditeľka odboru schvaľovacích činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľudmila Kraus.

Častou zdravotnou komplikáciou u detí sú tráviace ťažkosti. Preto na dovolenke určite oceníte rehydratačný roztok, probiotiká a lieky proti hnačke. Odporúčame tiež vziať so sebou lieky na cestovateľskú nevoľnosť. Medikamenty proti bolesti a teplote pre deti do 12 rokov sú najvhodnejšie v sirupovej forme. Staršie zvládnu aj tabletkovú formu liekov. „Pri najmenších deťom netreba zabudnúť ani na lieky na alergiu – masti na štípance, prípadne sirup alebo kvapky predpísané pediatrom,“ spresňuje odborníčka.

Ak pravidelne užívate lieky, alebo vám nejaké aktuálne predpísal lekár, nezabudnite si ich pribaliť.Súčasťou cestovnej lekárničky by mali byť aj lieky proti bolesti hlavy, bolesti v krku, teplote, hnačke a lieky na tráviace problémy. Dôležité sú aj prípravky na rehydratáciu pri zvracaní, lieky na alergiu, kvapky do nosa aj do očí, masť na opuchy a vyvrtnutia. Na dovolenke sa dospelým tiež môže zísť prípravok na dezinfekciu poranení, náplasti, obväzy, teplomer a repelent. Nevyhnutnosťou sú kvalitné prípravky určené na opaľovanie i po ňom.

Ak cestujete na dovolenku so seniorom, uistite sa, či má zabalené všetky lieky (najmä tie na lekársky predpis) a doplnky výživy, ktoré pravidelne musí užívať, v dostatočnom množstve a vydržia mu počas celého pobytu na dovolenke. „Súčasťou cestovnej výbavy pre seniorov bývajú aj rôzne masti a gély na pohybové problémy. Treba však mať na pamäti, že tieto gély a masti môžu obsahovať látky, ktoré pri reakcii so slnečným žiarením vyvolávajú na koži silnú alergickú reakciu,“ upozorňuje Ľ. Kraus.

Aj napriek dôslednému baleniu sa niekedy môže stať, že na niečo zabudnete. V takom prípade stačí zájsť do miestnej lekárne a poradiť sa s tamojším lekárnikom. „Nepýtajte si však liek podľa jeho komerčného názvu, ten totiž nemusia v danej  krajine poznať. Pýtajte si priamo účinnú látku, ktorá je vo všetkých krajinách rovnaká, napríklad paracetamol na zníženie teploty. Prípadne popíšte, aký zdravotný problém vás trápi a lekárnik vám poradí adekvátny variant lieku dostupný v ich krajine,“ dodáva Ľ. Kraus.

Pri vážnejších komplikáciách vyhľadajte lekára

Ak sa na dovolenke vyskytnú závažnejšie zdravotné problémy, neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Najvýhodnejším krytím na cesty do zahraničia je v takýchto prípadoch kombinácia európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) a komerčného cestovného poistenia liečebných nákladov.

Poistenci, ktorí sú súčasťou VšZP rodiny viac ako rok a nemajú nedoplatky na zdravotnom poistení, sa s lekárom môžu spojiť kedykoľvek ho potrebujú, a to prostredníctvom jedného z unikátnych benefitov v rámci programu Vernosť+. Cez benefit Dr. Nonstop+ majú možnosť poradiť sa so všeobecným lekárom alebo pediatrom o svojom zdravotnom stave, prípadne o stave svojho dieťaťa telefonicky alebo cez videohovor, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zároveň si môžu dať predpísať liek.

Značky: