Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ľudia v obavách pred enormným nárastom cien za energie rozmýšľajú, kde a ako efektívne ušetriť. Udržateľnou možnosťou, ako znížiť svoje náklady na energie môže  byť rekuperácia. Pre peňaženku aj prírodu.

Vetranie bez tepelných strát. Snáď najväčší benefit rekuperácie. V praxi ide o spätné získavanie tepelnej energie riadeným vetraním. Princíp sa osvedčil najmä pre zníženie energetickej náročnosti. V súčasnosti ňou disponujú hlavne nízkoenergetické nehnuteľnosti. Ich majitelia môžu totiž aj vďaka nej jednoduchšie získať certifikát A0. Nemusíte však stavať nový dom, aby ste si mohli rekuperáciu zaobstarať. Nainštalovať sa dá aj do už obývaných nehnuteľností.

Každý z nás hľadá v súčasnosti riešenie, ako minimalizovať dopady vysokých cien energií na svoju domácnosť. Inštalujeme si šetriace sprchovacie hlavice, vymieňame staré žiarovky za LED svietenie, repasujeme okná, prípadne ich vymieňame. Vetrať však budeme počas zimy musieť tak, či tak. Minimálne zo zdravotných dôvodov, nakoľko ide o jeden zo spôsobov, ako minimalizovať riziko vírusových ochorení. „Bežná situácia počas zimy. Cez otvorené okná k nám síce prúdi čerstvý vzduch, ale zároveň uniká do exteriéru teplo. Ide teda o tepelnú stratu. V prípade nového rodinného domu s úžitkovou plochou 150 metrov štvorcových predstavuje táto strata až 2kW, to nie je málo,“ hovorí o konkrétnych číslach Alžbeta Jendrichovská zo spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia.

Rekuperácia predstavuje efektívny spôsob minimalizácie týchto strát. Vďaka nej sa vetranie obmedzí na nevyhnutné minimum. Ako ju však zabezpečiť už pre stojaci a zabývaný priestor? V súčasnosti sú na trhu k dispozícii dve riešenia riadeného vetrania. Centrálna a lokálna rekuperácia. Pri centrálnej je potrebné vykonať zložitejšie stavebné zásahy do nehnuteľnosti, nakoľko dochádza aj ku zníženiu stropov a umiestneniu vzduchových rozvodov. „Lokálna rekuperácia je bez potrubných rozvodov. Jednotlivé rekuperačné jednotky sú totiž zabudované v obvodovej stene. Výrazným plusom je jednoduchá regulácia ventilátorov, vďaka ktorej je možné prispôsobiť prietok vzduchu individuálnym potrebám,“ pokračuje Alžbeta Jendrichovská. Veľkou výhodou sú v súčasnosti nízke náklady na jej inštaláciu, čistý a zdravý vzduch bez nežiadúcej vlhkosti, alergénov, peľov, prachu a zápachu.

Srdcom centrálneho vetracieho systému je vetracia jednotka vo veľkosti menšej práčky. Umiestnená býva na stene, vzduch sa z nej prepravuje medzi vonkajším a vnútorným prostredím vzduchovými rozvodmi.

Ako funguje lokálna rekuperácia? Jednoducho. Nasáva vzduch z exteriéru a vháňa ho do interiéru. Znehodnotený vnútorný vzduch sa pritom vďaka jednotke dostáva von, pričom cez premyslený systém zohrieva ten prichádzajúci. Ak vetranie nie je potrebné, otvory sa automaticky uzatvoria.

Decentrálny vetrací systém s rekuperáciou zvyčajne pozostáva z viacerých jednotiek. Tie sú umiestnené na obvodovej stene.

Rekuperačné jednotky nielenže zabezpečujú nepretržitú výmenu vzduchu bez zbytočných tepelných strát, ale do domácnosti privádzajú aj zdravý a svieži vzduch. „Rekuperácia zaisťuje výmenu vydýchaného vzduchu za čerstvý vonkajší vzduch. Tým prispieva aj k zdravšiemu vnútornému prostrediu. Zároveň udržuje optimálnu vlhkosť, okolo 40 až 50%,“ dodáva Alžbeta Jendrichovská, špecialistka na riadené vetranie zo spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia. Ak sa pre lokálnu rekuperáciu rozhodnete, odporúčame prekonzultovať výber práve so skutočným odborníkom.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.