S chatovacím robotom ChatGPT od OpenAI možno hovoriť v slovenčine na rôzne témy. Forma komunikácie pripomína rozhovor ľudí. Je to nová forma umelej inteligencie a zatiaľ funguje bezplatne.
Doterajší stav
S chatovacími robotmi sa stretávame už často napr. pri volaní telekomunikačnému operátorovi, do banky alebo poisťovne. Ide však o skôr „primitívnu“ formu umelej inteligencie. Robot rozumie našej požiadavke v hovorenej reči a ak nájde vopred pripravenú odpoveď, prečíta ju. Ak nie, prepne vás na „živého“ operátora.
ChatGPT je iný
ChatGPT na rozdiel od doterajších systémov dokáže kombinovať poznatky, ktoré ma k dispozícii a poskytnúť vám vhodnú odpoveď. Zaujímavé je, že k tomuto robotovi sa pripájate cez internet, ale on sám pri konštrukcii odpovedi internet v tejto chvíli nepoužíva. Nemôžete sa ho teda opýtať na aktuálne počasie, tu vás odkáže na iné služby ako ich má napr. Google.
Svoje odpovede konštruuje zo zdrojov, ktoré sú na internete, napr. je to wikipédia. Zaujímavé je, že si dokáže poradiť nielen s konverzáciou, ale aj s konštrukciou básničiek ale dokonca aj s programovaním. To žiadny z chatovacích robotov zatiaľ nedokázal. Skutočne dokáže odhadnúť, kde je chyby v programovacom kóde, keďže výsledok nie je taký ako programátor očakával.
Áno, znie to veľmi zaujímavo a je jasné, že toto bude hýbať budúcim rokom. Asi to nie je bublina, ktorá rýchlo spľasne a určite sa treba postarať o tom, aby sa nezneužila napr. na tvorbu niečoho podobného ako je deepfake.
Čo bude nasledovať?
ChatGPT zatiaľ pracuje len s textom, neviem spracovávať videá či obrázky. Toto určite bude treba posilniť a rovnako je nevyhnutné, aby mal pri konštrukcii odpovedi ChatGPT odpovede založené na aktuálnych informáciách, inými slovami používal pri odpovedi aj internet.
A je tiež jasné, že počas roka 2023 budeme počuť o chatovacom robotovi LaMDA od Google, ktorý má údajne ešte väčší potenciál ako ChatGPT. Zrejme prinesie aj spracovanie obrazu a možno aj pripojenie na internet.
Vo výsledku takto extra vyspelé chatovacie roboti dokážu nahradiť celé skupiny zamestnaní. Hlavne tie, kde sa tvoria textové odpovede. Sú to rôzne call-centrá, snáď sa uplatní aj v marketingu a tiež je by sa dal využiť na tvorbu novinárskych článkov zameraných na faktografiu. Mnoho zamestnaní ale nenahradí, ľudská činnosť je nenahraditeľná.
Na záver len pripomeňme, že ChatGPT funguje aj v slovenčine, na jeho používa nie treba bezplatnú registráciu. Prihlásenie často vyžaduje overenie, že ste skutočne človek. Záujem o jeho vyskúšanie je totiž enormná. Preto niektoré odpovede trvajú dlhšie, ako autori plánovali.
Zdroje: vlastné, OpenAI, Forbes
Prečítajte si tiež