Program Adobe Lightroom používajú hlavne profesionálni fotografi. Je to komplexný balík, ktorý sprevádza používateľa od odfotenia fotky až po jej vyvolanie, publikáciu na webe, tlač alebo prezentáciu v počítači.

Nová verzia je buď súčasťou balíku Adobe Creative Cloud, ktorý si zakúpite za zhruba 12 Eur mesačne spolu s Adobe Photoshopom alebo ako desktop verzia, kedy nesie označenie Lightroom 6. Tento program je aj súčasťou niektorých fotoaparátov.

Na prvý pohľad sa toho v novej verzii veľa nezmenilo. Už v minulosti sa obsah Lightroomu na počítači dal synchronizovať s mobilnými zariadeniami, zo začiatku hlavne s iOS ale dnes aj s Android tabletmi či smartfónmi. Synchronizácia sa realizuje cez cloud a vo výsledku tak máte svoje fotky kedykoľvek so sebou. Treba hlavne zo začiatku počítať s poriadnym objemom dát prenášaným cez internet. Synchronizáciu môžete kedykoľvek vypnúť.

Lightroom1

Nový Lightroom je plne 64-bitový program, je o niečo rýchlejší ako ako predchádzajúca verzia a je výkonovo poriadne náročný. Dokáže využiť výkon moderných grafických kariet naplno. Pribudlo automatické rozpoznávanie tvárí, vylepšené sú tiež niektoré filtre, práca s kľúčovými slovami, prezentácie a proces tvorby webových stránok.

Hneď po spustení nastáva migrácia starých dátových súborov na nový formát, proces je to v prípade veľkého počtu fotografií dosť časovo náročný.

Lightroom2

Hlavnou novinkou nového Lightroomu je však tvorba HDR fotografií a panoramatických záberov. Doteraz sa na tieto operácie používal Photoshop, ale napr. Zoner Photo Studio má tieto funkcie v sebe už dávnejšie. Treba poznamenať, že tieto funkcie má Lightroom skôr na základnej úrovni, nedajú sa porovnávať s tým, čo dosiahnete vo Photoshope.

LightroomHDR

Proces tvorby HDR fotografie z troch záberov s rôznou expozíciou

LightroomPanorama

Takto sa tvorí panoráma z jednotlivých čiastkových záberov. Výsledok treba ešte zostrihnúť a dá sa ďalej editovať

Komentrár touchIT

Celkovo nevidíme, že by bol medzi verziou Lightroom 5 a 6 nejaký priepastný rozdiel. Čiastkové zrýchlenie práce tu je, ale nie pri všetkých činnostiach. HDR aj panoráma sú síce fajn veci, ale nerobia sa každý deň. Možno lepšie by bolo sústrediť sa na vylepšenie retušovacích nástrojov napr. po vzore Photoshopu. Pravdepodobne by však tým vyrástla silná konkurencia pre túto vlajkovú loď vo firme Adobe, a tak sú retušovacie nástroje v Lightroome skôr na nižšej úrovni.

Celkovo táto veria skôr pôsobí aj taký menší upgrade, nevyhnutné vylepšenia tu sú, ale veľa toho nie je. Pre používateľov v Adobe Creative Cloud to nie je problém, keďže tí používajú stále najnovšiu verziu. Ale upgrade z verzie 5 na 6 za zhruba 75 Eur je trochu predražený nákup.

Nový Lightroom si môžete sami vyskúšať, stačí na to len bezplatné Adobe konto a v Creative Cloud máte 30 dní na jeho skúšanie. Viac informácií o programe nájdete na oficiálnej stránke.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.