Aplikácia na čistenie úložiska v telefóne vám môže odstrániť aj veci, ktoré potrebujete.

Nie je dokonalá, avšak obavu z odstránenia vašich súborov mať nemusíte. Aplikácia sa volá Čistenie a preskenuje váš smartfón na zistenie pozostatkov nepotrebných súborov. Mali by ste ju ale používať opatrne a najmä ju netreba používať každý deň. Je to podobné ako pri operačnom systéme Windows. Môžete stále čistiť disk od pomocných súborov, ktoré vytvoria aplikácie, ale ti ich znova nahromadia.

Kde je problém?

Pozor si dajte na kategóriu Súbory vo vyrovnávacej pamäti. Spustenie procesu čistenia by v tomto prípade znamenalo odstránenie stiahnutých súborov v aplikácii Google Podcasty a mohli by ste mať problémy aj s prehrávaním filmov na Netflixe, nie je to ale pravidlom. Viac sa problém cache týka podcastov aplikácie Google.

Háčik je v tom, že aplikácia ich ukladá pravdepodobne do zdieľaného profilu ostatných aplikácií Google. Tam ich ale aplikácia Čistenie identifikuje ako súbory vyrovnávacej pamäte, teda cache. Kompletné vyčistenie teda znemožní prehratie podcastov, ktoré ste si stiahli a bude ich treba stiahnuť znova. Problém, ak šetríte dáta a takto ste si podcasty stiahli pred ich počúvaním mimo Wi-Fi sieť.

Riešenie

Nezaškrtnite voľbu Google Data Cache pri čistení. Inak sa toto aplikácií všeobecne netýka a čistenie je bezpečné. Napríklad si takto stiahnuté pesničky zo Spotify neodstránite. Čo si ale odstránite, je vyrovnávacia pamäť tejto služby. Informácie o tom koľko MB alebo GB údajov je vo vyrovnávacej pamäti Spotify sa dozviete v jej nastaveniach.

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.