Bliká vám monitor? Neviete prečo? Poradíme vám.
Otázka čitateľa: K svojmu desktopu mám pripojený už zhruba sedem ročný 22“ monitor LG W2234S-BN. Doteraz slúžil dobre, avšak v posledných dňoch sa začalo diať niečo nezvyčajné. Stalo sa to po jednej aktualizácii Windows 10, ale neviem, či to spolu súvisí. Ak počítač zapnem, Windows normálne nabehne, avšak monitor začne výrazne blikať. Ide o skutočné zhasínanie/vypínanie, podobne ako keď sa rozblikáva „neónka“. Zaujímavé je, že blikanie zvýši frekvenciu, ak otvorím priečinok, alebo hocičo s bielou farbou. Na tmavej pracovnej ploche je to miernejšie. Keď to začalo robiť prvý krát, obvykle to prešlo za pár sekúnd a následne už monitor celý deň fungoval bez problémov. Problém sa však stále zhoršuje a dnes blikanie prestane až tak po 5 alebo 10 minútach, pričom občas v monitore niečo silno lupne (podobne ako keď praská žiarovka). Následne už ale monitor funguje normálne a problém sa vráti len vtedy, ak monitor vypnem na zhruba pol hodinu. Skúšal som sa vrátiť bodom obnovy pred poslednú aktualizáciu, ale nič sa nezmenilo.
Existujú prípady, kedy takýto problém môže byť spôsobený softvérovo, avšak v drvivej väčšine prípadov ho má na svedomí hardvér. Overiť tento rozdiel našťastie býva pomerne triviálne. Keď budete na ďalší deň počítač zapínať, stláčajte kláves Delete, ktorý vás dostane do BIOSu (v niektorých prípadoch býva kláves iný, napr. F2, pričom tento údaj na obrazovke uvidíte). V samotnom BIOSe nemusíte nič meniť a skrátka len sledujte, či monitor začne blikať. Ak áno, softvérovú príčinu ste definitívne vylúčili. V niektorých prípadoch môže blikania nastávať len pri maximálnom svetelnom výkone (spomínate, že sa situácia zhorší pri zobrazení bielej farby), čo v BIOSe nie je možné nasimulovať. Ak teda monitor v BIOSe nebliká, skúste ho ešte pripojiť k inému počítaču, ako napríklad notebooku, ak máte tú možnosť. Ak skutočne nebliká ani na iných počítačoch, môže ísť o softvérový problém.
Na prvých verziách Windows 10 sa takýto problém objavil, pričom ho spôsobovali vtedy nekompatibilné programy Norton AV, iCloud a IDT Audio (pomohla ich odinštalácia alebo aktualizácia) a v niektorých prípadoch za to mohol paradoxne aj zacyklený nástroj na ohlasovanie chýb. Na počítačoch, ktorých sa tento problém prejavil bolo nutné jeho služby vypnúť. Stačilo otvoriť systémovú konfiguráciu (zadajte System configuration do integrovaného vyhľadávania menu Štart) a na záložke Services (služby) a vypnúť nástroje „Problem Reports and Solution Control Panel“ a „Windows Error Reporting Service“ (kliknutím na stĺpec Service sa položky zoradia podľa názvu). Po reštarte bol problém vyriešený. Tieto chyby ale boli odstránené ešte v minulom roku a ak neprevádzkujete zastaranú verziu Windows 10, nemali by sa u vás prejavovať.
Ak monitor bliká v BIOSe, na iných počítačoch či skrátka aj potom, ako ho pri spustenom počítači na pár minút vypnete a zapnete, ide o problém na jeho strane. Vzhľadom na jeho vek zrejme používa ešte podsvetľovacie trubice, takže problém sa môže týkať ich. Keďže ale počujete praskanie, zhasnutie je rovnomerné a po pár minútach prejde, je veľmi pravdepodobné, že ide o problém napájacej sústavy. Vzhľadom na vek dosluhujú zrejme kondenzátory. Napájacia sústava môže byť externá, podobne ako má notebook a stačilo by vymeniť adaptér. To zvládnete aj sami. Väčšina monitorov ju však má ale internú (sú zapojené rovno do zásuvky bežným káblom ), takže opravu vykoná len servis (pokojne aj ten čo opravuje LCD TV). Cena opravy alebo nového adaptéru sa bude pohybovať okolo 35 eur. Ľudia sú k oprave väčšinou ochotnejší, ak ide o drahší monitor a funguje inak dobre. Rozhodnutie je pravdaže na vás.
Tento článok vyšiel aj v tlačenom májovom vydaní TOUCHIT č. 4/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.