Inteligentné čističky vzduchu od Xiaomi existujú v troch variantoch: Smart Air Purifier 4 Pro, 4 a 4 Lite. Na test sme mali verziu Pro.

Čistenie vzduchu s filtrom s aktívnym uhlím

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro obsahuje filtračný systém 3 v 1. Ten kombinuje elektrostatický náboj a technológie mechanickej filtrácie čiastočiek zo vzduchu.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 ProZdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro a jeho filter pri výmene

Podľa výrobcu sa takto zachytí na HEPA filtri až 99,97 % látok z ovzdušia. Táto čistička pritom zachytáva látky s veľkosťou od 0,3 mikrónu. Očisťuje vzduch od čiastočiek zo srsti domácich zvierat, zachytávajú sa tu bavlnené vlákna, samozrejme od prach a peľ. Okrem čistenia vzduchu od mechanických častíc vytvára aj tzv. negatívnu ionizáciu vzduchu, čím vytvára svieže ovzdušie. Potvrdzujeme, že je to v miestnosti cítiť.

Vnútorné snímače

Model Pro obsahuje senzory PM2.5 aj PM10 na presnú detekciu inhalovateľných častíc rôznych veľkostí. Integrovaný ionizátor pomáha zachytávať znečisťujúce látky v povetrí. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro vymení vzduch v celej obývačke s rozlohou 40 m2 každých 15 minút, za jednu minútu cez ňu prejde 8330 litrov vzduchu. Je pritom vhodná na čistenie priestorov s objemom do 60 m3. My sme ju používali v miestnosti s objemom 43 m3.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 ProZdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk
Vnútorné snímače v časti s ventilátorom

Čistička sa jednoducho používa. Reálne ju stačí len zapnúť a funguje automaticky. Má elegantný oválny dizajn a ak ju prepnete na režim v noci, je celkom tichá. Výrobca udáva v tomto režime hlučnosť len 33,7 dB(A), v normálnom režime je to 64 dB(A).

Ovládanie cez OLED displej a aplikáciu

V prednej časti je dotykový OLED displej, ktorým sa čistička aj ovláda. Umožňuje rýchle prezeranie štatistík, zobrazuje teplotu a vlhkosť, jednoducho sa tu prepínajú funkcie pomocou dotyku prstu. Intenzitu čistenie môžete nastaviť v troch stupňoch.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 ProZdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro a jej OLED displej

Okrem toho môžete túto čističku ovládať aj pomocou aplikácie Xiaomi Home a to na diaľku. Takto môžete aj nastaviť automatizáciu s inými zariadeniami inteligentnej domácnosti. Tiež sa tu zobrazuje stav používania filtra a ďalšie informácie. Táto čistička sa dá ovládať aj pomocou hlasových povelov Google Assistant a Amazon Alexa.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 ProZdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk
Aplikácia Xiaomi Home v spojení so Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Životnosť filtra

Filter s aktívnym uhlím má naozaj veľkú plochu a môže tak túto čističku používať niekoľko mesiacov. V typickej miestnosti do 40 m3 môžete počítať s tým, že vám filter vydrží na celý rok.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 ProZdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk
Filter v Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Výmena je veľmi jednoduchá, stačí zložiť zadné dvierka a filter vytiahnuť z čističky. Aplikácia Mi Home vás na výmenu upozorní, rovnako to budete vidieť aj na displeji. Mimochodom intenzitu svetla displeja je možné nastaviť aj špeciálnym tlačidlom v zadnej časti čističky.

Automatický režim

Automatický režim bude najčastejší spôsob, ako používate čističku. V tomto prípade integrované snímače monitorujú znečistenie vo vzduchu a automaticky tomu prispôsobujú silu prečerpávania vzduchu. Čistička tak mená rýchlosť a intenzitu čistenia. Kvalita vzduchu je znázornená pomocou farebných prúžkov na displeji prístroja a je tu aj číselný údaj o kvalite ovzdušia.

Elektrický príkon tejto čističky je 50 W. Potvrdzujeme, že čističku stačí zapnúť a nechať fungovať. O tom, že skutočne funguje sa presvedčíte pri výmene filtra po niekoľkých mesiacoch.

Cena: 218,18 eur

Zapožičal: Xiaomi

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.